מייקל (הצגה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מייקל היא הצגה ישראלית שנכתבה ומבוצעת על ידי "אנסמבל מייקל". היא הועלתה לראשונה בשנת 2007 כעבודת הסיום של אבי דנגור בבית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים, זכתה בפרס ראש עיריית ירושלים והוצגה בהצלחה בביאנלה לאמנות בהרצליה ובפסטיבל א-ז'אנר בתל אביב. בחודש מאי 2009 הצטרפה לרפרטואר ההצגות של תיאטרון תמונע, ובמאי 2010 זכתה בשלושה פרסים בטקס פרסי הפרינג' הישראלי קיפוד הזהב, ביניהם פרס ההצגה הטובה ביותר לשנת 2009.

ב-2018 ההצגה עובדה לסדרת הטלוויזיה "מייקל" שעלתה ב-8 בספטמבר 2018 בערוץ yes Comedy.[1]

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההצגה, המוגדרת על ידי יוצריה "קומדיה טראגית לחמישה משתתפים ומזרן", נולדה בתהליך ממושך של אימפרוביזציות וניסיונות תיאטרליים. עלילת ההצגה מתארת את טקס הזיכרון השנתי שעורכת משפחת ברוש לבנם מייקל. במהלך הטקס מנסים בני המשפחה, דובי, רבקה ויסמין ברוש, יחד עם המלווה המוזיקלי פלג ושאר אורחי הטקס, לקיים אירוע מכובד שיציג את המשפחה באור תקני ונורמטיבי. אלא שבמהלך הערב מאמצי ההדחקה נכשלים והטקס מאבד שליטה.

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לפרס ראש עיריית ירושלים, זכתה ההצגה בתמיכת מפעל הפיס לשנת 2009 ובשלושה פרסי "קיפוד הזהב" בקטגוריות הצגת השנה, במאי השנה ומבצע השנה. כמו כן זכתה ההצגה לתגובות נלהבות מצד הקהל והעיתונות. הסגנון התיאטרלי, היוצר טשטוש מכוון בגבולות שבין מציאות לבדיה ובין הומור לכאב, הוגדר במגזין "טיים אאוט" כ:

"מטלטל ורווי הפתעות... הקהל, שותף פסיבי שמתפקד על תקן קהל המקורבים, מעומת עם סיטואציות שבהן הצחוק מעורבב בצער והאותנטי משיק למלאכותי ולגרוטסקי"

ד"ר דפנה בן שאול מהחוג ללימודי תיאטרון באוניברסיטה העברית כתבה על ההצגה:

"אבי דנגור, יחד עם יתר המשתתפים ואנשי הצוות, יצר מופע איכותי, אירוע חם וחכם, שמצליח לגעת ולעניין הרבה מעבר לצחוק. הטקס דה-לה-שמעטה הופך את פיסת החלל לחדר שבו התאספנו ביחד לזכור את מייקל. זה המרחב שבו מתקיימת, בצלילות מזעזעת, הערבובייה הלאומית-משפחתית של הישראליות... אחרי שגדעון הביא את המיחם וכולנו התאספנו כדי לזכור, התברר לנו יותר ויותר, הרוסים מכאב ומצחוק, שמייקל הוא אנחנו"

הדמויות שמעבר להצגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקביל לחייהן על הבמה, מנהלות הדמויות שגרה עצמאית חוץ-תיאטרלית. כך למשל, נוהגים חברי האנסמבל להסתובב ברחובות תל אביב כבני משפחת ברוש, חמושים בפאות ובמשקפיים, ולזרוע דרמה והומור בסביבה המציאותית. בנוסף, מנהלת המשפחה דף פייסבוק פעיל, ומעלה אליו סרטונים הומוריסטיים מההווי המשפחתי.

"אנסמבל מייקל" כולל את הבמאי איתי ויזר, השחקנים היוצרים אבי דנגור, הילה גולדנברג, מיטל רז, נטליה פאוסט ונדב הולנדר, המפיקה יעל בר און והתאורנית קרן דמבינסקי. המוזיקה המקורית נכתבה על ידי נדב הולנדר. בתהליך העבודה השתתפו גם נועה מלמד ועדילי ליברמן. בשנת 2012 הצטרף הקומיקאי והשחקן אסי כהן לאנסמבל. גם ליאת הר לב הופיעה עמם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]