לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מניהיקי"

נוספו 2 בתים ,  לפני שנה
מ
מנהיקי->מניהיקי - תיקון תקלדה בקליק
מ (ויקיזציה)
מ (מנהיקי->מניהיקי - תיקון תקלדה בקליק)
ב-[[1899]] התנגדו חלק מתושבי האי לפעולתם של ה[[מיסיון|מיסיונרים]] והם הגיעו להסכם עם השלטונות הצרפתים ב[[טהיטי]] שהאי יסופח אליהם. בתגובה נשלחה ספינה אך המיסיונרים במניהיקי הניפו את הדגל הבריטי והספינה שבה לטהיטי מבלי לעגון בחוף. ב-[[9 באוגוסט]] [[1889]] הוכרז האי כשטח חסות בריטי וב-[[1901]] נכלל האי בשטחה של [[ניו זילנד]]. החל משנת [[1822]] תבעה [[ארצות הברית]] את הריבונות על האי ובשנת [[1980]] נחתם הסכם בין ארצות הברית לבין איי קוק, לפיו ארצות הברית מכירה בריבונותם של איי קוק במניהיקי ובשלושה איים נוספים.{{הערה|1=[http://nzetc.victoria.ac.nz/tm/scholarly/tei-KloDisc-t1-body-d4.html Discoverers of the Cook Islands and the Names They Gave – 4. Manihiki]}}
==גאוגרפיה==
מנהיקימניהיקי ממוקם בפסגתו של הר תת-מימי בגובה של 4000 מטרים מעל קרקעית האוקיינוס. האי הוא אטול ברוחב 10 ק"מ המורכב מ-43 [[איון (גאוגרפיה)|איונים]] הפזורים לאורך ה[[שונית]]. השונית מהווה אתר צלילה מגוון ובית לאלמוגים ודגים טרופיים מסוגים שונים. האטרקציה העיקרית של האי היא צלילה. קיימת פעילות דיג ענפה מחוץ לשונית וסוגי הדגים השכיחים הם [[טונה זהובה]] ו[[דאוניים]]. האי ידוע בשל תעשיית ה[[פנינה|פנינים]] השחורות שלו וחוות גידול פזורות סביב ללגונה. החווה הגדולה ביותר מחזיקה 250,000 צדפות המייצרות פנינים.
==דמוגרפיה ופוליטיקה==
שני כפרים שוכנים במניהיקי. הגדול מבינם הוא הכפר טאוהונו (Tauhunu) השוכן על איון בשם זהה בחלקו המערבי של האטול. הכפר השני הוא טוקאו (Tukao) השוכן על האיון נגאקה (Ngake) או טה פארואה (Te Paeroa) בחלקו הצפוני של האטול. מבחינה פוליטית האי מנוהל על ידי מועצת האי וראש העיר נבחר אחת לשלוש שנים. אוכלוסיית האי מחולקת לשני שבטים כשכל אחד מהם מחולק לשבעה תתי-שבטים. בפברואר [[2009]] ציין ראש העיר כי עקב המשבר הכלכלי העולמי ועליית יוקר המחיה נרשמת עזיבה ניכרת של תושבי האי לניו זילנד ול[[אוסטרליה]] ומספר תושבי האי ירד ל-280 איש.{{הערה|1=[http://www.radionz.co.nz/international/pacific-news/181751/manihiki-in-the-cooks-faces-population-loss-as-ecomony-wanes "Manihiki in the Cooks faces population loss as economy wanes". Radio New Zealand International. 2 February 2009]}} תושבי האי דוברים אנגלית וניב מאורי מקומי.