שונית אלמוגים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שונית אלמוגים לחופי פלורידה
מפה ובה מיקומי שוניות האלמוגים הגדולות והעשירות בעולם
שונית אלמוגים

שונית אלמוגים היא בית גידול ימי נפוץ בימים ובאוקיינוסים. כמשתמע משמה, שונית האלמוגים בנויה בעיקר מאלמוגים, אך גם מאצות וצמחים אחרים. כמו כן, השוניות משמשות כמקום מחיה לבעלי חיים ימיים רבים כגון דגים. למעשה, כרבע מן המגוון הביולוגי בים, מרוכז סביב שוניות האלמוגים בעולם המהוות כשלושה אחוזים בלבד מכלל שטח האוקיינוסים.

כמה ממיני האלמוגים הם מרכיב עיקרי בשוניות האלמוגים, אך אין הם המרכיב היחיד. הצמח red algae (אדומיות) הוא המאפשר לשונית להתפתח חרף הלחץ הקבוע של גלי הים המופעל עליה. לאצות החד־תאיות המכונות זואוקסנטלות (מיוונית "חי צהוב"), המצויות בתוך רוב האלמוגים וחיות עמם בסימביוזה, חשיבות רבה בתהליכי התזונה ובניית השונית. כל האלמוגים בוני השונית מכילים זואוקסנטלות, ולכן במקומות שבהם האצות אינן יכולות להתקיים, למשל בשל מחסור באור, לא תיווצרנה שוניות. עקב כך מצויות שוניות האלמוגים בעיקר בחגורת המים העליונה (עד עומק מרבי של 70-90 מטר), למרות שאלמוגים הרמטיפים אחדים נמצאים גם בעומק רב יותר, של כ־150 מטר.

רוב האלמוגים ההֶרְמַטִיפִּים (Hermatypic), הבונים את שונית האלמוגים, ומכונים "אלמוגי אבן", הם מסדרת האלמוגאים (Scleractinia).

שונית האלמוגים היא בית גידול צפוף ומורכב, גדלים בה יצורים רבים, ובהם גם כאלה המתחרים על מקום ההתיישבות לאלמוג, כגון אלמוגים אחרים, ספוגים ואצות. כאשר מתפנה מקום על פני המצע כתוצאה מתמותה של הדייר הקודם או כתוצאה מגורם פיזיקלי כלשהו, הוא הופך למקום התיישבות פוטנציאלי. לפיכך, קיימת בשונית תחרות עזה בין יושביה על משאבים, ובמיוחד על מקום להתיישבות והתבססות.

אחת המרשימות שבשוניות האלמוגים נמצאת לאורך החוף הצפון מזרחי של אוסטרליה: "שונית המחסום הגדולה". רוב שוניות האלמוגים הן בתצורה האופיינית המכונה אטול. כל אי דומה לסוללה אלמוגית נמוכה בעלת צורה של טבעת מקוטעת, שרוחבה לעתים כמה עשרות מטרים ולפעמים כמה קילומטרים. לפרקים מתרחבת הסוללה ותופחת לאי בתוך הטבעת. בתוך הסוללה נמצאת הלגונה, בריכה פנימית של מי ים שעומקה כ-70-50 מטר בממוצע. לעתים קיימים איים נוספים בתוך הלגונה. איי טואמוטו שבפולינזיה הצרפתית מהווים את הריכוז הגדול ביותר של איים מסוג זה. סוג הנוסף של שונית אלמוגים נוצר כאשר משטחי אלמוגים מורמים. דוגמה: האי מקטה בקבוצת איי טואמוטו.

בישראל יש רק שונית אלמוגים אחת במפרץ אילת, שכתוצאה מהבידוד של מפרץ אילת והמליחות הגבוהה בו, התפתחו בה מאות מינים אנדמיים המהווים 30% מכלל המינים בשונית. השונית במפרץ אילת היא אתר צלילה פופולרי בגלל יופיה והייחוד שלה.

הרס שוניות אלמוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוניות אלמוגים נהרסות ומתות בכל העולם. איומים נקודתיים נגרמים בעקבות זיהום, דיג יתר, דיג בעזרת חומרי נפץ, מחלות וחפירת תעלות למטרות גישה לאיים הן רק חלק מהן. איומים רחבים יותר הם עליית טמפרטורה, החמצת האוקיינוס ואיומים אחרים שנגרמים כתוצאה מפליטת גזי חממה. אומדנים כלליים מראים ש-10 אחוזים משוניות האלמוגים מתות, ושישים אחוזים מהשוניות נמצאות בסכנה.

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הלבנת אלמוגים

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.