הבדלים בין גרסאות בדף "אברהם שפירא (פצ'י)"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
אין תקציר עריכה
מ
''' אברהם שפירא (פצ'י) ''' (נולד ב-[[1936]]), [[עורך]] ו[[היסטוריון]] תרבותי, [[מורה]], [[חוקר]] ומנהיג תרבותי. נולד ב[[חיפה]], בשנת [[1936]]. חבר קיבוץ [[יזרעאל]] משנת [[1955]].
 
אברהם שפירא נולד בחיפה בשנת 1935 במשפחת פועלים; גדל והתחנך ברוחה של [[ארץ- ישראל העובדת]]. היה חבר בתנועת הנוער "[[התנועה המאוחדת]]". לאחר שהשלים לימודיו בבית-הספר התיכון "[[חוגים]]", שם היה תלמידו של [[ברוך קורצווילקורצווייל]], שהשפיע רבות על דרכו בעתיד. התגייס לצה"ל ושירת ב[[נח"ל]].
 
אברהםחבר שפיראקיבוץ -[[יזרעאל]] פצ'ימשנת -[[1955]]. היה בקיבוצו רועה צאן ועובד מטעים. בשנים 1960 – 1962 למד לימודי [[יהדות]] ו[[פילוסופיה]] ב[[אוניברסיטה העברית]] בירושלים]]. תוך כדי תקופה זו יסד וערך את כתב העת "[[שדמות]]", וגישרויצרר גשר בין גדולי הרוח היהודית ו[[חכמת ישראל]] בירושלים, [[מרטין בובר]], [[שמואל הוגו ברגמן]], [[גרשם שלום]], [[עקיבא ארנסט סימון]], [[נתן רוטנשטרייך]], ואחרים - לבין [[התנועה הקיבוצית]] ובייחוד הדור השני בה.
 
בעת עריכת "שדמות", שהתמיד בה עד 1970, ריכז סביב כתב העת חבורה של יוצרים ומחפשי–דרך מכל זרמי התנועה הקיבוצית. יזם יחד עם [[עמוס עוז]], סמוך ל[[מלחמת ששת הימים]], את הקובץ "[[שיח לוחמים]]" ואף והיה עורכו. בקובץ כונסו עדויות הלוחמים בני התנועה הקיבוצית., והוא הפך במשך הזמן לאחת התעודות החשובות של עולמם הרוחני של בני הארץ.
 
בד בבד עם עבודתו הרוחנית והחינוכית, והעבודה במטעי הקיבוץ, בשנים 1968–1991 שימש חבר מערכת ספרית '[[אפקים]]' בהוצאת [[עם עובד]]. אז יסד את ספרית "[[ארון ספרים יהודי]]" בהוצאת עם עובד, שהוא עורכה. במסגרות אלה יזם ויילד ספרים וחיבורי-יסוד רבים, טיפח וליווה סופרים, הוגים וחוקרים.
 
בשנת 1975 היה אברהם שפירא שותף לכינון מרכז ללימודי יהדות ב"[[אורנים]]" – בית-הספר לחינוך של התנועה הקיבוצית ואוניברסיטת חיפה. בשנת 1985 הוזמן ללמד בחוג לפילוסופיה יהודית ולאחר מכן בחוג להיסטוריה של עם ישראל ב[[אוניברסיטת תל אביב]].
 
אברהם שפירא - פצ'י -מיזג לאורך שנים את עבודתו כחוקר וכמורה אקדמי עם מפעליו בתחומי "ארון הספרים היהודי" של זמננו. בין השאר יזם את מפעל "[[מקרא לישראל]]" – פירוש מדעי-היסטורי למקרא, והיה מרכז המערכת שלו בשנים 1981 – 1989. כינס וערך כתבים של גרשֹם שלום עוד בחייו, ולאחר פטירתו מונה לעורך אחראי של "מפעל כתבי גרשֹם שלום" בהוצאת עם עובד. וכן היה אחראי ללימודי יהדות וציונות ב[[המכללה לביטחון לאומי|מכללה לביטחון לאומי]] של [[צה"ל]], ועיצב בה תכניות לימודים בתחומים אלו.
 
אברהם שפירא זכה ב[[פרס אבי-חי]], על פועלו לקירוב בין דתיים לחילוניים בישראל.
 
אברהם שפירא זכה ב[[פרס אבי-חי]], על פועלו לקירוב בין דתיים לחילוניים בישראל.
== ספריו ==
*'''חוגים לדיון ושיח ביצירות ספרות''', [[האוניברסיטה העברית]] בירושלים – המרכז לחינוך מבוגרים 1973

תפריט ניווט