הבדלים בין גרסאות בדף "ועד שליחי הקהילות"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
אין תקציר עריכה
מ (בוט החלפות: הייתה ;)
מ
'''ועד שליחי הקהילות''' ([[אנגלית]]: '''Board of Deputies of British Jews''') , הוא הגוף המייצג הראשי של [[יהדות בריטניה]].
{{עריכה|דרושה הגהה, [[ויקיפדיה:ויקיזציה|ויקיזציה]], חלקים מהערך נמצאים בהערות שוליים ללא כל סיבה}}
'''ועד שליחי הקהילות''' (Board of Deputies of British Jews) , הוא הגוף המייצג הראשי של [[יהדות בריטניה]].
הועד הוקם לראשונה בשנת [[1760]] <ref> ידוע שגם לפני שנה זו היה גוף כלשהו פעיל ומייצג כך למשל התייעצו עם צירים יהודיים בשנת 1738 כאשר השלטון דן בשאלת מתן חופשיות גם ליהודים בעיר לונדון, אולם פעולתו הראשונה הייתה ב-1760 במשלחת שיצאה לברך את המלך [[ג'ורג' השלישי]] לרגל הכתרתו ומאז גם ייסדו את הוועד באופן רשמי, למעשה הוועד קיבל את ההכרה החוקית מהשלטון רק בשנות ה-30 של [[המאה ה-19]].</ref>, כוועדה משותפת של קהילות [[יהדות ספרד|הספרדים]], ו[[יהדות אשכנז|האשכנזים]] ב[[לונדון]] <ref> למרות ייסוד הוועד ב-1760 כוועד אחד, פעלו למעשה בתוכו שני ועדים נפרדים אחד לספרדים ואחד לאשכנזים , אך משנת [[1817]] הושגה אחדות ומאז התקיים רק גוף אחד שכלל את כולם.</ref>, ומאז ועד היום הינו הגוף הראשי המייצג את כלל יהודי בריטניה.
הוועד נבחר בצורה דמוקרטית, ופועלים בו מוסדות חינוכיים ופילנתרופיים יציבים.
 
הועדהוועד הוקם לראשונה בשנת [[1760]]. <ref>עם זאת, ידוע שגם לפני שנה זו היה גוף כלשהו פעיל ומייצג כך למשל התייעצו עם צירים יהודיים בשנת [[1738]] כאשר השלטון דן בשאלת מתן חופשיות גם ליהודים בעיר לונדון, אולם פעולתו הראשונה הייתההיתה ב-[[1760]] במשלחת שיצאה לברך את המלךה[[מלכי בריטניה|מלך]] [[ג'ורג' השלישי, מלך הממלכה המאוחדת|ג'ורג' השלישי]] לרגל [[הכתרת מלכי בריטניה|הכתרתו]], ומאז גם ייסדו את הוועד באופן רשמי, למעשה הוועד קיבל את ההכרה החוקית מהשלטון רק בשנות ה-30 של [[המאה ה-19]].</ref>, כוועדה משותפת של קהילות [[יהדות ספרד|הספרדים]], ו[[יהדות אשכנז|האשכנזים]] ב[[לונדון]] <ref> למרות ייסוד הוועד ב-1760 כוועד אחד, פעלו למעשה בתוכו שני ועדים נפרדים אחד לספרדים ואחד לאשכנזים , אך משנת [[1817]] הושגה אחדות ומאז התקיים רק גוף אחד שכלל את כולם.</ref>, ומאז ועד היום הינו הגוף הראשי המייצג את כלל יהודי בריטניה.
הוועד נטל חלק בכל ההליכים וההתפתחויות שהובילו להשגת הזכויות הפוליטיות והאזרחיות המלאות ליהודי בריטניה. לאחר שיהודי בריטניה זכו ל[[אמנציפציה]] ב-1858 יכל הוועד להרחיב את דאגתו ליהודים יושבי ארצות אחרות שנרדפו בשל דתם וקהילות בעיתות משבר, גם באמצעות פנייה ישירה אל ממשלת בריטניה הן בבקשת סיוע ועזרה כגורם הומניטרי וליברלי<ref>כגון בדאגתו לקליטת הגירת יהדות רוסיה הצארית, או בדאגתו ליהודים תחת המשטר הנאצי, ליהודי [[מסך הברזל]] תחת השלטון הקומוניסטי ועוד...</ref>, או במסגרת האינטרסים הרחבים של האימפריה הבריטית או גם כנגד אינטרסים אלה בשם המוסר והצדק<ref>כפי שעשה בהתנגדותו ופעילותו הפומבית נגד מדיניות [[הספר הלבן]]</ref>.
 
במסגרת דאגת הארגון ליהודי בריטניה בפרט ויהדות התפוצות בכלל, פעל הארגון במיוחד ופועל גם כיום בסיוע למדינת ישראל.
הוועד קיבל את ההכרה החוקית מהשלטון רק בשנות ה-30 של [[המאה ה-19]], כוועדה משותפת של קהילות [[יהדות ספרד|הספרדים]], ו[[יהדות אשכנז|האשכנזים]] ב[[לונדון]], ומאז ועד היום הוא הגוף הראשי המייצג את כלל יהודי בריטניה. הוועד נבחר בצורה דמוקרטית, ופועלים בו מוסדות חינוכיים ופילנתרופיים.
בתקופתינו פועל הוועד גם בפעולות הומניטריות כלל אנושיות כגון במקרה של הסיוע הגלובלי בעקבות [[רעידת האדמה בהאיטי (2010)]].
 
הוועד נטל חלק בכל ההליכים וההתפתחויות שהובילו להשגת הזכויות הפוליטיות והאזרחיות המלאות ליהודי בריטניה. לאחר שיהודי בריטניה זכו ל[[אמנציפציה]] ב-[[1858]] יכל הוועד להרחיב את דאגתו ליהודים יושבי ארצות אחרות שנרדפו בשל דתם וקהילות בעיתות משבר, גם באמצעות פנייה ישירה אל ממשלת בריטניה הן בבקשת סיוע ועזרה כגורם הומניטרי וליברלי<ref>, כגון בדאגתו לקליטת הגירת יהדות [[רוסיה הצארית]], או בדאגתודאגתו ליהודים תחת [[גרמניה הנאצית|המשטר הנאצי]], ליהודי [[מסך הברזל]] תחת השלטון הקומוניסטיה[[קומוניסטי]] ועוד...</ref>וכד', או במסגרת האינטרסים הרחבים של [[האימפריה הבריטית]] או גם כנגד אינטרסים אלה בשם המוסר והצדק<ref>, כפי שעשה בהתנגדותו ופעילותו הפומבית נגד מדיניות [[הספר הלבן]]</ref>.
 
במסגרת דאגת הארגון ליהודי בריטניה בפרט ויהדות התפוצות בכלל, פעל הארגון במיוחד ופועל גם כיום בסיוע למדינת [[ישראל]].
 
בתקופתינוהוועד פועל הוועדעוסק גם בפעולות הומניטריות כלל אנושיותעולמיות כגון במקרה של הסיוע הגלובליסיוע בעקבותלנפגעי [[רעידת האדמה בהאיטי (2010)]].
 
== נשיאי הוועד ==
* הנרי גרונוולד (2003 - 2009)
* ויוויאן ויינמן (2009 -)
 
== ראו גם ==
* [[בית הדין הרבני בלונדון]]
* [[משה מונטיפיורי]]
* [[שד"ר]]
 
== קישורים חיצוניים ==
* [http://www1.yadvashem.org/odot_pdf/Microsoft%20Word%20-%201625.pdf ועד שליחי הקהילות], ממרכז המידע באתר [http://www.yadvashem.org/hp_he.htm יד ושם]
* [http://www.daat.ac.il/DAAT/kitveyet/mahanaim/yahadut-2.htm יהדות אנגליה] '''וולף פרי''' פורסם ב [[מחניים]] גל' ס"ו תשכ"ב באתר [http://www.daat.ac.il/index.htm דעת].
 
==הערות שוליים==
<references />
 
{{קצרמר|יהדות}}

תפריט ניווט