לדלג לתוכן

מחשבות על הצילום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מחשבות על הצילום
La Chambre Claire
250PX
מידע כללי
מאת רולאן בארת
שפת המקור צרפתית
סוגה מסה עריכת הנתון בוויקינתונים
נושא צילום עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה Hill & Wang, Ad Marginem עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 1980
מספר עמודים 130
הוצאה בעברית
תאריך 1988
תרגום דוד יניב
קישורים חיצוניים
מסת"במסת"ב 10-535948
הספרייה הלאומית 001037812
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מחשבות על הצילום הוא ספר מאת מבקר הספרות והתרבות רולאן בארת, אשר יצא לאור בשנת 1980. הספר, יחד עם ספרה של מבקרת התרבות סוזן סונטג, הצילום כראי התקופה, נחשב לאחד מספרי ביקורת ותאוריית הצילום האקדמיים החשובים ביותר. כמו כן, נחשב הספר לאחד מהישגיו הגדולים של רולאן בארת, הן מהבחינה הסגנונית והן מהבחינה הרעיונית.

תוכני הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר, חוקר בארת את מהות הצילום, ובמקביל מעלה בזיכרונו את אמו המנוחה דרך תצלומים משפחתיים. הספר מתמקד באפקט של הצילום על הצופה ומתעלם במכוון מהצלם עצמו, מפעולת הצילום ומהאובייקט המצולם, אותו מכנה בארת ספקטרום.

דרך דיון אישי על אודות החוויה הרגשית שיוצרים צילומים ספציפיים, מחשיב בארת את הצילום כמדיום לא סימבולי, שאינו ניתן לפירוש בפשטות של קודים בשפה ובתרבות, ככזה הפועל על הגוף ועל הנפש גם יחד. הספר מפתח שני מושגים מנוגדים המתארים את חוויית ההתבוננות בצילום – סטודיום ופנקטום: הסטודיום מציין את הפירוש התרבותי, הלשוני והפוליטי שעורך המתבונן, בעוד הפונקטום מציין נגיעה אישית, דקירה, שפרט מסוים בצילום מעורר ביחס בין המתבונן לתצלום.

לאורך הספר מתייחס בארת אל צילומים מפורסמים מהמאות ה-19 וה-20 ומנתח אותם ברמה הפרסונלית, רמת החוויה שלו. בהמשך מתייחס בארת אל צילומים משפחתיים שלו ושל אמו. לעיתים הספר נקרא כיומן אישי יותר מאשר מסה עיונית אסתטית, וכל זה תוך מודעות של בארת לדואליות שמאפיינת את כתיבתו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מחשבות על הצילום (תרגום: דוד ניב), ירושלים: כתר, 1988.
"הטרמינל" אלפרד סטיגליץ (1893) אחד מהצילומים בספר

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]