הבדלים בין גרסאות בדף "ועד שליחי הקהילות"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
בוט החלפות: הייתה ; וכדומה;
מ
מ (בוט החלפות: הייתה ; וכדומה;)
'''ועד שליחי הקהילות''' ([[אנגלית]]: '''Board of Deputies of British Jews''') הוא הגוף המייצג הראשי של [[יהדות בריטניה]].
 
הוועד הוקם לראשונה בשנת [[1760]]. עם זאת, ידוע שגם לפני שנה זו היה גוף כלשהו פעיל ומייצג כך למשל התייעצו עם צירים יהודיים בשנת [[1738]] כאשר השלטון דן בשאלת מתן חופשיות גם ליהודים בעיר לונדון, אולם פעולתו הראשונה היתההייתה ב-[[1760]] במשלחת שיצאה לברך את ה[[מלכי בריטניה|מלך]] [[ג'ורג' השלישי, מלך הממלכה המאוחדת|ג'ורג' השלישי]] לרגל [[הכתרת מלכי בריטניה|הכתרתו]], ומאז גם ייסדו את הוועד באופן רשמי. למרות ייסוד הוועד ב-1760 כוועד אחד, פעלו למעשה בתוכו שני ועדים נפרדים אחד לספרדים ואחד לאשכנזים , אך משנת [[1817]] הושגה אחדות ומאז התקיים רק גוף אחד שכלל את כולם.
 
הוועד קיבל את ההכרה החוקית מהשלטון רק בשנות ה-30 של [[המאה ה-19]], כוועדה משותפת של קהילות [[יהדות ספרד|הספרדים]], ו[[יהדות אשכנז|האשכנזים]] ב[[לונדון]], ומאז ועד היום הוא הגוף הראשי המייצג את כלל יהודי בריטניה. הוועד נבחר בצורה דמוקרטית, ופועלים בו מוסדות חינוכיים ופילנתרופיים.
 
הוועד נטל חלק בכל ההליכים וההתפתחויות שהובילו להשגת הזכויות הפוליטיות והאזרחיות המלאות ליהודי בריטניה. לאחר שיהודי בריטניה זכו ל[[אמנציפציה]] ב-[[1858]] יכל הוועד להרחיב את דאגתו ליהודים יושבי ארצות אחרות שנרדפו בשל דתם וקהילות בעיתות משבר, גם באמצעות פנייה ישירה אל ממשלת בריטניה הן בבקשת סיוע ועזרה כגורם הומניטרי וליברלי, כגון בדאגתו לקליטת הגירת יהדות [[רוסיה הצארית]], דאגתו ליהודים תחת [[גרמניה הנאצית|המשטר הנאצי]], ליהודי [[מסך הברזל]] תחת השלטון ה[[קומוניזם|קומוניסטי]] וכד'וכדומה, או במסגרת האינטרסים הרחבים של [[האימפריה הבריטית]] או גם כנגד אינטרסים אלה בשם המוסר והצדק, כפי שעשה בהתנגדותו ופעילותו הפומבית נגד מדיניות [[הספר הלבן]].
 
במסגרת דאגת הארגון ליהודי בריטניה בפרט ויהדות התפוצות בכלל, פעל הארגון במיוחד ופועל גם כיום בסיוע למדינת [[ישראל]].
271,876

עריכות

תפריט ניווט