לדלג לתוכן

ליקוי חמה (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ליקוי חמה
Eclipse
עטיפת הספר במהדורתו העברית
עטיפת הספר במהדורתו העברית
מידע כללי
מאת סטפני מאייר
שפת המקור אנגלית
סוגה נוער, פנטזיה, רומן
מקום התרחשות סיאטל עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה Little, Brown and Company עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה בשפת המקור Little, Brown (הוצאה מקורית)
תאריך הוצאה 2007
מספר עמודים 559
עורך עינת
הוצאה בעברית
הוצאה ספריית הפועלים (מהדורה עברית)
תרגום רחל אהרוני
מהדורות נוספות
מספר כרכים 4
סדרה
סדרת ספרים דמדומים
ספר קודם מולד הירח
הספר הבא שחר מפציע
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002682001, 003151747
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ליקוי חמהאנגלית: Eclipse) הוא רומן מאת סטפני מאייר, המהווה המשך לרבי המכר הקודמים שלה, "דמדומים" ומולד ירח". ב-30 ביוני 2010 יצא סרט "דמדומים 3: ליקוי חמה" המבוסס על ספר זה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהמשך לספר הקודם, בלה חוזרת להיות נרדפת על ידי ויקטוריה שרוצה נקמה, ומגלה שבעיר הסמוכה, סיאטל, מתרחשות רציחות אכזריות. בן זוגה, אדוארד, טוען שהאחראים לרציחות הם ערפדים טירונים, ואם הם לא ייזהרו יותר, הוולטרי יגיעו אליהם, ובמקביל ינסו גם לתפוס את בלה.

בלה רוצה להיות בקרבתו של ג'ייקוב חרף התנגדותו העיקשת של אדוארד, שמודאג מכך שבלה לא תהיה בקרבתו, אלא בנוכחות אנשי זאב. היא מצליחה להיפגש עם ג'ייקוב למרות שאליס משגיחה עליה ומשלימה איתו. בגלל רצונה העז אדוארד מתיר לבלה להיפגש עם ג'ייקוב ואומר לה שהוא בוטח בכושר השיפוט שלה ולכן היא חוזרת כמה פעמים בחזרה ללה פוש. באחת הפעמים שהיא נמצאת הלה פוש עם ידידה ג'ייקוב בלאק, איש הזאב, והוא מתוודה על אהבתו אליה, ומנשק אותה בניגוד לרצונה. לבלה יש נקע בגלל שהיא הכתה את ג'ייקוב, ואדוארד מגיע תוך דקות ספורות, ומאיים על ג'ייקוב שירצח אותו אם ינסה לגעת בה שוב. בהמשך ג'ייקוב משלים עם בלה.

גנב פורץ לחדר של בלה ולוקח לה בגדים, מבלי שאליס ראתה אותו. בלה מסיקה שהגנב הוא אחד הערפדים מסיאטל. במסיבה שעורכת אליס מגיעים ג'ייקוב וחבריו ומחליטים לשתף פעולה עם הקאלנים כדי למלא את ייעודם: לדאוג שבני האדם יהיו בטוחים מפני הערפדים. לפני הקרב בלה משכנעת את אדוארד לשכב איתה אך אדוארד מעמיד בפניה תנאי-קודם עליה להתחתן איתו. בלה מסכימה לכך ומקבלת מאדוארד את טבעת האירוסים של אמו. לפני פרוץ הקרב, בזמן שאדוארד ובלה מדברים ביניהם ומספרים אחד לשנייה על הלילות הכי טובים שהיו להם ביחד, אדוארד אומר בכוונה על קיום החתונה שלו ושל בלה (כדי שג'ייקוב ישמע), וג'ייקוב, שפגוע מכך נמלט מהר לשדה הקרב. בלה שבורה מפגיעתה בג'ייקוב, וכשאדוארד מציע לה שהוא יבקש מג'ייקוב לחזור כדי שיוכלו לדבר לפני פרוץ הקרב, היא מסכימה. ג'ייקוב מצליח לגרום לבלה להבין שהיא מאוהבת במקביל גם בג'ייקוב וגם באדוארד, אך בלה מבינה גם כי היא לא תוכל לחיות ללא אדוארד. הוא מנשק אותה פעם אחת, ומשאיר אותה עם הבחירה.

הקרב מתחיל, וויקטוריה מוצאת את אדוארד ובלה. אדוארד מבין שבלה צדקה בהשערתה (שוויקטוריה אחראית לכל העניין) ונלחם בה. לצידו עומד איש הזאב הצעיר-סת' קלירווטר, שנלחם בריילי (ערפד נוסף שהביאה וויקטוריה ואותו אחד שנכנס לחדרה של בלה). בלה רוצה לעזור לחבריה ולהסיח את דעתם של וויקטוריה וריילי באמצעות דם בהשראת הסיפור על האישה השלישית, אך הם מצליחים לחסל את האויבים.

הוולטרי (שידעו על צבא הערפדים וויקטוריה) מגיעים לשדה לאחר שהקרב תם ומזכירים למשפחת קאלן ולבלה שהם לא נותנים הזדמנות שנייה ושהם מאוד נדהמים מיכולתם להתמודד מול צבא ערפדים. משלחת הוולטרי חוזרת לאיטליה אך לפני זה הם הורגים ערפדה טירונית שהייתה חלק מצבא הערפדים ושקראלייל רצה לתת לה הזדמנות לחיים חדשים. בלה מגלה שג'ייקוב נפגע, ומבקרת אותו, אך לבסוף היא בוחרת באדוארד ולא בו. אדוארד שולח לו הזמנה לחתונה ופתק בו הוא מודה לו. ג'ייקוב מאוכזב ושבור לב, והוא מתחיל לרוץ ולהתרחק מהאזור, הרחק מבלה ומכאב האהבה הנכזבת שלו כלפיה.

בסיפור קיימים סיפורי רקע רבים: סיפורה של רוזלי ומדוע קארלייל שינה אותה, סיפורו של ג'ספר וכיצד נעשה ערפד, וסיפורים נוספים על אנשי זאב ואיש הזאב הראשון.

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלה סוואן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב"ליקוי חמה" מאוימים בלה, אדוארד ומשפחתו על ידי ערפדית נקמנית בשם ויקטוריה, חברתו של ג'יימס. ויקטוריה מקימה צבא של ערפדים שמטרתו לחסל את בלה. במהלך הספר וההכנות לקרב נקרעת בלה בין אהבתה לג'ייקוב איש הזאב לבין אדוארד הערפד. בקרב, בו משתתפים קבוצת הערפדים של ויקטוריה, ומהצד השני משפחת קאלן ואנשי הזאב, מנצחים הקאלנים. בסוף הספר נפרדת בלה מג'ייקוב ומסכימה להינשא לאדוארד, בתנאי שזה יהפוך אותה לערפדית.

אדוארד קאלן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדוארד הוא ערפד בן 109 שנה, אבל נראה בן 17. בהוא נולד בשנת 1901 בשיקגו. הוריו מתו ממגפה שפרצה באותה תקופה וקראליל שינה אותו כאשר ראה שהוא לבדו בעולם וגוסס מאותה המחלה. משפחתו המאמצת של אדוארד, משפחת קאלן, עברה לפורקס מאלסקה לפני כמה שנים, והוא לומד בבית הספר עם אחיו. משפחת קאלן לא שותה דם אדם, אלא דם של חיות, ולכן הם מכנים את עצמם "צמחוניים". לאדוארד כישרון ערפדי-הוא מסוגל לקרוא מחשבות. אדוארד מתואר בסדרת הספרים על ידי בלה כיפה תואר, כמו שאר בני משפחתו והערפדים בכלל, וכמקסים, מנומס, נחוש, ועקשן מאוד. הוא מאוד מגונן על בלה, יש לו נטייה להגזים במצבים שבהם הבטיחות של בלה נמצאת בסיכון. הוא שומר על סגנון דיבור ומנהגים מיושנים מחייו האנושיים בתחילת המאה ה -20.

ב"ליקוי חמה" אדוארד ובלה ממשיכים לבלות יחד כזוג, על אף הסתייגויותיו של צ'ארלי, אביה של בלה. בלה רוצה לקיים יחסי מין מלאים עם אדוארד, וכן רוצה להפוך לערפדית ואילו אדוארד רוצה שהיא תינשא לו. הם מסכמים על עסקה במסגרתה הם יינשאו, ינסו לקיים יחסי מין בירח הדבש וכעבור שנה יהפוך אדוארד את בלה לערפדית. באותו הזמן ויקטוריה, בת זוגו של ג'יימס המנוח, מסרבת להתנחם על אובדנו של ג'יימס ורוצה לנקום. היא מקימה צבא ערפדים טירונים אך בסופו של דבר הקאלנים, בעזרתם של אנשי הזאב, מביסים את ויקטוריה וצבאה.

ג'ייקוב בלאק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייקוב נולד בלה-פוש - שטח ששיך לשבט אינדיאני עתיק יומין, וצבע עורו מתואר כאדמדם-חום. אמו של ג'ייקוב נפטרה בצעירותו, ויש לו שתי אחיות שאחת מהן, רייצ'ל, מוטבעת על פול, חבר בלהקה. ג'ייקוב מתואר בספרים כגבוה מאוד, מתנשא לגובה של מעל ל-2 מטר עם שרירי גוף עבים, כמו של שרירן. ג'ייקוב חובב מכונאות ומכוניות. בילדותו בילה ג'ייקוב עם בלה במהלך חופשות הקיץ השנתיות שלה בפורקס בדיג וטיולים.

ב"ליקוי חמה" ג'ייקוב שומר מרחק מבלה. היא מנסה לדבר איתו, אך הוא מתעלם ממנה. לאחר שהם משלימים ג'ייקוב מתוודה בפני בלה על אהבתו ומנשק אותה בניגוד לרצונה. בלה מכה אותו בלסת ובגלל זה יש לה נקע. במסיבת סיום הלימודים בבית הקאלנים ג'ייקוב נותן לבלה צמיד עם גילוף של זאב מעשה ידיו, ואנשי-הזאב מתאחדים עם הקאלנים ולומדים איך להילחם בערפדים טירונים. ג'ייקוב מלווה את בלה למקום המחבוא שלה. בלילה הוא ואדוארד מנהלים שיחה עמוקה, ובבוקר בלה ואדוארד מתחילים לדון בתוכניות לנישואיהם, וג'ייקוב שומע את שיחתם וזועם. ג'ייקוב מאיים על בלה שהוא יהרוג את עצמו בקרב והיא מנשקת אותו כדי שלא ילך. בקרב, ג'ייקוב נפצע וכל צדו הימני מרוסק. מאוחר יותר בלה באה לבקר אותו, ואומרת לו שלמרות הכל היא בוחרת באדוארד וג'ייקוב נשבר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"דמדומים" מאת סטפני מאייר
דמדומים
סרט
מולד הירח
סרט
ליקוי חמה
סרט
שחר מפציע
סרט - חלק 1, סרט - חלק 2
החיים השניים הקצרים של ברי טאנרMidnight Sun