לדלג לתוכן

מיקרו-מחשב – הבדלי גרסאות

הוסרו 6 בתים ,  לפני 4 שנים
הסרת קישורים עודפים
אין תקציר עריכה
(הסרת קישורים עודפים)
מערכת מיקרו מחשב מיקצועית משנת [[1977]] המבוססת על [[מעבד]] Z80, על [[אפיק נתונים]] S-100 BUS ועל [[מערכת הפעלה]] [[ CP/M]]]]
 
במהלך שנות ה-70 הופיעו עשרות רבות של דגמים שונים של מיקרו-מחשבים. בהתחלה הם כללו מעגל מודפס בודד וחשוף, שכלל גם תצוגה ולוח מקשים כמו של מחשבון או לחלופין התחבר למסוף אלפא נומרי באמצעות [[RS-232]]. בהמשך נוצר תקן S-100 [[אפיק נתונים|BUS]] לחיבור כמה כרטיסים כאלה. המיקרו-מחשבים שימשו הן חובבי אלקטרוניקה לכתיבת תוכניות קטנות ב[[אסמבלר]] והן לשימושים מקצועיים. המערכות המקצועיות התחרו בהדרגה [[מיני מחשב|במיני מחשבים]] כמחשבים רב תכליתיים בתעשייה ובאוניברסיטאות. הם חוללו מהפכה בכך שהפכו את המחשב ממכשיר יקר ונדיר למכשיר שימושי ונפוץ יחסית. מחיר מערכת מקצועית אופיינית בסוף שנות ה-70 היה כמה אלפי דולר, היא תקשרה עם מסוף אלפא-נומרי ב[[RSבRS-232]], היה לה כונן [[תקליטון|תקליטוני]] 8 אינץ' ו[[זיכרון נדיף]] 64 [[קילובייט]]. [[מערכת_הפעלה|מערכת ההפעלה]] הנפוצה ביותר למחשבים תעשייתיים/מחקריים אלו הייתה [[CP/M]], ה"אמא" הרוחנית של ה [[MS-DOS]].
 
במקביל, במחצית השנייה של שנות ה-70, יוצרו ונמכרו עשרות דגמים שונים של מיקרו מחשבים לשוק הצרכנים הביתי. הבולטים בהם היו:
ה-TRS-80 של Radio Shack, ה-ZX80 של Sinclair-Research וה-PET של [[קומודור אינטרנשיונל]].
"מחשבים ביתיים" אלו היו ארוזים ב[[מארז מחשב|מארז]] סגור והתאימו לשוק רחב יחסית. רובם באו עם מקלדת, התחברו לטלוויזיה, כללו תוכנות משחקים ב-CARTRIDGE, איפשרו תיכנות בשפת [[BASIC]] ושמרו תוכניות על [[קלטת שמע|קלטות טייפ]].
== סוגי מיקרו-מחשבים ==
*'''מערכות עיבוד נתונים''' - במערכות כאלה חשוב רוחב הזיכרון ומהירות החישוב. לדוגמה: ב-[[8086]] רוחב הזיכרון הוא [[16 ביט]], החל מה-[[אינטל 80386|80386]] רוחב הזיכרון הוא [[32 ביט]], וכיום במעבדים החדשים רוחב הזיכרון שלהם הוא [[64 ביט]]. כמו כן חשוב הקצב של אות השעון (תדר השעון של המעבד), אשר גדלה בכל דור של מעבדים.
 
*'''מערכות מכשור ובקרה''' - במערכות כאלה מחברים יותר התקני קלט/פלט (I/O) ופחות זיכרונות. מאחר שברוב התקני ה-I/O רוחב אפיק הנתונים (Data Bus) הוא 8 ביט, לא נדרש מהמעבד רוחב זיכרון גדול, וברוב המערכות מספיק רוחב של 8 ביט. מהירות המעבד לא חשובה כל כך מאחר שרוב התקני ה-I/O איטיים יחסית למהירות פעולת המעבד (למעט מערכות עם מספר רב של התקני I/O). במיקרו-קונטרולרים כדוגמת ה-[[מיקרו-בקר 8051|8051]], יש דגש על פניה להתקני I/O הכוללים: פורטים, פקודות על ביטים בודדים וכו'.
 
133

עריכות