שחר מפציע (רומן)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוחים לא ברורים, משפטים סתומים, עבודת טלאים בפסקת העלילה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
שחר מפציע
שחר מפציע.png
מאת סטפני מאייר
שם בשפת המקור
Breaking dawn
שפת המקור אנגלית
הוצאה Little Brown
שנת הוצאה 2008
תרגום לעברית ספרית פועלים, רחל אהרוני, 2010
מספר עמודים 756 (אנגלית)
624 (עברית)
מסת"ב ISBN 978-607-11-0033-7
OCLC 229895748

שחר מפציעאנגלית: Breaking Dawn) הוא ספרה הרביעי של סטפני מאייר בסדרת הספרים "דמדומים". הספר יצא לאור באנגלית ב-2 באוגוסט 2008. סרט המבוסס על ספר זה חולק לשני חלקים: החלק הראשון יצא ב-17 בנובמבר 2011, החלק השני יצא ב-16 בנובמבר 2012.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מחולק לשלושה חלקים:

חלק ראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק מתואר מנקודת מבטה של בלה; היא מספרת כי היא ואדוארד הודיעו לאביה צ'ארלי על חתונתם הקרבה, בעוד שאמה, רנה, מתוארת כמי שידעה כבר זמן רב שבלה ואדוארד עתידים להינשא, ובלה מופתעת מכך מאוד.

החתונה נערכת בבית משפחת קאלן ומיד לאחר מכן בלה ואדוארד יוצאים לירח דבש באי אסמה, שהיה מתנתו של קארלייל (אביו המאמץ של אדוארד) לאמו של אדוארד, אסמה, ונקרא על שמה. באי אסמה אדוארד ובלה מקיימים יחסי מין, לאחר שכנועיה הרבים של בלה במהלך הספר. זמן קצר אחר כך בלה אוכלת ומקיאה ללא הרף. בהתחלה היא חושבת שמדובר בווירוס אבל לאחר שהיא סופרת את הימים היא מבינה שהיא בהריון. מיד לאחר מכן היא מרגישה בעיטה בבטן. היא מבחינה שבטנהּ גדלה בתוך פחות משלושה שבועות ואדוארד מגיב על כך בסערה; הוא מסרב לכך שבלה תמשיך את ההריון, בטענה שהתינוק הוא מפלצת שעלולה לסכן את חייה של בלה.

בלה, בניגוד גמור לדעתו של אדוארד, מרגישה חיבה עמוקה לתינוקה ומסרבת להפיל. היא בקושי מדברת עם אדוארד רוב הטיסה חזרה הביתה וכשהם מגיעים היא פונה לרוזלי, אחותו של אדוארד, בבקשה שתגן עליה מפני ההפלה בכפייה שמתכנן אדוארד ותסייע לה להמשיך בהריון ורוזלי עוזרת לה כי היא רוצה את התינוק.

חלק שני[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק השני מתואר מנקודת מבטו של ג'ייקוב.

צ'ארלי מקבל מידע שבתו בלה חולה במחלה ושלא ניתן לבוא לבקר אותה. ג'ייקוב חושב שבלה מתה והפכה לערפדה והולך לבית קאלן במטרה להרוג את אדוארד על כך. הוא מגלה שבלה בהריון מאדוארד ושהתינוק החצי ערפד הולך ונהיה חזק ממנה. כולם חוששים שלא תשרוד את ההריון. אדוארד מציע לו לשכנע את בלה להפיל את התינוק ומבטיח שיאפשר לבלה תינוק אחר מג'ייקוב. ג'ייקוב מהסס להציע לבלה את הרעיון וכשהוא רומז על כך היא מסרבת. כאשר ג'ייקוב מודיע לזאבים שבלה בהריון וכי היא אינה חפצה להרוג את התינוק המפלצתי שגדל בתוכה, הם מתכננים להרוג את אדוארד ואת בלה.

חושש לחייה של בלה, ג'ייקוב מסרב ומקים להקה משלו - הוא יוצא להזהיר את בני משפחת קאלן על ההתקפה הממשמשת ובאה. אל להקתו של ג'ייקוב מצטרפים סת קלירווטר וליאה קלירווטר ובכך מתחלקים הזאבים לשתי להקות - זו של סאם, האלפא, שמגנה על לה-פוש, ולהקתו של ג'ייקוב, שלקחה על עצמה להגן על הקאלנים. כאשר ג'ייקוב חוזר לבית משפחת קאלן, הוא מסכים שאדוארד ישנה את בלה לערפדה, דבר שהיה מביא למלחמה בין הערפדים לזאבים ללא אישור, כיוון שהיו רואים בו הפרה של ההסכם. ההסכם בין אנשי הזאב לבני קאלן אוסר על בני קאלן לשתות את דמם של בני האדם, אחרת יגורשו וירדפו על ידי הזאבים. זמן מועט אחר כך, הלידה מתחילה. קארלייל לא נמצא בבית ואדוארד נאלץ ליילד את התינוק בעזרתם של ג'ייקוב ורוזלי. כאשר בלה יולדת את תינוקה היא נמצאת במצב של אובדן דם ורוזלי שרואה ומריחה את דמה של בלה מאבדת שליטה. אליס מוציאה אותה החוצה. כאשר הלידה מסתיימת, מתברר שבלה ילדה בת. לפני הלידה הסכימו בלה ואדוארד לקרוא לתינוק, במידה ויהיה ממין נקבה, רנסמיי, חיבור של רנה ואסמה. רוזלי חוזרת לחדר ולוקחת את התינוקת רנסמיי החוצה בזמן שאדוארד מנסה להציל את חייה של בלה. ג'ייקוב חש שאינו מרגיש עוד משיכה מכיוון בלה וחושב שהיא מתה בעקבות הלידה. הוא יוצא מהחדר, נתקל ברוזלי עם רנסמיי ומנסה להרוג את רנסמיי. אבל ברגע שהוא רואה את פניה של רנסמיי הוא מטביע עליה את חותמו.

חלק שלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחלקו השלישי והאחרון הספר חוזר להיות מסופר מנקודת מבטה של בלה. הוא מתחיל בתיאור כאביה של בלה כתוצאה מהלידה ומהשינוי הגופני לערפדית. להפתעתם הרבה של הקאלנים, כאשר בלה מתעוררת כעבור יומיים כערפדה היא לא מתחילה כ"טירונית" צמאת דם, אלא כערפדה שמסוגלת לשלוט על יצרה ולעמוד בפני ריח דם אנושי. בלה מגלה שלרנסמיי יש כוח מיוחד שעוזר לרנסמיי להראות דברים לאחרים באמצעות נגיעה בכף ידה.

לכבוד יום הולדתה של בלה נותנים לה אסמה, אליס, ג'ספר, אמט, רוזלי וקארלייל בקתה קטנה ואדוארד מעניק לה מכונית. הקאלנים דואגים לשמור על רנסמיי מפני בלה בימים הראשונים להפיכתה לערפדה, בשל הריסון הרופף שלה בהיותה ערפדה חדשה. רנסמיי גדלה במהירות עצומה ובלה חוששת שתזכה לחיות רק 15 שנה. כשבלה גייקוב ורנסמיי יוצאים לציד משותף, רואה בלה את אירינה וזאת מפרשת את רנסמיי כילדה-ערפדה, כאשר קיומה של ילדה-ערפדה נוגד את תקנות הוולטורי. כשאליס חוזה שהוולטרי יגיעו לבחון את התופעה, יוצאים הקאלנים לחפש עדים ובשל כך עוזבים אליס וג'ספר את בני משפחת קאלן מבלי לומר לאן מיועדות פניהם. לבסוף משפחת קאלן מצליחה לאסוף 20 עדים: בני משפחת דנאלי (קייט, טניה, כרמן ואלייזר), האמזונות (זאפרינה וסנה), המצרים (אמון, קבי, בנג'מין, טיאה) האירים (מגי שיוון, ליאם) הרומנים (ולדמיר וסטפן) והנוודים האמריקאים (גארט, מרי, פיטר, שרלוט, רנדאל) והזאבים.

לחלק מן הערפדים יש כוחות מיוחדים שאינם קיימים אצל אחרים וגם בלה, מגלה שהיא יכולה לשחרר מגן בלתי חדיר כשבמקביל היא מגלה שאליס שולחת לה רמזים, במידה והוולטורי יחליטו להאשים אותם על אף ניסיון ההסברה שלהם, ולהרוג אותם. לאחר שבלה מגלה לאן הרמזים מובילים היא פונה לאיש בשם ג'יי ג'נקס שעוזר לה לזייף תעודות בריחה לריו דה ז'ניירו בשביל גייקוב ורנסמיי. כאשר מגיע היום שבו הוולטרי מגיעים לפורקס ונראה כאילו אין בררה אלא למות, מגיעים אליס וג'ספר עם קאריצ'י (אחת מהאמזונות) ביחד עם ווילן ונאוויל, אשר לנאוויל, יש סיפור דומה לזה של רנסמיי והוא בין-כלאיים כמוה - חצי ערפד וחצי אנושי, וכך נודע לכל מה יהיה עתידה של רנסמיי. לאחר שנאוול מגיע ומספר על חייו, הוולטורי משחררים אותם כשגאוותם פגועה, וכל האורחים חוזרים לביתם.

בסוף הספר, בלה מפתיעה את אדוארד ומרימה את המסך שהגן על מחשבותיה ובעצם מאפשרת לו לקרוא את מחשבותיה.

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלה סוון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הרביעי, "שחר מפציע", נכתב מנקודת מבטם של בלה האנושית בחלקו הראשון, ג'ייקוב בחלקו השני ובלה הערפדית בחלקו השלישי. אדוארד ובלה מתחתנים, ובמהלך ירח הדבש בלה נכנסת להריון. הם חוזרים לפורקס ומגלים שהעובר מתפתח במהירות בלתי רגילה, כנראה בשל היותו חצי ערפד, ובכך פוגע ובעצם הורג את בלה מבפנים. אדוארד מיוסר בשל כך ובטוח שהעובר הוא מפלצת. הוא רוצה לכפות על בלה הפלה אבל רוזלי מתייצבת לצידה של בלה. גם כשהעובר שובר לבלה מספר צלעות היא מסרבת להפיל אותו. קארלייל מסביר לבלה שאם תתמיד בהריון, ייתכן שתיפגע באופן שלא ניתן יהיה להפוך אותה לערפדית.

בינתיים, להקת הזאבים מגלה על העובר החצי ערפד של בלה. הם בטוחים שהוא מפלצת ומתכוונים לצאת להילחם בקאלנים כדי להרוג אותו. ג'ייקוב מתפצל מהלהקה ושני זאבים נוספים מצטרפים אליו ללהקה חדשה. ג'ייקוב וחבריו מפטרלים סביב ביתם של הקאלנים. ג'ייקוב מגיע לביקור אצל הקאלנים במהלכו בלה מנסה לנוע לבד, נופלת ושוברת את עמוד השדרה שלה. ג'ייקוב נאלץ לעזור לאדוארד ליילד את בלה, כיוון שקארלייל לא באזור. מיד לאחר הלידה הופך אדוארד את בלה לערפדה בעזרת ארס שמוזרק ישר לליבה, בעוד ג'ייקוב "מוטבע" על בתם החדשה. בחלק השלישי של הספר, אירנה אחותה של טאניה מדווחת לוולטרי על הבת החדשה של אדוארד ובלה, אך טוענת שהיא ילדה-ערפדית. הוולטורי מגיעים לפורקס במחשבה שרנסמיי, בתם של בלה ואדוארד הנה יצור לא-חוקי שמסכן את עולם הערפדים. בלה ומשפחת קאלן אוספים חברים ויחד הם מצליחים לשכנע את הוולטורי בחפותם.

אדוארד קאלן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדוארד הוא ערפד בן 109 שנה, אבל נראה בן 17. בהוא נולד בשנת 1901 בשיקגו. הוריו מתו ממגפה שפרצה באותה תקופה וקראליל שינה אותו כאשר ראה שהוא לבדו בעולם וגוסס מאותה המחלה. משפחתו המאמצת של אדוארד, משפחת קאלן, עברה לפורקס מאלסקה לפני כמה שנים, והוא לומד בבית הספר עם אחיו. משפחת קאלן לא שותה דם אדם, אלא דם של חיות, ולכן הם מכנים את עצמם "צמחוניים". לאדוארד כישרון ערפדי-הוא מסוגל לקרוא מחשבות. אדוארד מתואר בסדרת הספרים על ידי בלה כיפה תואר, כמו שאר בני משפחתו והערפדים בכלל, וכמקסים, מנומס, נחוש, ועקשן מאוד. הוא מאוד מגונן על בלה, יש לו נטייה להגזים במצבים שבהם הבטיחות של בלה נמצאת בסיכון. הוא שומר על סגנון דיבור ומנהגים מיושנים מחייו האנושיים בתחילת המאה ה -20.

ב"שחר מפציע" אדוארד ובלה נישאים ונוסעים לירח דבש, במסגרתו בלה נכנסת להריון. בלה כמעט מתה בלידת ניתוח קיסרי, אבל אדוארד מיילד את התינוקת ברגע האחרון והופך את בלה לערפדה בהזרקת הארס שלו אל תוך ליבה, תוך שקיים סיכון עצום לחייה. הוולטורי מתכוונים להשמיד את משפחת קאלן, כי הם חושבים שעברו על חוקי הערפדים. אדוארד ובלה עומדים בפני הוולטורי יחד עם ידידים וחברים ומנסים לשכנע אותם שהתינוקת שלהם היא לא בת אל-מוות והיא אינה מהווה איום על קיומם. לאחר שמשפחת קאלן ניצלה אדוארד, בלה ובתם רנסמיי חוזרים לביתם בשלום.

ג'ייקוב בלאק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייקוב נולד בלה-פוש - שטח ששיך לשבט אינדיאני עתיק יומין, וצבע עורו מתואר כאדמדם-חום. אמו של ג'ייקוב נפטרה בצעירותו, ויש לו שתי אחיות שאחת מהן, רייצ'ל, מוטבעת על פול, חבר בלהקה. ג'ייקוב מתואר בספרים כגבוה מאוד, מתנשא לגובה של מעל ל-2 מטר עם שרירי גוף עבים, כמו של שרירן. ג'ייקוב חובב מכונאות ומכוניות. בילדותו בילה ג'ייקוב עם בלה במהלך חופשות הקיץ השנתיות שלה בפורקס בדיג וטיולים.

ב"שחר מפציע" ג'ייקוב נעלם לחודשיים מהבית, ומנסה לחיות את שארית חייו כזאב. הוא חוזר בדיוק בזמן לחתונתה של בלה, מתנצל בפניה ומאחל לה אושר. הוא מפתח עוינות חדשה כלפי אדוארד כשהוא מבין שבכוונתם לקיים יחסי מין בזמן שהיא עדיין אנושית. לאחר שבלה חוזרת מירח הדבש ומסתגרת בבית הקאלנים תוך טענה שהיא חולה, הוא משוכנע שאדוארד שינה אותה לערפדה ודורש מלהקת הזאבים לתקוף את הקאלנים, אך הם מסרבים. הוא מבקר את הקאלנים ומגלה שבלה עדיין אנושית אך בהיריון. ג'ייקוב מנסה לשכנע את בלה לעשות הפלה, אך היא מסרבת. סאם, מנהיג להקת הזאבים, שומע על ההריון ודורש להרוג את בלה כי היצור שגדל אצלה בבטן מהווה איום. ג'ייקוב עוזב את הלהקה וליאה וסת', שני אנשי-זאב מהשבט, מצטרפים אליו. יחד הם שומרים על אדמות הקאלנים מפני סאם ולהקתו ומתרועעים עם בלה. כשג'ייקוב חוזר מאחר הפטרולים, אדוארד מבקש ממנו רשות להפוך את בלה לערפדה כיוון שהיא על סף מוות, וג'ייקוב מסכים בידיעה שאחרת היא תמות. אחרי שבלה יולדת את רנסמיי, ג'ייקוב מתכנן להרוג את התינוקת אך ברגע שהוא רואה את פניה הוא מטביע עליה. בהמשך, הוא נותן לה את כינוי החיבה "נסי". הטבעתו של ג'ייקוב על רנסמיי משנה לחלוטין את מערכת היחסים בין להקות הזאבים וסאם לא תוקף את הקאלנים. להקתו של סאם מצטרפת ללהקתו של ג'ייק בהגנה על רנסמיי כאשר הוולטורי באים לחסל את הקאלנים. בלה מתכננת נסיעה של ג'ייקוב ורנסמיי לברזיל, כדי להינצל מהטבח הקרוב. היא מזייפת דרכונים עבור שניהם ושומרת אותם בתיק של רנסמיי לעת צרה, אבל בסופו של דבר לא נעשה בהם שימוש. בסוף הספר הוולטורי מקבלים עדויות לכך שרנסמיי לא מסוכנת ורנסמיי נשארת עם ג'ייקוב ומשפחתה.

העיבוד הקולנועי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דמדומים 4 : שחר מפציע

שחר מפציע (באנגלית: Breaking Dawn) הוא סרט קולנוע אמריקאי בשני חלקים בבימויו של ביל קונדון. הסרט, שחולק לשני חלקים, מבוסס על הספר הרביעי והאחרון בסדרה "דמדומים", מאת סטפני מאייר. שני הסרטים מהווים את החלק האחרון בסדרת סרטי דמדומים הפופולרית. התסריט נכתב על ידי מליסה רוזנברג, שכתבה את כל תסריטי הסרטים בסדרה. בסרטים מככבים קריסטן סטיוארט, רוברט פטינסון, וטיילור לאוטנר. הטריילר הרשמי הראשון של שני החלקים יצא לאקרנים ב-15 ביוני 2011. הקרנת הבכורה העולמית של החלק הראשון התקיימה ב-18 בנובמבר 2011 (ובישראל ב-17 בנובמבר). החלק השני מתוכנן לצאת לאקרנים כשנה לאחר מכן ב-16 בנובמבר 2012.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"דמדומים" מאת סטפני מאייר
דמדומים
סרט
מולד הירח
סרט
ליקוי חמה
סרט
שחר מפציע
סרט - חלק 1, סרט - חלק 2
החיים השניים הקצרים של ברי טאנרMidnight Sun