מונית הכסף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מונית הכסף
MonitCash.PNG
לוגו הגרסה הישראלית
סוגה שעשועון טריוויה
מנחים עידו רוזנבלום
פרסים פרס האקדמיה לטלוויזיה
ארץ מקור הממלכה המאוחדת
שפות עברית
מספר עונות 6
הפקה
מפיק יורם זק
אורך פרק 30 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ 2, קשת (עונות 1-5)
קשת 12 (עונה 6 ואילך)
תקופת שידור מקורית 19 במאי 2007 – עדיין רץ

מונית הכסף היא שעשועון טריוויה טלוויזיוני, הנערך בתוך מונית. השעשועון עלה לשידור לראשונה ב-19 במאי 2007, במסגרת שידורי "קשת", זכיינית שידור בערוץ 2. תוכנית זו היא גרסה ישראלית לתוכנית הבריטית "Cash Cab". ב-13 ביולי 2010 זכתה התוכנית בפרס האקדמיה לטלוויזיה בקטגוריית תוכנית הבידור-תיעודי הטובה ביותר.

תפוצת התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לתוכנית הבריטית "Cash Cab" הופקו מספר גרסאות במדינות נוספות מלבד בריטניה, כגון גרמניה, הולנד ורוסיה. בארצות הברית מונית הכסף משוטטת ברחובות מנהטן שבניו יורק. לאחר שאלו זכו להצלחה, הוחלט ליצור גם גרסה ישראלית לתוכנית. הפורמט נרכש על ידי העורך הראשי ומפיק התוכנית, יורם זק.

שיטת המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת כל תוכנית, המנחה עידו רוזנבלום אוסף נוסעים אקראיים למונית שלו. רוזנבלום מסיע את נוסעיו ליעדם, ובו-זמנית שואל אותם שאלות טריוויה. על כל תשובה נכונה נוסף סכום מסוים של כסף לסכום מצטבר (שלב ראשון – 4 שאלות על 250 ש"ח כל אחת, שלב שני – 4 שאלות על 500 ש"ח, שלב שלישי – שאלות על 1,000 ש"ח עד ההגעה ליעד), שאותו יקבלו הנוסעים אם יצליחו להישאר במונית עד ההגעה ליעד. במידה שהנוסעים טועים בתשובה על שלוש שאלות, המנחה מוריד אותם מהמונית והם אינם זוכים בפרס, אם כי אין הם נדרשים לשלם עבור הנסיעה.

שני "גלגלי הצלה" חד-פעמיים נמצאים ברשות המשתתפים: האחד הוא "חבר טלפוני" – אדם אליו המשתתפים יכולים להתקשר ולשאול אותו את השאלה עליה הם צריכים לענות. הגלגל השני מאפשר להם להיעזר בעובר אורח.

אם המשתתפים לא שגו במענה שלוש פעמים והגיעו ליעד, ניצבות בפניהם שתי אפשרויות: לקחת את סכום הכסף שהצטבר לרשותם, או לנסות להכפילו בשאלת "כפול או כלום" – שאלת "נכון לא נכון" שתשובה נכונה עליה תכפיל את הסכום, אך אם יענו עליה תשובה שגויה, יצאו בידיים ריקות.

על התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייחודה של התוכנית הוא שהקהל המשתתף הינו מזדמן, וזאת בניגוד לשעשועונים אחרים בהם המשתתפים נבחרים מראש ועוברים תהליך מיון. שיטה זו גורמת לסיטואציות משעשעות, כאשר חלק מהמשתתפים בעלי ידע נרחב, ולעומתם משתתפים אחרים בעלי ידע מועט.

תופעה התנהגותית החוזרת בפרקי התוכנית היא שרוב מוחלט מהמשתתפים, אינו בוחר להסתכן בשאלת "כפול או כלום" ומעדיפים לקחת את סכום הזכייה ולא להכפילו. תופעה זו תואמת את הקביעה בתחום הכלכלה כי הפרט הוא שונא סיכון מטבעו וזאת מאחר שמבחינה סטטיסטית ההסתברות התאורטית להכפיל את הסכום גבוהה מחצי (היא תהיה שווה לחצי רק עבור משתתף שאין לו ידע כלשהו).

שיא הזכייה בתוכנית עומד על 36,000 בספיישל הילדים שהתקיים בעונה השלישית. על התוכנית הושמעה ביקורת כי עם כיבוי המצלמות, הפרס הכספי נלקח מהזוכים ומוחלף בחוזה הקובע כי התשלום יינתן לאחר השידור ומותנה בשידור התוכנית בפועל. הדבר מקובל בתוכניות פרסים אחרות, אך בניגוד לתוכניות אחרות בהן התנאים ידועים מראש, במקרה של מונית הכסף, הדבר אינו אפשרי שכן מהווה הפרה לכאורה של חוזה בעל פה שנחתם עם הכניסה למונית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הקודם:
2009 - אין (קטגוריה חדשה)
פרס האקדמיה לטלוויזיה - תוכנית הבידור-תיעודי הטובה ביותר
2010 - מונית הכסף
הבא:
2011 - מה זה השטויות האלה?!
הקודם:
2010 - לא חולק
פרס האקדמיה לטלוויזיה - תוכנית שעשועון
2011 - מונית הכסף
הבא:
2012 - לעוף על המיליון