הבדלים בין גרסאות בדף "צדפות"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 2 בתים ,  לפני שנה
מ
←‏מראה והתנהגות: תיקון טעות הקלדה
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד עריכה מאפליקציית אנדרואיד
מ (←‏מראה והתנהגות: תיקון טעות הקלדה)
תגיות: עריכה ממכשיר נייד עריכה מיישום נייד עריכה מאפליקציית אנדרואיד
בניגוד לשאר ה[[רכיכות]], אין לצדָפות ראש הנושא משושים ועיניים. יש להן רגל חדה, דמוית יתד, הנשלחת מבין הקשוות. ישנם מינים של צדפות, דוגמת [[אוסטריה נאכלת|האוסטריה הנאכלת]] ו[[פנינית פשוטה|הפנינית הפשוטה]], שהן חיות ישיבות הנצמדות למצע באמצעות רגלן.
גוף הצדפה בנוי כגוש של איברים פנימיים, שעליהם מונחים שני זוגות של [[זימים]]. את כל הרקמות הרכות עוטפת הגלימה — רקמה המפרישה את ה[[קונכייה]]. הזימים, המזרימים את מי הנשימה, מסננים במינים רבים מתוך מי הנשימה את מזונה של הצדפה – חלקיקים של חומר אורגני רקבובי ובעלי חיים זעירים.
בעונת הרבייה מפרישות הצדפות למים תאי [[זרע (בוטניקה)|זרע]] ותאי [[ביצה|ביצים]] רבים. במים מתרחשת הפריה חיצונית, ולאחר מכן בוקעות פגיות רשניותראשניות השוחות במים, העוברות גלגול לבוגרים ושוקעות על קרקעית הים או האגם.
 
[[צדפת הנחלים|צִדפַּת הנחלים]], נמנית עם צדָפות המים המתוקים, ואפשר לראותה ב[[ישראל]] ב[[שמורת החולה]] וב[[ים כנרת|כנרת]]. קשוותיה מפוזרות לכל אורך החופים. רבייתה של צדפה זו מעניינת, הביצים מופרות בתוך חלל הגלימה של הנקבה ושם הן מתפתחות לפגיות. נקבה המחזיקה פגיות רגישה לכל תנועה סביבה, וכשמזדמנים לידה דגים היא סוגרת בחוזקה את קשוותיה ופולטת סילון של מים שבו מצויות הפגיות, אלה נצמדות לדג, חודרות לתוך עורו ומתפתחות שם עד שלב מסוים. בגמר גידולן הן יוצאות מגופו ושוקעות אל קרקעית הנחל, שם הן הופכות לצדָפות בוגרות.

תפריט ניווט