דמדומים (סדרת ספרים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דמדומיםאנגלית: Twilight) היא סדרת ספרי פנטזיה ורומנטיקה שנכתבו על ידי הסופרת האמריקאית, סטפני מאייר. הסדרה עוקבת אחר תקופה בחייה של איזבלה "בלה" סוון, נערה שעברה לפורקס, וושינגטון, ומתאהבת באדוארד קאלן, ערפד בן 109 שנה. הסדרה מסופרת בעיקר מנקודת מבטה של בלה, חוץ מחלקים נבחרים שמסופרים על ידי הדמות ג'ייקוב בלאק, איש זאב. Midnight Sun, הספר החמישי בסדרה שראה אור באוגוסט 2020 באנגלית, מספר למעשה את הסיפור של הספר הראשון, דמדומים, מנקודת מבטו של אדוארד קאלן. הנובלה, The Short Second Life of Bree Tanner, שמספרת את סיפורה של ערפדית צעירה שהוזכרה בליקוי חמה, יצא לאור ב-5 ביוני 2010. סאגת דמדומים: המדריך המאויר הרשמי, אנציקלופדיה מאוירת שמיוחסת לסדרת דמדומים, יצאה ב-12 באפריל 2011.

בשנת 2020 יצא הספר החמישי בסדרה, midnight sun (טרם תורגם לעברית), ספר זה התקבל בביקורות מעורבות.[1]

מאז יציאתו של הרומן הראשון, דמדומים, בשנת 2005, הספרים צברו פופולריות עצומה והצלחה מסחרית ברחבי העולם. דמדומים היא סדרת הספרים הפופולרית ביותר בקרב צעירים נכון להיום; ארבעת הספרים זכו בפרסים מרובים.

נכון לאוקטובר 2010, הסדרה מכרה מעל 117,000,000 עותקים ברחבי העולם עם תרגומים של 38 שפות שונות ברחבי העולם. ארבעת ספרי דמדומים קבעו ברציפות שיאים עולמיים.

כל ארבעת ספרי הסדרה עובדו לסרטי קולנוע, עיבוד קולנועי של דמדומים יצא בשנת 2008. הסרט השני, דמדומים 2: ירח חדש, יצא ב-20 בנובמבר 2009. הסרט השלישי, דמדומים 3: ליקוי חמה, יצא ב-30 ביוני 2010. הסרט הרביעי דמדומים 4: שחר מפציע, יצא ב-17 בנובמבר 2011.

עלילה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמדומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דמדומים (רומן)

בלה סוון עוברת מפיניקס, לגור עם אביה צ'ארלי, בפורקס, וושינגטון כדי לאפשר לאמה לנסוע עם בעלה החדש, שחקן בייסבול מינורי בליגה. לאחר המעבר לפורקס, בלה מוצאת את עצמה נמשכת באופן לא רצוני לנער מסתורי ונאה, אדוארד קאלן. בסופו של דבר היא מגלה שהוא בן למשפחת ערפדים ששותה דם בעלי חיים במקום דם אדם וכן שאדוארד נושא ביכולת של קריאת מחשבות של בני אדם וערפדים גם יחד. אדוארד ובלה מתאהבים, אבל ג'יימס, ערפד סדיסטי מחבורת ערפדית אחרת, נמשך לצוד את בלה. אדוארד והקאלנים האחרים מגנים על בלה. היא בורחת לפיניקס, אריזונה, שם היא הולכת שולל אל מול ג'יימס, שמנסה להרוג אותה. היא נפצעת קשה, אבל אדוארד מציל אותה והם חוזרים לפורקס, לאחר שהרגו את ג'יימס.

מולד הירח[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מולד הירח (רומן)

אדוארד ומשפחתו עוזבים את פורקס כי הוא מאמין שהוא מסכן את חייה של בלה. בלה שוקעת בדיכאון עמוק, עד שהיא מפתחת ידידות אמיצה עם ג'ייקוב בלאק, שמגלה בהמשך שהוא אדם זאב. ג'ייקוב והזאבים האחרים בני שבטו חייבים להגן עליה מפני ויקטוריה, ערפדה המבקשת לנקום את מותו של בן זוגה, ג'יימס, על ידי הריגת בלה. אי הבנה מתרחשת, ואדוארד מאמין שבלה מתה. אדוארד מחליט להתאבד בכך שיחשוף את עצמו לבני האדם בעיר מגוריה של ״משפחת המלוכה״ הערפדית בוולטרה, איטליה, אך הוא נעצר על ידי בלה, אשר מתלווה אל אחותו של אדוארד. הם נפגשים עם הוולטורי, משפחת ערפדים חזקה, הם משתחררים תחת התנאי שבלה תהפוך לערפדה בעתיד הקרוב. בלה ואדוארד מתאחדים, והיא והקאלנים חוזרים לפורקס.

ליקוי חמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ליקוי חמה (ספר)

הערפדה ויקטוריה (בת זוגו של ג'יימס מדמדומים) יצרה צבא של ערפדים "חדשים" לקרב עם משפחת קאלן כדי לרצוח את בלה כנקמה. בינתיים, בלה נאלצת לבחור בין מערכת היחסים שלה עם אדוארד לידידותה עם ג'ייקוב. משפחת הערפדים של אדוארד וחבורת הזאבים של ג'ייקוב מאחדים כוחות על מנת להשמיד בהצלחה את ויקטוריה וצבא הערפדים שלה. בסופו של דבר, בלה בוחרת את אהבתו של אדוארד על פני ג'ייקוב ומסכימה להינשא לו.

שחר מפציע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שחר מפציע (רומן)

בלה ואדוארד מתחתנים, אבל ירח הדבש שלהם נקטע כאשר בלה מגלה כי היא בהריון. ההריון שלה מתקדם במהירות, ומחליש אותה קשות. היא כמעט מתה כשהיא יולדת את הבת שלה ושל אדוארד, רנסמיי (חצי ערפדה, חצי אנושית), אבל אדוארד מזריק לבלה את הארס שלו כדי להציל את חייה והופך אותה לערפדה. ערפדה ממשפחת ערפדים אחרת רואה את רנסמיי וחושבת אותה ל"ילדת ערפד". היא מודיעה לוולטורי, כי קיומם של יצורים כאלה אינם חוקיים מבחינת הערפדים. הקאלנים אוספים עדים ערפדים שיכולים להוכיח שרנסמיי היא לא ילדת ערפד. לאחר עימות אינטנסיבי, הקאלנים והעדים שלהם משכנעים את הוולטורי כי הילדה אינה מהווה סכנה לערפדים או לסוד שלהם, והם נותרים בשלום עם הוולטורי.

הדמויות הראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • איזבלה "בלה" סוון - גיבורת הסדרה, בלה היא מגושמת ו"מגנט לסכנות". היא בעלת שיער חום כהה ועיניים חומות. היא מתוארת לעיתים קרובות כבעלת הערכה עצמית נמוכה וחוסר יכולת להבין את האהבה של אדוארד אליה. יש לה חסינות טבעית מיכולות על טבעיות של ערפדים ולכן היא מוגנת מהיכולת של אדוארד לקריאת מחשבות. לאחר הטרנספורמציה שלה לערפדה בספר הרביעי של הסדרה, בלה רוכשת את היכולת להגן על עצמה ואחרים בעזרת יכולת המגן שלה.
  • אדוארד קאלן - אדוארד הוא ערפד שחי עם חבורת ערפדים בעלי דעות דומות המכונה משפחת קאלן, אשר ניזונים מחיות ולא בני אדם. במהלך סדרת דמדומים, אדוארד מתאהב, מתחתן, ואז נולדת לו ילדה עם בלה. בתחילה, אדוארד מרגיש שנאה ההדדית כלפי ג'ייקוב בלאק בגלל אהבתו לבלה, אבל בשחר מפציע, הוא מתחיל לראות את ג'ייקוב כמו אח וחבר. כמו ערפדים מסוימים, לאדוארד יש יכולת על טבעית: קריאת מחשבות. זה מאפשר לו לקרוא את המחשבות של מישהו ברדיוס של כמה קילומטרים. בלה מחוסנת מכוחו כבן אדם, אבל מגלה איך להחליש את ה"מגן" שלה לאחר השינוי שלה לערפדה.
  • ג'ייקוב בלאק - דמות משנית ברומן הראשון, ג'ייקוב מוצג כחבר בשבט הקילוט. הוא הופך במולד הירח לדמות עם תפקיד הרבה יותר גדול כחבר הכי טוב של בלה בעודה נאבקת בדיכאון שלה על אובדן אדוארד. למרות שהוא מאוהב בבלה, היא בתחילה רואה אותו רק כידיד הכי טוב שלה. הוא וחברי השבט אחרים יכולים להפוך לזאבים. בליקוי חמה בלה מבינה שהיא אוהבת את ג'ייקוב, למרות שרגשותיה כלפיו לא גברו על אהבתה לאדוארד קאלן. בשחר מפציע, ג'ייקוב מוצא את הנפש התאומה בתינוקת של בלה ואדוארד, רנסמיי, מה שמבטל את אהבתו לבלה.
"דמדומים" מאת סטפני מאייר
דמדומים
סרט
מולד הירח
סרט
ליקוי חמה
סרט
שחר מפציע
סרט - חלק 1, סרט - חלק 2
החיים השניים הקצרים של ברי טאנרMidnight Sun


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דמדומים בוויקישיתוף