לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "השערת הצנזורה הקוסמית"

קישורים, מקור למשפט הסינגולריות של פנרוז
(קישורים, מקור למשפט הסינגולריות של פנרוז)
'''השערת הצנזורה הקוסמית''' היא השערה שהועלתה בשנת [[1969]] על-ידי ה[[פיזיקה|פיזיקאי]] ה[[בריטניה|בריטי]] [[רוג'ר פנרוז]]<ref>Penrose, R. 1969Penrose, Rivista del Nuovo Cim. Numero speciale 1 , 252 (1969).</ref>, לפיה כל [[סינגולריות כבידתית]] נמצאת מאחורי [[אופק אירועים]], כלומר בתוך [[חור שחור]] או [[חור לבן]].
 
==סינגולריות וחורים שחורים==
בשנת [[1965]] הוכיח פנרוז, בשיטות [[טופולוגיה|טופולוגיות]], כי בתוך כל חור שחור יש לפחות נקודה [[סינגולריות (מתמטיקה)|סינגולרית]] אחת, ש[[צפיפות החומר|צפיפות]] ה[[מסה]] בה [[אינסוף|אינסופית]]<ref>R. Penrose, "Gravitational Collapse and Space-Time Singularities", Phys. Rev. Lett. 14, 57 (1965).</ref>. בהתאם למשפט זה, כל [[כוכב]] שקורס ל[[חור שחור]], סופו ליצור סינגולריות.
עקב אופי ה[[מרחב-זמן]] בתוך חורים שחורים, הסינגולריות נמצאת בעתידו של כל עצם אשר חצה את [[אופק האירועים]] מבחוץ פנימה, או שהיה בתוך אופק האירועים מלכתחילה. במילים אחרות, בתוך אופק האירועים תתרחש תנועת חומר אל הסינגולריות.
 
==ההשערה==
לאחר הוכחת היותו של כל חור שחור "בית-קיבול" לסינגולריות, נותרה פתוחה השאלה אם כל [[סינגולריות]] בהכרח מוקפת באופק אירועים מסביבה, אשר מונע מצופה חיצוני לצפות בה או לחוש בנוכחותה. בהתאם ל"[[משפט האין-שיער]]" התקף לחורים שחורים, כל המידע שצופה חיצוני, מעבר ל[[אופק האירועים]] יכול להבחין בו לגבי החור השחור הוא [[מסה|מסתו]], [[מטען חשמלי|מטענו]] ו[[תנע זוויתי|התנע הזוויתי]] שלו. לכן, מבחינת צופה חיצוני אין משמעות לקיומה של הסינגולריות.
 
בתוך אופק אירועים קיים [[מרחב-זמן]] ([[מטריקה]]) מיוחד, שבו זמן ומרחב "משנים תפקיד". כשם שמחוץ לחור השחור "מחר בשעה 12 בצהריים" הוא זמן שכול אחד מאיתנו יגיע אליו תוך מעבר מרחק סופי ממיקומו עתה, כך עבור עצם, שנמצא פנימה לאופק האירועים, הסינגולריות היא מקום שהעצם יגיע אליו תוך זמן סופי.
 
==השערת הצנזורה הקוסמית החזקה==
הגרסה החלשה של '''השערת הצנזורה הקוסמית''', אשר מונעת את הפרדוקס מחוץ לאופק האירועים עדיין מאפשרת אותו ליד הסינגולריות, פנימה לאופק האירועים. כדי למנוע היווצרות מצב פרדוקסלי במקום כלשהו ב[[יקום]] העלה פנרוז בשנת [[1978]] <ref>Penrose, R. 1978Penrose, in Theoretical principles in astrophysics and relativity, eds. N. R. Liebowitz,
W. H. Reid, P. O. Vandervoort, University of Chicago Press, Chicago, 1978.</ref>
את '''השערת הצנזורה הקוסמית החזקה''', שטוענת כי שום צופה ש[[תורת היחסות הכללית#משוואות השדה של איינשטיין|משוואת איינשטיין]] תקפה לגביו אינו יכול לראות "סינגולריות עירומה". כלומר, גם גוף שנמצא בתוך [[אופק האירועים]] לא יוכל להבחין ב"סינגולריות עירומה", אלא אם משוואת איינשטיין, כלומר [[תורת היחסות הכללית]], אינה תקפה שם.
 
23,954

עריכות