לדלג לתוכן

עכשובאים – הבדלי גרסאות

נוספו 6 בתים ,  לפני 4 שנים
אין תקציר עריכה
(מבעיתן זה שם לבני משפחת המבעיתניים)
אין תקציר עריכה
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה דרך האתר הנייד
'''עכשובאים''' ([[שם מדעי]]: Solifugae) היא סדרה של [[פרוקי רגליים]] במחלקת ה[[עכבישניים]]. יש המכנים אותם בטעות בשם "עקרבות"<!--ולא "עקרבוט"!-->, אך טעות זו נובעת ככל הנראה, משיבוש של המילה הערבית "ענכבות" ([[:ar:عنكبوت|عنكبوت]]) שפירושה "עכביש". קרוי גם "עכביש גמל".
 
העכשובים מרתיעים בני אדם בעיקר בגלל גודלם, מהירותם, התנהגותם התזזיתית והעובדה שכאשר הם חשים מאויימים, הם זוקפים את פלג גופם הקדמי, מרימים את בחניניהם למעלה ומשמיעים קול חריקה באמצעות חיכוך לסתותיהם זו בזו. נשיכתם מכאיבה ויכולה לגרום ל[[צלקת]] או לפצע גדול, אך הם אינם ארסיים ואינםביותר ונחשבים נחשביםלמסוכנים מסוכניםביותר לבני אדם. העכשובאים הם [[טורפים (ביולוגיה)|טורפים]] ולא יהססו לתקוף כל טרף מתאים בו הם נתקלים. לסתותיהם (כליצרות) משוננות, חדות כסכין וחזקות. הם מועילים מכיוון שהם מחסלים מזיקים כגון [[עקרב|עקרבים]], [[עכבר]]ים ו[[חרק]]ים. הגדולים שבהם אף מסוגלים לטרוף זוחלים, ציפורים ומכרסמים קטנים.
 
העכשובאים הם יצורים שעירים המתאפיינים בצבע חום צהבהב ובחלק מהאזורים גם בצבע שחור. בטנם מאורכת ורגליהם האחוריות ארוכות משאר הרגליים. בישראל, הגדולים שבהם מגיעים לגודל של כ-7 ס"מ.
משתמש אלמוני