לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "תיאטרון יידישפיל"

אין תקציר עריכה
(עדכנתי מידע לא נכון - המשרדים ממקומים בקרליבך 7 ולא בביאליק 28 מעל לשנתיים, התיאטרון לא מופיע בבית ציוני אמריקה מעל לשנתיים)
'''יידישפיל''' (ב[[יידיש]]: [[הלחם]] של "[[משחק (אמנות הבמה)|משחק]]" ו"יידיש") הוא [[תיאטרון יידיש]] הפועל ב[[תל אביב]]. התיאטרון נוסד ב-[[1987]] ביוזמת [[ראש עירייה|ראש עיריית]] תל אביב-יפו [[שלמה להט]] ומנכ"ל [[בנק מרכנתיל דיסקונט]] [[משה נוידרפר]] [[שמואל עצמון]] גם לקח חלק בהקמת התיאטרון ושימש כמנכ"ל ומנהל אומנותי, כאשר החל מנובמבר 2011 מחליף אותו ששי קשת.
 
תיאטרון "יידישפיל" לקח על עצמו את משימת שימורה וטיפוחה של תרבות שהיא אבן יסוד חשובה בתולדות [[יהודים|העם היהודי]]. [[שפה|שפת]] היידיש היא שפה חיה ונושמת בקרב רבים מהעם היהודי גם כיום, ולתיאטרון יש קהל קבוע, רובו מבוגר יחסית. משרדי התיאטרון יושבים ברחוב [[קרליבך]] 7, תל אביב.
 
בשנת 1996 אישרה [[הכנסת]] את הצעת החוק להקמת רשות לאומית לתרבות היידיש וה[[לאדינו]], רשות שמתפקידה לבסס מעמד איתן לשתי השפות ולתרבות העשירה האצורה בהן.
בתיאטרון מועלות הצגות רפרטואריות בסגנונות שונים שנכתבו בידי יוצרים שונים. בכל ההצגות ניתן [[תרגום סימולטני]] ל[[עברית]] ול[[רוסית]] בכתוביות וב[[אוזניות]], כדי להקל על הצפייה על מי שאינו דובר יידיש.
 
אולם הבית של התיאטרון הוא בצוותאב[[צוותא]] 3 תל אביב, שכן ההצגות מופיעות ברחבי הארץ.
 
בכל עונת הצגות, תיאטרון היידישפיל מעלה כ-4 הצגות חדשות, כאשר בכל רבעון עולה הצגה אחרת. תוכן ההצגות הינו שונה, כאשר ישנם הצגות שמתורגמות ליידיש ונכתבו על-ידי מחזאים בעבר ([[שייקספיר]], [[מולייר]] ועוד), ישנם הצגות שעובדו לבמה מיידיש ([[שלום עליכם]] ועוד) או הצגות מקומיות ([[יהושוע סובול]] ועוד).
 
על פעילותו זכה התיאטרון בפרסים הבאים:
משתמש אלמוני