לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "חברת הגיחון"

נוספו 22 בתים ,  לפני 4 שנים
מ
בוט החלפות: הייתה, עות'מאני, \1על ידי, אינץ'\1
(clean up, replaced: == '''אספקת מים לירושלים - אתגר מאז ומתמיד''' == ← == אספקת מים לירושלים - אתגר מאז ומתמיד == (3) באמצעות AWB)
מ (בוט החלפות: הייתה, עות'מאני, \1על ידי, אינץ'\1)
'''חברת הגיחון בע"מ''' הוקמה בשנת [[1996|1996 הגיחון]] הינה בבעלות של עיריית ירושלים, מבשרת ציון ומועצת אבו גוש ומפוקחת ע"יעל ידי הרשות הממשלתית למים וביוב.
 
החברה אחראית על מימון, תכנון, הקמה, תפעול ותחזוקה של רשתות המים, הביוב והקולחין בירושלים, מבשרת ואבו גוש וכן לתפעול ותחזוקה של רשת הניקוז בירושלים.
 
במסגרת הנ"ל מספקת החברה שירות לאוכלוסייה של כמיליון איש וכן ללקוחות מוסדיים, מסחריים ואחרים, בהתאם לאמות מידה לשירות הנקבעות ע"יעל ידי הרשות הממשלתית למים וביוב.
 
== אספקת מים לירושלים - אתגר מאז ומתמיד ==
שימש מעיין הגיחון (עם ספיקת מים ממוצעת של 50 מ"ק ביום) כמקור המים העיקרי של העיר ירושלים. עם גידול אוכלוסיית העיר ירושלים בימי בית שני והתפתחות הטכנולוגיה של האימפריה הרומית, הורחבו תשתיות המים והביוב של העיר והונחו קילומטרים של אמות מים (מאזור גוש עציון - בריכות שלמה) ושל מנהרות ביוב.
 
=== בתקופה העות'מניתמאנית ===
בתקופה זו, תפסו בורות המים את מקום אמות המים והיו לאמצעי אספקת המים העיקרי של ירושלים. כשהחלה היציאה מהחומות הקפידו בוני הבתים לחצוב עבור כל בית או לכל חצר משותפת בור מים, שבלעדיו לא ניתן היה לנהל חיים תקינים.
 
החיסרון העיקרי בשיטת הבורות היה התלות בגשם שימלאם. בהיעדרו, היתההייתה החלופה היחידה לקנות מים מהשקאים, בני הכפרים שהיו מוכרים את מימי המעיינות בעיר, בעיקר בשנים שחונות.
 
=== בתקופת המנדט הבריטי ===
בתקופה זו, נסגרו בורות המים. בפיקודו של גנרל אלבני, שילבו הבריטים מערכת משאבות מים, נמתחו צינורות ברזל (בקוטר של 6 אינצאינץ') ונבנה מאגר מים רוממה במערב העיר, ממנו הוזרמו המים בצינורות קטנים יותר אל שכונות ירושלים העתיקה והחדשה, ואף אל הכפרים שסביב העיר. המערכת הזרימה מים מברכות שלמה לבירה, לא פחות ממיליון ליטר מידי יום. המערכת סיפקה מים זורמים ישירות לשכונות המגורים ובהמשך גם לבתיהם הפרטיים של תושבי העיר. יחד עם זאת, קטיעת אספקת המים לעיר בעת המצור על ירושלים במלחמת העצמאות הוכיחה עד כמה פגיעה העיר.
 
=== במלחמת העצמאות, בימי המצור על ירושלים ===
 
== מבנה החברה ==
הנהלת החברה מורכבת ממנכ"ל, מר זהר ינון, ארבעה סמנכ"לים וחמישה מנהלים נוספיםואשר פעילותה מפוקחת ע"יעל ידי דירקטוריון הכולל 7 דירקטורים מתוכם 3 דח"צים בהם יו"ר הדירקטויריון מר אבי בלשניקוב.
 
משרדי המטה, אגפי ההנדסה ושירות הלקוחות ממוקמים בבית האומות שברח' דרך חברון בירושלים. בנוסף, החברה מפעילה שלושה מוקדי שרות נוספים ואתריפ תפעוליים ברחבי ירושלים.