לדלג לתוכן

חברת הגיחון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הגיחון
נתונים כלליים
סוג תאגיד
תקופת הפעילות 1996–הווה (כ־28 שנים)
חברות בנות מבט"י (מפעלי טיהור וביוב ירושלים)
מיקום המטה דרך חברון 101, ירושלים
בעלות עיריית ירושלים
ענפי תעשייה מים וביוב
יו"ר עמוס קלעג'י
מנכ"ל חיים גבאי
עובדים 240
 
https://www.hagihon.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
עובדי חברת הגיחון פועלים לסגירת צנרת המים ברחוב פינסקר בירושלים

חברת "הגיחון" בע"מ היא חברת הביוב והמים של אזור ירושלים, מבשרת ציון ואבו גוש.

חברת הגיחון נוסדה בשנת 1996 על ידי עיריית ירושלים והיא פועלת כחברה עצמאית מכוח חוק תאגידי המים והביוב, בשנת 2003 חברת הגיחון התנתקה רשמית מעיריית ירושלים וזו האחרונה חדלה מלספק שירותי גזברות ואכיפה לגיחון אשר החלה לתפקד גם בתחומים אלו באופן עצמאי לחלוטין, במסגרת תהליך התאגוד, הגיחון החליפה מערכות מחשב והגדירה מחדש יעדי שירות.

החברה מספקת מים לכמיליון תושבי ירושלים, מבשרת ציון ואבו גוש, המשתרעים על פני שטח של כ-130 אלף דונמים ומספקת שירותי ביוב למעל מיליון נפשות במרחב ירושלים הכולל.

החל משנת 2010 החברה אחראית על מתן שירותי מים וביוב גם למועצות מקומיות מבשרת ציון ואבו גוש.

החברה מופקדת על פיתוח, הרחבה, הפעלה ואחזקה של רשתות המים והביוב וזאת בהתאם לתוכניות הצמיחה וההתפתחות של היישובים הנמצאים תחת אחריותה.

במסגרת עבודות הפיתוח והאחזקה של רשת המים יוזמת חברת הגיחון, באורח שוטף, החלפה של צנרת מים, מרחיבה ומעתיקה תשתיות, עורכת ביקורות קפדניות לבדיקת איכות המים שהיא מספקת, בונה בריכות לאיגום מים ומתקני שאיבה, מתקנים להפחתת לחצים ועוד. בתחום הביוב, מבצעת חברת הגיחון עבודות שוטפות לאחזקת המערכת והמתקנים ומשקיעה בפיתוח ובהרחבה של רשתות אלה ובמסגרת זו מניחה קילומטרים רבים של צנרת מדי שנה.

לקראת עונת החורף מבצעת החברה פעולות מנע ובעיקר ניקוי של תאי הניקוז ושטיפתם.

החברה מנהלת בקרה ומעקב אחרי שפכים תעשייתיים, בונה מתקני שאיבה לביוב ומכונים ומתקנים לטיהור שפכים. למטרה זו הוקמה חברת מבט"י, "החברה למפעלי ביוב וטיהור ירושלים בע"מ". חברת מבט"י הקימה מערך מודרני לטיהור שפכים המטפל בשפכי ירושלים באמצעות טכנולוגיות טיהור מהמתקדמות ביותר בעולם. החברה מפעילה בירושלים שלושה מכוני טיהור שהגדול ביניהם הוא המכון לטיהור שפכים שורק-רפאים. הוא נחנך ב-1999 ומטפל מדי יום, בכ-80 אלף מ"ק של שפכים באגני ההיקוות המערביים בנחל רפאים ובנחל שורק.

מפעלי ביוב וטיהור ירושלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת מבט"י – מפעלי ביוב וטיהור ירושלים, היא חברת בת של חברת הגיחון והרשות לפיתוח ירושלים והוקמה כדי לטהר את שפכי ירושלים והמטרופולין. מבט"י מתכננת, מפעילה ומתחזקת מכוני טיהור, ובבעלותה שלושה מתקנים: מט"ש שורק, מט"ש האוג ומט"ש הר חומה.

מכון טיהור שפכים מזרחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת "מבט"י" מקדמת את התכנון של מכון טיהור חדש לשפכים שיטפל בשפכי מעלה אדומים, חלק מיישובי המועצה האזורית מטה בנימין והשכונות הצפוניות של ירושלים. המכון מתוכנן לקום כמכון נוסף לצד מכון האוג הקיים באזור נבי מוסא. המכון יטפל בשפכי אגן אוג המנקז את השפכים מהשכונות הצפון מזרחיות של ירושלים ובשפכים הזורמים בנחל קדרון. מכון הטיהור המזרחי החדש ייבנה בשלבים. ועתיד לקלוט בתחילה 20,000 מ"ק שפכים, ויגדיל את קליטת השפכים בהדרגה עד 40,000 מ"ק ביממה.

המכון בנחל שורק

מכון טיהור חומת שמואל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שכונת חומת שמואל שוכנת בדרום העיר נמצאת באגן דרגות. מאחר שאגן נחל דרגות הוא אגן נפרד שאינו מחובר ישירות למערכת טיהור השפכים של ירושלים, הוחלט להקים עבור השכונה מכון טיהור נפרד שאליו יוזרמו גם השפכים של שכונות אום טובא וצור באהר. מכון חומת שמואל עושה שימוש בשיטת הממברנות, המאפשר להפיק מי קולחין לחקלאות ולתעשייה ומשמש גם להשקיית גינות ציבוריות בשכונה עצמה ובאתרי נוי אחרים בעיר כטיילת שרובר, גן הפעמון, גן העצמאות, גן החיות התנ"כי ובעתיד גם גן סאקר. המכון קולט כ-4,300 מ"ק שפכים ביום.

מכון טיהור שפכים נחל שורק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכון הראשון שהוקם על ידי חברת "מבט"י", והשלישי בגודלו בישראל המכון מטהר שפכים בעיקר ממערב ירושלים, אך גם מישובים נוספים הסמוכים לאגן המערבי של העיר. במכון מטוהרים כיום קרוב ל-100,000 מ”ק שפכים ליום. כשזרימת המים המטוהרים זורמת לאפיק נחל שורק. החקלאים לאורך תוואי הנחל בעיקר מהמועצה אזורית מטה יהודה משקים את שדותיהם ממימי הנחל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חברת הגיחון בוויקישיתוף