הבדלים בין גרסאות בדף "בית האופרה של סידני"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קו מפריד בטווח מספרים, הסרה (כמובן)
מ (הגהה)
(קו מפריד בטווח מספרים, הסרה (כמובן))
'''בית האופרה של סידני''' (ב[[אנגלית]]: '''Sydney Opera House''') הוא אחד המבנים המפורסמים ביותר שנבנו ב[[המאה ה-20|מאה ה-20]]. [[בית אופרה|בית האופרה]] שוכן במרכז העיר של [[סידני]] על חצי אי ב[[מפרץ ג'קסון]] ליד [[גשר נמל סידני|גשר הנמל]] - הגשר המפורסם של העיר סידני. המבנה בעל הצורה המזכירה מפרשים של אוניה או [[קונכייה|קונכיות]], הפך לאייקון של העיר סידני ואף היווה השראה לעיצוב הלוגו של [[אולימפיאדת סידני (2000)]].
 
בניגוד לשמו, מתבצעים במבנה מופעים מסוגים שונים. כאחד ממרכזי אמנויות הבמה הפעילים ביותר בעולם, המארח מעל ל-1,500 מופעים מדי שנה בהם נוכחים כ-1.2 מיליון צופים, מופיעים בבית האופרה להקות אומנים רבות, כולל ארבע הלהקות שבית האופרה הוא משכנן הקבוע: [[הבלט האוסטרלי]], [[להקת התיאטרון של סידני]], [[התזמורת הסימפונית של סידני]], וכמובן ו[[אופרה אוסטרליה]], המקיימת את הופעותיה במקום במשך שמונה חודשים בשנה. בשאר השנה היא מופיעה במרכז התרבות ב[[מלבורן]]. כמו כן מתבצעות במבנה הפקות במגוון תחומים ביוזמת הנהלת הבית ואירועים רבים בסביבתו (אירועי קידום מכירות, הקרנת אירועי ספורט על מסך ענק וכו'). זהו גם אחד ממוקדי המשיכה הפופולריים ביותר באוסטרליה. יותר משבעה מיליון תיירים מבקרים באתר מדי שנה, 300,000 מתוכם משתתפים בסיור המאורגן שנערך במקום.{{הערה|1=[http://www.sydneyoperahouse.com/uploadedFiles/About_Us/Corporate_Information/Annual_Report/SOH-Annual-report-2009_vision-and-goals.pdf הדו"ח השנתי של בית האופרה לשנת 2009]}}
 
בית האופרה של סידני מנוהל על ידי קרן בית האופרה של סידני, גוף בן עשרה חברים שממונה על ידי מושל מדינת [[ניו סאות' ויילס]] וכפוף למשרד האומנויות של מדינת ניו סאות' ויילס.
 
===תכנון ובנייה===
תחנת ה[[רכבת קלה|רכבת הקלה]] פורט מק'קוורי אשר שכנה באתר בית האופרה בעת שהוחלט על בנייתו, נהרסה בשנת 1958, ובאופן רשמי החלה בניית בית האופרה בחודש מרץ 1959. המבנה נבנה בשלושה שלבים. בשלב הראשון (1959-19631959–1963) נבנה המסד, כולל רצפת המבנה והבמה הגבוהה. בשלב השני (1963-19671963–1967), נבנה הגג המורכב מקונכיות. בשלב השלישי (1967-19731967–1973) נבנה גימור הפנים של המבנה.
 
====שלב ראשון: המסד====
קונכיות הגג, שהן המאפיין הבולט ביותר במבנה בית האופרה, היו בעלות [[גאומטריה]] בלתי מוגדרת בתוכניותיו של אוטזון שהוגשו לתחרות, אולם, בשלב מוקדם של התכנון הסופי, הקונכיות תוכננו כסדרת [[פרבולה|פרבולות]] הנתמכות בצלעות בטון טרומי. אולם מהנדסי הבניין, אובה ארופ ושותפיהם, לא הצליחו למצוא פתרון לבנייתן. יצירת תבניות ליציקת הגג באתר הבנייה נפסלה כאפשרות יקרה מדי, זאת מכיוון שעל פי התוכנית המקורית לא נמצאה כל תבנית חזרתית במבנה הגג, וכל אחת מן התבניות הייתה צריכה להיבנות באופן מיוחד ונפרד.
 
בין השנים 1957-19631957–1963 שקל הצוות המתכנן של הבניין לפחות 12 תוכניות שונות ליצירת מבנה הקונכיות של הגג, בחיפוש אחר תוכנית שתאפשר את בניית הגג בתקציב סביר. לבסוף נמצאה תוכנית כזו. עבודות התכנון על מבנה בית האופרה היו מן העבודות הראשונות בתחום האדריכלות ו[[הנדסה אזרחית|הנדסת בניין]] אשר בהן נעשה שימוש ב[[מחשב]]ים לצורך ניתוח מבני ולהבנת הכוחות המורכבים שיופעלו על מבנה הקונכיות. באמצע שנת 1961 אותר פתרון הנדסי לבעיה: כל הקונכיות יורכבו מחלקים מתוך [[ספירה (גאומטריה)|ספירה]] אחת. פתרון זה מאפשר ליצוק קשתות באורך שונה מתוך תבניות זהות, תוך חיבור מספר קטעים מן הקשתות, בעלי אורך זהה, זה לצד זה, כדי ליצור מקטע ספירי. קיימת מחלוקת באשר לזהות הוגה הרעיון אשר פתר את בעיית עיצוב הגג ובנייתו. בתחילה יוחס הפתרון לאדריכל אוטזון. מהנדס הבניין אובה ארופ, במכתב שכתב לוועד המנהל של בית האופרה של סידני, קבע: "אוטזון בא עם הרעיון שניצור את כל הקונכיות בעקמומיות זהה בכל הגג ובשני הצדדים." פיטר ג'ונס, מחבר הביוגרפיה של ארופ, כתב: "האדריכל ותומכיו זוכרים רגע ברור של התגלות... המהנדסים וכמה מעוזריהם זוכרים שיחה במרכז לונדון ובביתו של אובה, באותה מידת שכנוע." ספק אם מחלוקת זו תיושב אי-פעם, אולם ברור כי האדריכל אוטזון, מהנדס הבניין ארופ וצוותיהם, שתפו פעולה ונטלו חלק מהותי בפיתוח הפתרון החדשני לבעיית עיצוב הגג.
 
לצורך בניית הגג נוצקו 2400 צלעות, ו-4000 חלקים קשתיים, בבנייה טרומית, במפעל שהוקם באתר הבנייה. הפתרון חסך השקעה רבה ביציקות בטון על הגג. ההערכה שניתנה ב-6 באפריל 1962 הייתה כי הבניין יושלם בין אוגוסט 1964 עד מרץ 1965.

תפריט ניווט