לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "זהב הריין"

נוספו 4 בתים ,  לפני 12 שנים
מ
בוט מוסיף: eo:Das Rheingold; שינויים קוסמטיים
מ
מ (בוט מוסיף: eo:Das Rheingold; שינויים קוסמטיים)
[[תמונהקובץ:Ring6.jpg|שמאל|ממוזער|200px|האל לוגה ובנות הריין]]
 
'''"זהב הריין"''' ([[גרמנית]]: Das Rheingold) היא האופרה הראשונה במחזור האופרות פרי יצירתו של [[ריכרד וגנר]] "[[טבעת הניבלונגים]]". טבעת הניבלונגים היא טטרלוגיה אפית המבוססת באופן רופף על "[[שירת הניבלונגים]]" ועל אגדות גרמניות [[מיתולוגיה נורדית|פגאניות]].
 
== הנפשות הפועלות ==
* [[אודין|ווטאן]], אל - באריטון
* [[תור (אל)|דונר]], אל - באס
* [[לוקי|לוגה]], אל - טנור
* פריקה, אלה - סופרן
* [[פריה]], אלה - סופרן
* [[ארדה]], [[אלת האדמה]] - קונטראלט
* פאזולט, ענק - באס
* פאפנר, ענק - באס
* אלבריך, ניבלונג - באריטון
* מימה, ניבלונג - טנור
* ווגלינדה, בת הריין - סופרן
* וולגונדה, בת הריין - סופרן
* פלוסהילדה, בת הריין - סופרן
 
== העלילה ==
==== מערכה I ====
הסיפור מתחיל כאשר [[אלבריך]], [[גמד (פנטסיה)|גמד]] ניבלונגי מכוער, מגיע לנהר ה[[ריין]]. בתחתית הנהר הוא רואה שלוש מבנות הריין משחקות ולרגליהן גוש [[זהב]]. אלבריך מנסה לחזר אחר שלוש הנערות. בנות הריין, אשר מראהו המכוער דוחה אותן, מתחילות לעלוב בו ולהתגרות ברגשותיו. אלבריך המצוי בסערת רגשות שם לב לזהב ושואל את בנות הריין לפשרו. הן מספרות לו שהן שומרות את הזהב עבור אביהן. זהו זהב [[כישוף|מכושף]] אשר ניתן ליצור ממנו [[טבעת]] קסמים, שבאמצעותה ניתן לשלוט על ה[[היקום|עולם]].
דבר אחד לא יישאר ליוצר הטבעת - אהבה. זלזולן של בנות הריין, והרצון לנקמה, דוחפים את אלבריך לגנוב את הזהב היישר מתחתית הנהר.
 
==== מערכה II ====
 
[[אודין|ווטאן]], ראש האלים, עושה עסקה עם שני ענקים - פאזולט ופאפנר. הם יבנו לו טירה חדשה - את [[ואלהלה]] - והוא בתמורה ימסור לרשותם את אלת האהבה פריאה. לאחר שהענקים משלימים את המשימה, אשתו של ווטאן, פריקה, שהיא אחותה של פריאה, מפצירה בבעלה שלא ייתן לענקים את אחותה. ווטאן מסכים.
 
הענקים באים לדרוש תשלום עבור עבודתם ומצביעים על המטה של ווטאן, שעליו חתמו את החוזה. ווטאן מבין שאין לו ברירה אלא לתת לענקים את מבוקשם. הבעיה היא שללא פריאה והתפוחים המוזהבים שלה, האלים מזדקנים בקצב מהיר. בינתיים נכנס לתמונה [[לוקי|לוגה]], אל האש, ומספר להם על הטבעת שיצר אלבריך. הענקים מוכנים לוותר על פריאה תמורת הטבעת, אך נוטלים אותה כבת ערובה. ווטאן מתחפש יחד עם לוגה ויחד הם יורדים לכדור הארץ.
 
==== מערכה III ====
אלבריך משעבד את כל הניבלונגים האחרים ומאלץ אותם לחצוב עבורו אבנים טובות וזהב. על אחיו מימה הוא מצווה ליצור קסדת קסמים אשר תאפשר לו להיות רואה ובלתי נראה או להפוך לבעל חיים.
 
 
 
==== מערכה IV ====
במשכן האלים ווטאן ולוגי מבטיחים לאלבריך לשחרר אותו תמורת זהב הריין. אלבריך מסכים בלית ברירה. אך כאשר הם מבקשים גם את הטבעת, הוא אינו מוכן לוותר עליה. לאחר מאבק קצר מצליח ווטאן להסיר את הטבעת מאצבעו של אלבריך ולענוד אותה על שלו, לא לפני שאלבריך מקלל את הטבעת. אלבריך מטיל עליה קללה, שכל מי שאינו עונד את הטבעת ירצה אותה - וכל מי שיענוד אותה יהיה אומלל וימות מוות אל-טבעי.
 
כאשר הענקים שבים, ווטאן עושה איתם עסקה חדשה. הם מוכנים לשחרר את פריאה, אם ווטאן יוכל לכסות את כל גופה בזהב. ווטאן מכסה אותה בכל הזהב של אלבריך ובעזרת קסדת הקסם, אך חריץ קטן של עינה עדיין גלוי. הענקים דורשים ממנו להסתיר את עינה בטבעת, אך ווטאן מסרב.
 
או אז מגיעה ארדה, אלת האדמה, ומשכנעת את ווטאן להימנע מהקללה ולתת את הטבעת. "הישמר לך, ווטאן, הטבעת ארורה היא".
 
ווטאן מתרצה לבסוף, ומכסה את עינה של פריאה בטבעת. הענקים המרוצים מחלקים את השלל ביניהם שווה בשווה עד אשר הם מגיעים לטבעת. אז נוכח ווטאן בכוחה האמיתי של הקללה. פפנר חובט בפאזולט למוות ובורח עם כל השלל. עתה יכולים כל האלים להיכנס למשכנם החדש, [[ואלהלה]], שבנו הענקים על פני קשת בענן שמתח עבורם [[תור (אל)|דונר]], אל הרעם.
 
ברקע מבכות בנות הריין את זהבן.
[[de:Das Rheingold]]
[[el:Ο Χρυσός του Ρήνου]]
[[eo:Das Rheingold]]
[[es:El oro del Rin]]
[[fi:Reininkulta]]
137,890

עריכות