החיים השניים הקצרים של ברי טאנר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
החיים השניים הקצרים של ברי טאנר
The Short Second Life of Bree Tanner
מידע כללי
מאת סטפני מאייר
שפת המקור אנגלית
סוגה נוער, פנטזיה
מקום התרחשות וושינגטון די. סי. עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה Little, Brown
תאריך הוצאה 2010
מספר עמודים 192 (כריכה קשה)
סדרה
סדרת ספרים דמדומים
קישורים חיצוניים
מסת"ב מסת"ב 1-907-41036-8
הספרייה הלאומית 003151747
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

החיים השניים הקצרים של ברי טאנר (באנגלית: The Short Second Life of Bree Tanner) היא נובלה בסדרת דמדומים, מאת סטפני מאייר, המספרת את קורותיה של הערפדה ברי טאנר, המופיעה גם בספר השלישי בסדרה (ליקוי חמה). הנובלה ייחודית בסדרה בכך שהיא כתובה מנקודת מבטה של ברי, ולא של איזבלה (בלה) סוואן.[1] מאייר העבירה טיוטות של הסיפור לבמאי דייוויד סלייד ולחלק מהשחקנים, כדי לסייע בהפקת הסרט השלישי בסדרה, דמדומים 3: ליקוי חמה.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערפדים הטריים ברי ודייגו הורגים ושותים את דמם של שני חסרי בית, במסע ציד בסיאטל שבמדינת וושינגטון כדי להשיג דם אנושי. ברי מתיידדת עם דייגו ומתחילה לדבר איתו על ויקטוריה בזמן שהם פורצים באישון ליל אל חנות. הערפדים החדשים (הידועים בכינויים "טירונים") אינם יודעים מי יצר אותם, ומכנים את ויקטוריה - היוצרת שלהם - היא. כשברי ודייגו משוחחים על ויקטוריה, הם מתחילים לעלות חשדות בנוגע אליה ואל ריילי - המדריך שלהם. ריילי, הדריך את הערפדים הצעירים באזהרות על דברים שברובם לא קיימים - כגון האמונה שערפדים נשרפים בשמש. הוא אמר לטירונים שאם יצאו באור השמש, ישרפו, ובכך הוא מצליח לשמור עליהם במקום אחד בכל שעות היום. אחרי הפריצה, ברי ודייגו לא מספיקים להגיע לפני הזריחה, אז הם מתחבאים במערה באזור הים. הם מדברים על ויקטוריה ועל ריילי, ומתחילים להגיע למסקנה שריילי עושה בהם שימוש ככלי נשק למטרות הגנה, ומתחילים להבין כי המציאות שתוארה בפניהם קודם לכן אינה תואמת את מציאות חייהם עתה. דייגו מספר לברי שהמיתוס על השמש אינו נכון ומוכיח לה זאת בכך שהבוא יוצא החוצה בעוד השמש נמצאת בשמיים. דייגו מסתבך בעימות עם ערפד אחר, ראול, וניצל בזכות התערבותו של 'פרד המשוגע' (freaky fred). מאוחר יותר, הוא וברי מצותתים לשיחה של ריילי עם ויקטוריה ולומדים כי הוולטורי תובעים ממנה להשמיד את משפחת קאלן בתוך חמישה ימים, שאם לא כן הם יעשו זאת. דייגו משוכנע בדעתו לדבר עם ריילי ולספר לו על תגלית "השמש" ממחשבה שהוא אינו יודע על כך, וברי הולכת אל מקום המסתור של הטירונים לבדה. כאשר ריילי חוזר, עדיין אין סימן לדייגו, וריילי מתחיל לאמן את הטירונים בטענה ששבט חזק של ערפדים קדומים רוצה את אדמת הצייד שלהם שבסיאטל. כעבור ימים מספר יוצאים הערפדים הטירונים למלחמה במשפחת קאלן וברי, שהגיעה לזירת הקרב באיחור, מגלה כי בני המשפחה הרגו את הערפדים הצעירים. ריילי, שאמר לברי שדייגו נמצא כבר בזירת המלחמה, לא נמצא באזור, וברי מבינה שריילי הרג אותו. ברי מנסה לברוח, אך קארלייל, מנהיג המשפחה תופס אותה. ברי מתחננת באמרה "בבקשה", וכוונתה הייתה שיהרוג אותה במהירות, אך קארלייל היסס והתחיל לדבר איתה. ברי אמרה לו שהיא לא רוצה להילחם יותר, והוא הציע לה פשרה - אם תכנע הם לא יהרגו אותה. ברי מסכימה להצעה, ועוברת לחסותו של ג'ספר שמתנהג איתה בקשיחות ונותן לה הוראות. כשהוולטורי באים, ג'יין חוקרת אותה - היא מענה אותה בעזרת כוחה - ואחר כך פליקס הורג אותה.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ברי טאנר: המספרת. ברי גרה ברחוב אחרי שברחה מביתה מאביה המכה בגיל 15, כמעט 16. כאשר היא מחטטת בפח אשפה כדי למצוא מזון, היא נתקלת בריילי ששואל אותה אם היא רוצה לאכול המבורגר, ולוקח אותה לוויקטוריה כדי שתשנה אותה לערפדה. בצבא הטירונים, היא מנסה למשוך מה שפחות תשומת לב בכך שהיא יושבת ליד "פרד המשוגע". בליל ציד, היא מדברת ומתחברת עם דייגו, ערפד בן שנה שכבר שולט ביצרו. יחד הם מגלים על שקריו של ריילי ומנסים לגלות עוד על היוצרת שלהם, ויקטוריה.
  • דייגו: ערפד שהפך לבן-אלמוות כשנה לפני שהסיפור התחיל, והיה בן 18 בשינויו. חבורת נערים הציקו לאחיו הצעיר של דייגו והרגו אותו, והוא מצידו, רצה נקמה. כשהיה מוקף באותה החבורה לאחר שהרג את המנהיג שלהם, ריילי הגיע והציל אותו. ריילי שאל את דייגו אם הוא רוצה חיים חדשים, ולקח אותו לוויקטוריה כדי שתשנה אותו. דייגו הופך לחברה הטוב של ברי ויחד הם מקימים את "מועדון הנינגה", ולאחר מכן הוא הופך לבן זוגה של ברי. כשהוא וברי מגלים על מיתוס השמש, הוא מתחיל לפקפק במניעים של ריילי, על אף שהוא מחשיב אותו כאחד מחבריו הטובים חוץ מברי. כשהוא מתעמת עם ריילי בנוגע לשמש ולסיפורים שסיפר לטירונים האחרים, ריילי הורג אותו.
  • ריילי: מנהיג חבורת ה'ערפדים הצעירים', תחת פיקודה של ויקטוריה וספק הנערים הצעירים שלה. ריילי היה המפקד של חבורת הערפדים החדשים, ואמר להם מה מותר להם לעשות ומה אסור, וכלל בכך שקרים והמצאות ששמו גבולות לחבורת הטירונים הלא מרוסנים. האמין לשקריה של ויקטוריה, שלפיהם, היא בת זוגו היחידה והיא מאוהבת בו. כאשר הלך עם ויקטוריה כדי לעזור לה, נהרג על ידי סת' קלירווטר שחוסם את דרכו אל אדוארד.
  • פרד המשוגע: ערפד צעיר ונאה. לפרד יש כוח מיוחד, הגורם ליצורים חיים להיגעל ממנו ולא להסתכל עליו ישירות. בסף הספר, כוחו מתגבר והוא מסוגל להיות בלתי-נראה ובלתי ניתן לחשוב עליו אם הוא נמצא במרחק של קילומטרים ממקום היצור.
  • ראול: ממנהיגי חבורת ה'ערפדים הצעירים'.
  • קריסטי: המנהיגה של חבורת הערפדים השנייה של ה'הערפדים הצעירים'.
  • ויקטוריה: ערפדית ואשת נכלים המאוהבת בג'יימס. ויקטוריה, לאחר שאדוארד קאלן הורג את ג'יימס, מחפשת דרך לנקמה. במסע האבל שלה, היא הייתה בדרום אמריקה, ושם פגשה ברעיון על 'צבא טירונים'. היא ניסתה להקים צבע טירונים יחד עם ריילי, ערפד שהיא יצרה. היא זייפה את אהבתה לריילי כדי שיהיה נאמן לה ותלוי בה, ושיעזור לה עם צבא הטירונים שיצרה. היא נלחמת עם אדוארד כדי להגיע אל בלה, במטרה לרצוח את בת זוגו על שרצח את בן זוגה, אך אדוארד הורג אותה לבסוף.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפורה של ברי טאנר כוון לשמש תוספת למדריך הסדרה, ומאייר החלה לעמול על כתיבתו עוד בזמן עריכת "ליקוי חמה". בשל אורכו, החליטה מאייר שלא לכלול אותו במדריך ולהוציאו כספר נפרד.[2] הספר יצא לאור ביוני 2010, אחרי חודש בו היה זמין להורדה חינם (באנגלית) באינטרנט. הספר נמכר בכ-700 אלף עותקים,[דרוש מקור] וכיכב ברשימת רבי המכר של היומון USA Today.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הידועה גם כבלה קאלן, החל מהספר הרביעי בסדרה
  2. ^ The Short Second Life of Bree Tanner: An Eclipse Novella, Stephenie Meyer (באנגלית אמריקאית)
"דמדומים" מאת סטפני מאייר
דמדומים
סרט
מולד הירח
סרט
ליקוי חמה
סרט
שחר מפציע
סרט - חלק 1, סרט - חלק 2
החיים השניים הקצרים של ברי טאנרMidnight Sun