לדלג לתוכן

מזרח אנגליה (אזור גאוגרפי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נורפוק וסאפוק, מהווים את מרכז אנגליה. קיימברידג'שייר נמצאת מערבית למזרח אנגליה ואסקס לדרומה.

מזרח אנגליהאנגלית: East Anglia) היא אזור גאוגרפי במזרחה של אנגליה. מזרח אנגליה הוא שמה של ממלכה קדומה - ממלכת מזרח אנגליה שהייתה אחת מממלכות ההפטרכיה, וכללה את האזורים נורפוק וסאפוק - אזורים בהם התיישבו מתיישבים דנים שנקראו בהתאם "אנשי הצפון" - "נור פוק" ו"אנשי הדרום" - אנגלים שמקורם מאזור אנגלן שבצפון גרמניה.

יש הכוללים גם חלקים ממחוזות קיימברידג'שייר ואסקס באזור זה, וכן חלק מלינקולנשייר.

העיקריות בערי האזור הם נוריץ', איפסוויץ' וקיימברידג'.

חצי האי מזרח אנגליה מהווה חלק מאזור מזרחה של אנגליה.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמות המשקעים באזור נמוכה, וככל אנגליה הוא מוגדר כאזור בעל אקלים ימי. הטמפרטורות נעות בין 5 - 10 מעלות צלזיוס בחודשי החורף ל-20 - 25 מעלות צלזיוס בחודשי הקיץ (אף שנמדדו בקיץ גם טמפרטורות של 35 מעלות צלזיוס).

האזור מישורי ברובו, ופלגים רבים חוצים אותו. פלגים אלה מאפשרים את קיום החקלאות באזור.

העיר הגדולה באזור היא העיר איפסוויץ'.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ממלכת מזרח אנגליה

ממלכת מזרח אנגליה נוצרה בשנת 520 לערך, ממיזוגם של אזור נורפוק וסאפוק. ממלכה זו הייתה חלק משבע ממלכות ההפטרכיה - הממלכות של אנגליה הקדומה כפי שאלה הוגדרו במאה ה-12 על ידי הנרי מהנטינגדון.

בשנת 616, לאחר ניצחון על ממלכת נורת'מבריה הסמוכה שהייתה יריבה לה, הייתה ממלכת מזרח אנגליה החזקה בממלכות האנגלו סקסיות של אנגליה, ומלכה של הממלכה - ראדוואלד מלך למעשה על כל ממלכות אנגליה, אולם זמן קצר לאחר מכן נוצחה מזרח אנגליה על ידי ממלכת מרסיה, ובשנת 794 נכבשה הממלכה על ידי אופה מלך מרסיה, ומלכה של מזרח אנגליה - את'לברט נהרג.

בין השנים 825827 מרדו תושבי מזרח אנגליה וזכו לעצמאות ממרסיה. ב-20 בנובמבר 870 הרגו פולשים ויקינגים דנים את אדמונד מלך מזרח אנגליה וכבשו את הממלכה. האנגלו-סקסונים שחררו את הממלכה בשנת 920 אולם זו נכבשה מחדש על ידי קאנוט הגדול בשנים 10151017.

עד המאה ה-17 היו מרבית שטחי מזרח אנגליה שטחי ביצה. במהלך המאה ה-17 נחפרו תעלות אשר אפשרו הפיכת האזורים לשטחים חקלאיים באמצעות ניקוז המים וניצולם. האזור שגשג בשל הצלחת החקלאות עד ראשית המהפכה התעשייתית אשר הביאה להגירה לאזורים בהם נבנו מפעלים רבים.

במהלך מלחמת העולם השנייה נבנו באזור בסיסים רבים של חיל האוויר המלכותי וחיל האוויר של ארצות הברית בשל השטחים הפתוחים הרבים שהיו באזור, ובשל קרבתו לאירופה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מזרח אנגליה בוויקישיתוף