מוסאשי גאנדו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מוסאשי גאנדו (מאנגלית: Musashi Gundoh, מיפנית: MUSASHI -GUN道) היא סדרת אנימציה יפנית (אנימה) שמבוססת על מאנגה של היוצר מאנקי פאנץ' שאחראי גם לסדרה הפופולרית לופין. הסדרה החלה ב- 9 באפריל 2006, וגם משודרת בכל יפן בתחנת הטלוויזיה המתמחה בסדרות מסוג זה אנימקס (Animax). מלבד זאת, הסדרה מופצת דרך רשת האינטרנט החל ממאי 2006. במאי הסדרה אף הצהיר שיש תוכניות למכור ולהפיץ את הסדרה במערב.

הסדרה זכתה לפרסום שלילי במיוחד בשל השימוש באנימציה ברמה ירודה ביותר, תמונות רקע שאינן משתנות כלל ושימוש באפקטי קול. המאפיינים הללו הביאו להערצה מיוחדת בקרב תרבויות האינטרנט (גם במערב) והסדרה זכתה לפופולריות רבה בשל האיכות הירודה שלה.

כיום ביפן הסדרה נחשבת לפופולרית ותופץ בקלטות DVD בקרוב. הסדרה הסתיימה לאחר עשרים ושישה פרקים.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתרחשת בתקופה בדיונית ביפן. השליט של יפן באותה התקופה הוא טויוטומי. הסדרה עוקבת אחרי סיפורו של מוסאשי, לוחם בטכניקה מיוחדת וייחודית לתקופה הבדיונית בשם "גאנדו". באמנות הלחימה הזו, הלוחם משתמש באקדחים למען מטרות הלחימה, בניגוד לרוב הגדול של אמנויות הלחימה המקובלות כיום שאין בהם שימוש בנשק חם. מוסאשי נלחם נגד קבוצה של שדים ומפלצות הנקראת אייקשי ומונהגת על ידי אייקשי הנקרא יאשה.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מוסאשי מיאמוטו (מיפנית: ミヤモト ムサシ) (דאיסקה נאמיקווה): מוסאשי הוא הדמות הראשית בסדרה. הוא נלחם נגד האייקשי בעזרת טכניקת הגאנדו. למוסאשי שני אקדחים. הדמות של מוסאשי מבוססת על סמוראי ידוע מאוד ביפן, מיאמוטו מוסאשי. בפרק השני של הסדרה, מוסאשי צועק לפתע "או, זה מסנוור!" (Oh, It's dazzling), ללא כל קשר למתרחש בסדרה באותו הרגע. המשפט הזה הפך לפולחני, ומוזכר כמעט בכל אזכור של הסדרה ברשת. הסיבה שבגללה מוסאשי אמר את צירוף המילים הזה בסדרה עדיין אינה ידועה.
 • רונין (מיפנית: ロウニン) (ג'ין הוריקאווה): מתמחה בלחימה בחרבות. הוא בעליה של שתי חרבות מיוחדות הנקראות "ננקן" ו- "מיירטסו-קן" (לשמות האלו אין משמעות). הוא שותפו של מוסאשי.
 • טארו (מיפנית: ニンジャ太郎) (יו קובאיישי): לוחם נינג'ה שמכנה את עצמו לתלמידו הראשון של מוסאשי. הוא נוטה להופיע בפתאומיות במהלך קרבות בסדרה.
 • הכומר טקואן (מיפנית: タクアン和尚) (סויצ'ירו טנאקה): הוא כומר שמתמחה באמנות הלחימה גאנדו. הוא לוחם מאוד חזק בטכניקת לחימה זו, שיכול להלחם בעודו באוויר. הדמות שלו מבוססת על מורו של מיאמוטו מוסאשי, טקואן שוהו.
 • דספרדו (מיפנית: デスペラード,) (מאיומי ינאגיסאווה): היא אישה זרה, שמחפשת לנקום במוסאשי על כך שרצח את אביה. על אף טענה זו, מוסאשי מכחיש כי הוא קשור למעשה הרצח של אביה.
 • קאגויה (מיפנית: カグヤ) (שיהו קאוורגי): היא הבת החורגת של שליט יפן, טויוטומי, והנסיכה של העיר אוסקה. היא אישה חזקה באופן יוצא דופן, שמסוגלת להלחם נגד שדי האייקשי ללא כלי נשק כלל. על פי השמועה בסדרה, היא הגורם לכך שהסדרה מתקיימת בתקופה בדיונית ואינה מדויקת היסטורית על פי ההיסטוריה המתועדת ביפן. ככל הנראה, השם שלה מבוסס על הנסיכה קאגויה, במקור מאגדה יפנית מפורסמת.
 • דאבי-נו-ג'י (מיפנית: 荼毘の字) (קוסיי הירוטה): הוא אדם מבוגר המתמחה ביצירת בובות, והוא בעל חנות לחפצים מכניים. בין שאר מוצריו, הוא מוכר כדור מיוחד בשם "אונמיו-דאן", כדורים מיוחדים שמסוגלים לפגוע באייקשי. הוא דובר מעט מהשפה האנגלית, כפי שניתן להבין מהפגישה הראשונה שלו עם דספרדו. הכינוי שלו הוא דאבי-נו-ג'י, אולם שמו האמיתי הוא לאונרדו דה וינצ'י (מבוסס על האמן האיטלקי המפורסם בעל אותו השם).
 • סאסקה סרוטובי (מיפנית: 猿飛佐助,) (יו קובאיישי): נינג'ה, שהוא למעשה קוף, שמגדל דאבי-נו-ג'י. הזהות האמיתית שלו היא זו של סאסקה סרוטובי, נינג'ה מפורסמת ביפן. הסיבה שבגללה הוא הפך לקוף היא כיוון שידע יותר מדי אודות תוכניותיהם של האייקשי, ויאשה הפכה אותו לקוף. היכולות שלו, על אף הפוטנציאל שלו, משתוות אך ורק לאלו של טארו.
 • הסוס: קאגויה רוכבת על סוס, שנראה כאילו הוא תמיד רגוע ומאומן היטב. הסוס תמיד מביט קדימה, ישר אל המצלמה. הסוס הוא, ככל הנראה, הדמות הפופולרית ביותר בסדרה.

אייקשי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יאשה (מיפנית: ヤシャ,) (ריי איגרשי): הוא יצור האייקשי הגבוה ביותר בהיררכיה. הוא יודע את ההיסטוריה ה"אמיתית" (הנכונה להיסטוריה של העולם שלנו). יאשה נותן את הכוח שלו לריוגן. לא ידועים עליו הרבה פרטים, כולל מינו.
 • ריוגן (מיפנית: リョウゲン,) (שירו סאיטו): אייקשי שהוא, למעשה, שליט יפן טוקגאווה. יאשה מעניק לו את כוחו בעזרת זה שהוא מספר לו את ההיסטוריה ה"אמיתית". על פי ההיסטוריה האמיתית, הוא שליט יפן, ולכן מנסה להשתמש בכוחות האייקשי כדי לזכות במלכות גם בהיסטוריה האלטרנטיבית.
 • ג'יג'ודה (מיפנית: ジジョウダ): אייקשי שתוקף את מוסאשי בסיפור השני בסדרה. הוא בגודל של בן אדם ובעל 2-3 קרניים, ובעל כנפיים הדומות לאלו של עטלף על הגב. כאשר הוא מנופף בכנפיו, פורץ משב רוח, שיכול להחזיר כדורים הנורים אל כיוונו. נקודת החולשה שלו הייתה העיניים שלו, וככה הובס על ידי טקואן.
 • גאנדאדארן (מיפנית: ガンダダーン) (קייקו נמוטו): אייקשי מסוג עכביש שתוקף את מוסאשי וטקואן בין הסיפורים השלישי והחמישי. הוא בעל רגליים של עכביש, ולמרות זאת, בעל פנים של בן אדם. הוא יכול לשלוט בבני אדם באמצעות חוטי עכביש חזקים במיוחד היוצאים מפיו. הוא הובס בסופו של דבר בעזרת הכדור המיוחד, "אונמיו דאן" שנורה אליו ממוסאשי.

טכניקת הגאנדו[עריכת קוד מקור | עריכה]

זוהי אמנות לחימה מיוחדת, שנעשה בה שימוש באקדח, שמשתמשים בה בסדרה מוסאשי וטקואן. בטכניקה זו, יד אחת אוחזת באקדח, כאשר היד השנייה אוחזת בחרב. למרות זאת, מוסאשי פיתח שיטה מיוחדת של גאנדו לעצמו, בה הוא משתמש באקדח בשתי הידיים. הוא מכונה בשל כך "סמוראי הגאנדו בעל שני האקדחים". בגאנדו, אין נורמה בנוגע לסוג האקדח בו משתמשים, ואפשר להשתמש באיזה סוג של אקדח שהמשתמש חפץ בו.

היסטורית הטכניקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקואן הוא האדם אשר הפיץ את הטכניקה ברחבי יפן. למרות זאת, ממציא השיטה אינו ידוע. רוב מתאמני הגאנדו למדו את השיטה ממנו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]