לדלג לתוכן

יוסף סרצ'וק – הבדלי גרסאות

נוספו 555 בתים ,  לפני 8 שנים
 
== ביוגרפיה ==
לאחר הכיבוש הגרמני, נשלח יוסף סרצ'וק ואחיו דוד לעבודות כפיה במחנה [[סקרז'יסקו קמיינה]] ולאחר מכן הועברו לעבודות כפיה בעיר [[חלם]].
לאחר שהוריו ובני משפחה נוספים נרצחו ב[[גטו]] ב-[[1941]], נלקחו יוסף ואחיו דוד למחנה [[סוביבור]]. לאחר יום אחד במחנה<ref>ברשימת ניצולי מחנה סוביבור באתר פרויקט חקר השואה ברשת נכתב בטעות שבריחתו ארעה בעת מרד האסירים באוקטובר 1943</ref>, הוא נמלט יחד עם אחיו ליער קרוב ויחד עם בורחים נוספים הוא ייסד שם גרעין של קבוצת [[פרטיזנים]]. במהלך המלחמה, הקבוצה בהנהגתו קלטה יהודים שברחו מהגטאות שבסביבה וממחנה [[סוביבור]]. בין חברי הקבוצה היה גם הסופר [[דב פרייברג]].
 
ב-[[1941]] נודע להם שאביהם וחלק מבני משפחתם נרצחו ב[[גטו]] וכי אימם ואחותם הועברו לגטו [[ולודבה]]. בניסיון להציל את בני משפחתם, ברחו האחים לולודבה, אך כמעט מיד לאחר שהצליחו להגיע ולמצוא את הבית בו שהו בני משפחתם, פשט ה[[גסטפו]] על הגטו ושלח, בין היתר, את כל בני משפחת סרצ'וק למחנה [[סוביבור]] ברגל, מרחק של כ-10 קילומטרים. בהגיעם לסוביבור, נשלחו הנשים לתאי הגזים, בעוד הגברים נשלחו לעבודות כפיה. לאחר יום אחד במחנה, נמלט יוסף יחד עם אחיו ליער קרוב ויחד עם בורחים נוספים הוא ייסד שם גרעין של קבוצת [[פרטיזנים]]. במהלך המלחמה, הקבוצה בהנהגתו קלטה יהודים שברחו מהגטאות שבסביבה וממחנה [[סוביבור]]. בין חברי הקבוצה היה גם הסופר [[דב פרייברג]].
 
לאחר השחרור הסובייטי ב-[[1945]] התגייס דוד לצבא הפולני, והתקדם במהירות בדרגות הקצונה. ב-[[1948]] הוא נרצח באכזריות ב[[לובלין]] בידי [[נאו-נאצים]] פולנים.
257

עריכות