מיאלומה נפוצה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מיאלומה נפוצה
Plasmacytoma ultramini1.jpg
צילום מיקרוסקופי של פלסמציטומה, המקבילה ההיסטולוגית של מיאלומה נפוצה
שם בלועזית Multiple myeloma
סיווג
 ‑ ICD-10 C90.0
 ‑ ICD-O Plasma cell myeloma
קישורים ומאגרי מידע
eMedicine article/204369 
MeSH D009101
MedlinePlus 000583
OMIM 254500

מיאלומה נפוצהיוונית: myeloma) היא סוג של סרטן דם במח העצם הנגרם על ידי תאי B מייצרי נוגדנים. המילה מיאלומה היא הלחם של המילים ביוונית עתיקה myelo]s] שפירושה מח עצם ו-h[oma]s שמשמעותה שלם, ומכאן, גוש, גידול.

מיאלומה נפוצה נחשבת למחלה ממארת הניתנת לטיפול על אף שלא רבים מצליחים להבריא ממנה לגמרי, ועל כן מוגדרת כמחלה כרונית. חולים במחלה מטופלים במרפאות ובמחלקות המטולוגיות בטיפולים כימותרפיים שונים, המותנים בסוג המיאלומה שבה לקו. האבחון במחלה מבוסס בין היתר על מציאת נוגדנים חריגים (המיוצרים על ידי התאים הפגועים) בבדיקות דם או בבדיקות שתן. הטיפול יכול לכלול תלידומיד, רבלימיד, וולקייד או תרופות מקבוצת הביספוספונטים: ארדיה, זומרה, בונפוס ועוד.

מיאלומה נפוצה מאופיינת בתאי פלזמה סרטניים המיוצרים במח העצם ועוברים התמרה סרטנית הגורמת להם להפריש סוג אחד של נוגדן למערכת הדם. נוכחותו של נוגדן מסוג אחד בכמות גבוהה גורמת לשיבושים למערכות השונות, כגון: אי-ספיקת כליות הנגרמת בעיקר על ידי שקיעה של הנוגדנים בכליה, פגיעה בשיווי המשקל של מרכיבי הדם (תאי דם אדומים, לבנים וטסיות דם), הופעת אנמיה, פגיעה במערכת החיסון, וכן הופעת נקודות של "המסת" עצם באזורים שונים בשלד, עד כדי הופעת חורים בעצמות וכתוצאה מכך שברים.

למחלה מופעים שונים ואין להסיק מתולדות מחלה אצל אדם אחד לגבי המהלך הצפוי שלה אצל אדם אחר. תוחלת החיים של חולי מיאלומה משתנה מאוד בין חולים שונים ונעה בין פחות משנה עד עשרות שנים.

בישראל פועלת מאז שנת 2006 עמותת חולי מיאלומה אמ"ן - אגודה למיאלומה נפוצה (ע"ר). עמותת אמ"ן שמה לה למטרה להבטיח למתמודדים עם מיאלומה תמיכה, נגישות למידע, לתרופות ולדרכי הטיפול החדשניים והיעילים ביותר, לעורר מודעות למחלת מיאלומה נפוצה ולעודד מחקר בסיסי. זאת מתוך האמונה שיימצא מרפא למחלת מיאלומה נפוצה ועל מנת לקדם את עניינם של המתמודדים עם מיאלומה בישראל: חולים, בני משפחות ומלווים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מיאלומה נפוצה בוויקישיתוף

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי