מיאלומה נפוצה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מיאלומה נפוצה
Plasmacytoma ultramini1.jpg
צילום מיקרוסקופי של פלסמציטומה, המקבילה ההיסטולוגית של מיאלומה נפוצה
שם בלועזית Multiple myeloma
סיווג
 ‑ ICD-10 C90.0
 ‑ ICD-O Plasma cell myeloma
קישורים ומאגרי מידע
eMedicine article/204369 
MeSH D009101
MedlinePlus 000583
OMIM 254500

מיאלומה נפוצהיוונית: myeloma) היא סוג של סרטן דם במח העצם הנגרם על ידי תאי B מייצרי נוגדנים. המילה מיאלומה היא הלחם של המילים ביוונית עתיקה myelo]s] שפירושה מח עצם ו-h[oma]s שמשמעותה שלם, ומכאן, גוש, גידול.

מיאלומה נפוצה נחשבת למחלה ממארת הניתנת לטיפול על אף שלא רבים מצליחים להבריא ממנה לגמרי, ועל כן מוגדרת כמחלה כרונית. חולים במחלה מטופלים במרפאות ובמחלקות המטולוגיות בטיפולים כימותרפיים וביולוגים שונים, בהתאם לסוג המיאלומה שבה לקו. אבחון המחלה מבוסס בין היתר על מציאת נוגדנים חריגים (המיוצרים על ידי התאים הפגועים) בבדיקות דם או בבדיקות שתן. הטיפול יכול לכלול מגוון תרופות דוגמת: תלידומיד, רבלימיד, וולקייד, פומלידומיד, קרפילזומיב, דאראטומומאב וכן כימותרפיה.

בנוסף ניתנות תרופות מקבוצת הביספוספונטים: ארדיה, זומרה, בונפוס לחיזוק העצם.

מיאלומה נפוצה מאופיינת בתאי פלזמה סרטניים המיוצרים במח העצם ועוברים התמרה סרטנית הגורמת להם להפריש סוג אחד של נוגדן למערכת הדם. נוכחותו של נוגדן מסוג אחד בכמות גבוהה גורמת לשיבושים למערכות השונות, כגון: אי-ספיקת כליות הנגרמת בעיקר על ידי שקיעה של הנוגדנים בכליה, פגיעה בשיווי המשקל של מרכיבי הדם (תאי דם אדומים, לבנים וטסיות דם), הופעת אנמיה, פגיעה במערכת החיסון, וכן הופעת נקודות של "המסת" עצם באזורים שונים בשלד, עד כדי הופעת חורים בעצמות וכתוצאה מכך שברים.

למחלה מופעים שונים ואין להסיק מתולדות מחלה אצל אדם אחד לגבי המהלך הצפוי שלה אצל אדם אחר. תוחלת החיים של חולי מיאלומה משתנה מאוד בין חולים שונים ועולה בהדרגה בשנים האחרונות ככל שנכנסות תרופות חדשות לסל הבריאות.

מצבים מקדימים שאינם מחייבים טיפול אבל מחייבים מעקב: MGUS - Monoclonal gammopathy of undetermined significance וכן מיאלומה זוחלת / רדומה (Smoldering Myeloma)

בישראל פועלת מאז שנת 2006 עמותת חולי מיאלומה אמ"ן - אגודה למיאלומה נפוצה (ע"ר). עמותת אמ"ן הוקמה ומתופעלת על ידי קבוצת חולים ובני משפחה ומהווה בית לכל מי שהמיאלומה נגעה בחייו בישראל. העמותה שמה לה למטרה להבטיח למתמודדים עם מיאלומה תמיכה, נגישות למידע, לתרופות ולדרכי הטיפול החדשניים והיעילים ביותר. בנוסף, פועלת העמותה לעורר מודעות למחלת המיאלומה הנפוצה בקרב רופאי משפחה, אורתופדים ונפרולוגים ובקרב הציבור הרחב ולעודד מחקר בסיסי.

זאת מתוך האמונה שיימצא מרפא למחלת מיאלומה נפוצה ועל מנת לקדם את עניינם של המתמודדים עם מיאלומה בישראל.

הצטרפות לעמותה פתוחה לכל מי שהמיאלומה נגעה בחייו ואינה כרוכה בתשלום או במחויבות אחרת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מיאלומה נפוצה בוויקישיתוף

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.