לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "השערת הצנזורה הקוסמית"

←‏השערת הצנזורה הקוסמית החזקה: תוספת בעקבות דיון בדף השיחה
(תיקונים קלים והרחבת הדוגמה לפרדוקס)
(←‏השערת הצנזורה הקוסמית החזקה: תוספת בעקבות דיון בדף השיחה)
 
==השערת הצנזורה הקוסמית החזקה==
בשנתהגרסה 1978החלשה של '''השערת הצנזורה הקוסמית''', אשר מונעת את הפרדוקס מחוץ לאופק האירועים עדיין מאפשרת אותו ליד הסינגולריות, פנימה לאופק האירועים. כדי למנוע היווצרות מצב פרדוקסלי במקום כלשהו ב[[יקום]] העלה פנרוז בשנת 1978 <ref>Penrose, R. 1978, in Theoretical principles in astrophysics and relativity, eds. N. R. Liebowitz,
W. H. Reid, P. O. Vandervoort, University of Chicago Press, Chicago</ref>
את '''השערת הצנזורה הקוסמית החזקה''', שטוענת כי שום צופה ש[[תורת היחסות הכללית#משוואות השדה של איינשטיין|משוואת איינשטיין]] תקפה לגביו אינו יכול לראות "סינגולריות עירומה". כלומר, גם גוף שהיהשנמצא בתוך [[אופק האירועים]] מלכתחילה לא יוכל להבחין ב"סינגולריות עירומה", אלא אם משוואת איינשטיין, כלומר [[תורת היחסות הכללית]], אינה תקפה שם. השערה זו שומרת על הקונסיסטנטיות של תורת היחסות הכללית בכל מקום, ואפילו בתוך חורים שחורים, אבל היא מצריכה [[תיאוריה]] חדשה שתסביר את אשר מתרחש בקרבת הסינגולריות. תיאוריה עתידית כזו מכונה כיום [[כבידה קוונטית]].
 
השערה זו שומרת על הקונסיסטנטיות של תורת היחסות הכללית בכל מקום, ואפילו בתוך חורים שחורים, אבל היא מצריכה [[תיאוריה]] חדשה שתסביר את אשר מתרחש בקרבת הסינגולריות. תיאוריה עתידית כזו מכונה כיום [[כבידה קוונטית]]. אפשרות נוספת, המסתדרת אפילו עם הגרסה החזקה של הפרדוקס, היא אי-קיומן של נקודות סינגולריות מלבד סינגולריות התחלתית ([[המפץ הגדול]]) ו/או סינגולריות סופית ([[הקריסה הגדולה]]). אפשרות זו פחות מקובלת על החוקרים, עקב ריבוי הראיות לקיומם של חורים שחורים ביקום.
 
==מצב המחקר כיום==
23,954

עריכות