לדלג לתוכן

מוזש פלדמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב משה פלדמן
Feldmann Mózes
לידה 10 בינואר 1860
ט"ו בטבת ה'תר"כ
פזדיץ', הונגריה, האימפריה האוסטרית (כיום פוזדישובצה, בסלובקיה)
פטירה 11 באוגוסט 1927 (בגיל 67)
י"ג באב ה'תרפ"ז
בודפשט
מקום פעילות גלנטה (כיום בסלובקיה), פשט, הונגריה,
תקופת הפעילות ? – 11 באוגוסט 1927 עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות יהדות אורתודוקסית
תפקידים נוספים רב ראשי של פשט

הרב מוזש פלדמן (משה פלדמן; בהונגרית Feldmann Mózes; ט"ו בטבת ה'תר"כ‏ 10 בינואר 1860י"ג באב ה'תרפ"ז 11 באוגוסט 1927) היה רב הונגרי, יליד סלובקיה, רבה הראשי של פשט בין השנים 19011927. מרכז פעילותו היה בית הכנסת ברחוב רומבך בבודפשט.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלדמן נולד ב-ט"ו בטבת ה'תר"כ‏ 10 בינואר 1860 בפוזדישובצה (פַּזדיץ') בסלובקיה, באזור קושיצה. למד בישיבות סיקסו (בצפון הונגריה) ומטרסבורג (בהונגרית "סנטמרטון", באזור בורגנלנד). בשנת 1882 התיישב הרב פלדמן עם אשתו, יוזפינה, בגלנטה (סלובקיה, אז בשטח הממלכה ההונגרית), בבית חמיו, הרב שמעון פרידמן, שהיה רב היישוב. אחרי מותו של הרב פרידמן בשנת 1891 ירש את תפקידיו כרב של גלנטה וראש הישיבה המקומית.

חלק מהקהילה לא קיבל את דבר בחירתו ובשנת 1893 התקיים דין תורה בלשכה האורתודוקסית הגדולה בבודפשט בנימוק שלפי תקנון הקהילה לרב, שהוא "משועבד" לציבור, אסור שיהיו קרובים בתוך הקהילה. הרב שרגא צבי טננבוים פסק נגד בחירת הרב פלדמן בהצדיקו את טענות יריביו לגבי הכתוב בתקנון. ליישוב הובא המהרי"ץ, הרב יוסף צבי דושינסקי, כדי להיות הרב הראשי וראש הישיבה[1]. עקב פסק הדין חל פילוג בתוך יהודי גלנטה וקמו שתי קהילות אורתודוקסיות נפרדות - כל אחת עם רבנים, מוסדות וישיבה משלה ושתיהן הוכרו על ידי השלטונות[2].

ב-1901 הוזמן הרב פלדמן על ידי קהילת פשט לרשת את מקומו של הרב שמואל לב בריל כרב הראשי של פשט. בנוסף, התמנה כמורה בבית המדרש לרבנים בבודפשט ולימד שם בין השנים 1926-1921 קורס על עבודת הקודש (ליתורגיה) ועל ספרות הפסיקה הרבנית. פלדמן כתב בעברית מספר ספרים בנושאים הלכתיים שנשארו בכתב יד. מוכרת עבודתו בתחום התרת עגינות למקרים של אלמנות מלחמה, שפורסמה בעצומה של מלחמת העולם הראשונה בבודפשט ב 1916.

פלדמן הלך לעולמו בבודפשט ב-י"ג באב ה'תרפ"ז 11 באוגוסט 1927. היו לו עשרה ילדים, אחד מהם, פרופ' שאנדור פלדמן, היה נוירו-פסיכיאטר ופסיכואנליטיקאי בהונגריה ואחר כך בעיר רוצ'סטר שבארצות הברית[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Szerk.) Ujvári Péter. Budapest: Magyar Zsidó Lexikon. 1929)
  • ק. פרוימוביץ, ג. קומורוצי, ו. פוסטאי, א. שטרביק- בודפשט היהודית -אתרים, פולחנות, היסטוריה -(באנגלית) -

K.Frojimovics,G.Komoroczy, V.Pusztai and A. Strbik - Jewish Budapest,CEU Press,Budapest,1999

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]