ריח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המונח "ניחוח" מפנה לכאן. לערך העוסק בארגון העוסק בשימור ניגוני חב"ד, ראו ניח"ח.
חוש הריח, ניקולס ואן דר הורסט (אנ') (1630)
חוש הריח מתוך "אלגוריית החושים", מעשה ידי יאן ברויגל האב משנת 1617 לערך. היצירה מוצגת במוזיאון הפראדו שבמדריד.

ריח הוא מה שנתפס על ידי החוש המכונה "חוש הריח". אַף הוא האיבר בגוף האדם המאפשר לנו להריח. ריחות הם התוצאה של קליטת כימיקלים המתנדפים באוויר. כמו בחושים אחרים, גורמים פסיכולוגיים יכולים להשפיע על תחושת הריח.

המונח "ניחוח" מתאר תיאר ריח נעים בעוד המונחים "צחנה" ו"סירחון" משמשים לתאר ריח לא נעים. המונח "אָרוֹמָה" (בתרגום מאנגלית: "ניחוח") משמש בעברית לתיאור ריחות אופייניים של משקאות כגון יין או קפה. המונח "בְּשֹׂמֶת" הוא נרדף ל"ניחוח", אלא ש"בשומת" כולל את כל סוגי הריחות, כולל חומרי ריח מלאכותיים שאינם בהכרח נעימים.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוש הריח בסדרת "חמשת החושים" של הצייר יאן מינסה מולנר (אנ') מתור הזהב של הולנד (1637)
קולטני הריח שבמחושי עש לונה

חוש הריח הוא הקדום ביותר מבחינה אבולוציונית, והנוירונים שלו מחוברים הישר למרכז הריח במוח, ללא מעבר דרך התלמוס, בניגוד לחושים האחרים.[1] חוש הטעם קשור לחוש הריח: טעמו של מזון מושפע מחוש הריח.

ניחוחות מסוימים, כמו בשמים ופרחים, נחשקים מאוד ואנשים מוכנים לשלם סכומים גדולים עבורם. תעשיות אחרות עוסקות בפיתוח מוצרים שנועדו להעלים ריחות לא נעימים, כגון דאודורנטים, מטהרי אוויר ומסנני פחם פעיל.

ריחות שנתפסים כ"נעימים": סוגים שונים של צמחים כמו פרחים, עצים, מנתה, פירות טריים, בשמים.

ריחות שנתפסים כ"לא נעימים": פירות רקובים, נבלה, צואה, קיא, נפיחה, הנוזל אותו מתיז הבואש על אויביו והפרשות אחרות.

תפיסת הריח תלויה, במידה רבה, בנסיבות. ריח בישול נתפש כרצוי בעת בישול, אך לא לאחר הארוחה או כאשר יש תחושת מלאות. גם גורמים תרבותיים לוקחים חלק בתפישת הריח - מה שנעים לאחד עשוי להיות לא נעים לאחר. ריחה של הגויאבה למשל הוא ריח שנוי במחלוקת, כאשר לרוב האנשים דעה מוצקה עליו לכאן או לכאן.

מחקר ריחות הוא שדה מחקר מתפתח, אך הוא מסובך ומורכב. מערכת ההרחה האנושית יכולה להבחין בין אלפי ריחות שונים על בסיס כמות מועטה ביותר של חומר הנישא באוויר. חוש הריח של חיות רבות טוב יותר. ישנם, למשל, סוגים של פרחים המפרישים ריחות הנקלטים על ידי דבורים במרחק של קילומטר ויותר.

פרומונים הם ריחות ביו-כימיים המשמשים לתקשורת. נקבת העש יכולה להפריש פרומון שיגרה את הזכר ממרחק של כמה קילומטרים. מלכות דבורי הדבש מפרישות באופן קבוע פרומונים ששולטים על פעילות הכוורת. הפועלות בכוורת יכולות להפריש ריחות שיקראו לדבורים אחרות לתוך חלל מתאים כאשר הנחיל עובר ממקום למקום, או לסמן "אזעקה" כאשר הנחיל נמצא תחת איום.

ריחות מלאכותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"עץ ריח", מטהר אוויר נפוץ לרכב

זיהוי ריחות באופן מלאכותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדענים עובדים על ייצור מכונות מריחות שיוכלו להתמודד עם ריחות שונים - החל מבחינת בשמים וכלה בזיהוי מחלת הסרטן, אך ה"אפים המלאכותיים" טרם הגיעו לרמת ביצועים מספקת.

ייצור ריח טוב כגורם משיכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבר אלפי שנים שתרבויות רבות בעולם מייצרות תכשירים להוספת ריח טוב - בשמים, במגוון שיטות, צורות, ומצבי צבירה. מדענים שונים עובדים על הפקת ריחות באופן אוטומטי[דרושה הבהרה] על בסיס מגוון מצומצם של ריחות, כפי שניתן להרכיב מגוון צבעים על בסיס מספר צבעי יסוד.

בשנות השמונים של המאה העשרים היה גל אפנתי של "עטי ריח" - עטים צבעוניים, שכל אחד מהם אופיין בריח מסוים. זו דוגמה לאופנה שהטכנולוגיה גרמה.

חברת סמסונג הודיעה על הגשת פטנט על טלפונים סלולריים המכילים מכל בושם לפליטה בלחיצה על כפתור או בכניסת שיחה.[2]

אמפולת ריח בננה, שהוא אחד הריחות שחיקויו המלאכותי רווח יותר, משמשת לבדיקת אטימותו של מסנן מסכת אב"כ: אם ניתן להריח את הריח, המסכה אינה אטומה או שמסנן הפחם טעון החלפה.

כאשר הועלתה האופרהאהבה לשלושה תפוזים" בישראל בתחילת שנות התשעים, חולקו לקהל כרטיסי ריח. במהלך ההופעה, בין הסצנות, הוצג על הבמה שלט שנשא מספר. הקהל התבקש לגרד את המשבצת המתאימה למספר, כדי להפיק ריח התואם את הסצנה הקרובה.

ייצור ריח רע כגורם דחייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משטרות ברחבי העולם משתמשים בריח רע לפיזור הפגנות. למשטרת ישראל ישנו רכב הנקרא מכתזית, שאם ממלאים את המיכל שלו בבואש הוא מתיז ריח רע על המפגינים, במטרה להרתיע אותם מלהפגין, ולגרום להם ללכת לביתם להתנקות.

תנועת ההתנגדות הצרפתית, ניסתה להילחם בנאצים במלחמת העולם השנייה באמצעות נשק צחנה מיוחד שיוצר על ידי האמריקאים. "פצצות הסירחון" היו אמורות להיות מושלכות על קצינים נאצים ולהדביק אותם בצחנה נוראה, אולם כתוצאה מתקלות מקומיות בהפעלה, פשט הסירחון בכל פריז, ולפיכך נגנז הנשק.

זיהוי אנשים לפי ריח גופם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקר אמריקאי מגלה שלכל אחד מאיתנו יש ריח גוף ייחודי משלו. בעקבות המחקר השקיע משרד ההגנה האמריקאי בפיתוח מכונה שתזהה אנשים על פי ריח גופם. הפרויקט שמתוכנן בפנטגון מבוסס על הרעיון שלכל אדם גנים שמייצרים ריח גוף ייחודי.[3][4]

זיהוי מצבים גופניים לפי ריח[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלבים ניחנים בכושר הרחה המאפשר להם להריח ריחות בריכוזים שאדם לא יכול להבחין בהם. כלבי משטרה יכולים למצוא סמים משכרים, חומרי נפץ ונעדרים בעזרת הרחה. מחלות הומניות שונות מתאפיינות בריחות ספציפיים אותם כלבים יכולים להריח, למשל סוכרת, מחלות סרטן שונות, וכן מצבים נפשיים שונים.[5]

ריח ביהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברכות על ריחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן ברכות שונות על ריחות מהם האדם נהנה. כולן מתחילות ב-”בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם...." :

 • בּוֹרֵא מִינֵי בְּשָׂמִים - על דברים ריחניים שאינם מין עשב או עץ מברכים ברכה.
 • בּוֹרֵא עֲצֵי בְּשָׂמִים - אם הדבר הריחני הוא ממין המוגדר בהלכה כעץ.
 • בּוֹרֵא עִשְׂבֵי בְּשָׂמִים - אם הדבר הריחני הוא מדבר המוגדר כשיח או עשב.
 • הַנּוֹתֵן רֵיחַ טוֹב בְּפֵרוֹת - אם הדבר הריחני הוא פרי הראוי לאכילה בפני עצמו או בתערובת.
 • בּוֹרֵא שֶׁמֶן עָרֵבב - על ריחו של שמן אפרסמון.
 • שֶׁנָּתַן רֵיחַ טוֹב בַּפַּת - אם מריח לחם חם המדיף ריח טוב.
 • בהבדלה במוצאי שבת הברכה השנייה היא ברכת ריח כלשהי.

במדרש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבית המקדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בבית המקדש הכהן היה מקטיר את קטורת הסמים שלה היה "ריח ניחוח", היינו ריח נעים הנותן נחת למריחו,[6] וכן, הריח שעלה ממנה הזכיר חנות תמרוקים.[7]
 • רק ביום הכיפורים הורשה הכהן הגדול בלבד להיכנס לקודש הקודשים, כחלק מעבודת היום, על מנת להקטיר קטורת[8] בין השאר, שנאמר:

וְכָרַתִּי וְנָתַן אֶת הַקְּטֹרֶת עַל הָאֵשׁ לִפְנֵי ה' וְכִסָּה עֲנַן הַקְּטֹרֶת אֶת הַכַּפֹּרֶת אֲשֶׁר עַל הָעֵדוּת וְלֹא יָמוּת.

המדרש במסכת יומא מציין כי: "עזים שביריחו היו מתעטשות מריח הקטורת, נשים שביריחו אינן צריכות להתבשם מריח קטורת, כלה שבירושלים אינה צריכה להתקשט מריח קטורת" הכוונה שריח הקטורת היה כל כך טוב והתפשט בכל האזור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Gordon M. Shepherd, Perception without a Thalamus: How Does Olfaction Do It?, Neuron 46, 2005-04-21, עמ' 166–168 doi: 10.1016/j.neuron.2005.03.012
 2. ^ Future Samsung phones to blast you with freshness?, Engadget (באנגלית אמריקאית)
 3. ^ Andrea Thompson, Your Odor: Unique as Fingerprint, livescience.com, ‏2008-11-05 (באנגלית)
 4. ^ James A. Peterson, SHAREABLE RESOURCE: Ten Things to Know About Body Odor, ACSM's Health & Fitness Journal 22, May/June 2018, עמ' 48 doi: 10.1249/FIT.0000000000000393
 5. ^ חבצלת דמארי, הכלבים שמצליחים להריח סרטן - בדגימות רוק של אנשים, באתר ynet, 12 בפברואר 2019
 6. ^ פרשת ויקרא – ריח ניחוח, באתר האקדמיה ללשון העברית, 15 במרץ 2016
 7. ^ לוי מנדלזון, פיטום הקטורת: מהי הקטורת, ממה היא עשויה, מתי היו מקטירים אותה... ועוד, באתר בית חב"ד
 8. ^ הקטורת ביום הכיפורים, באתר כיפה, 28 בספטמבר 2014