מכון אריאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מכון הרי פישל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מכון אריאל - מפעלי תורה יהדות וחברה בישראל (ידוע גם כ"מוסדות אריאל") הוא גוף המאגד בתוכו מספר מוסדות תורניים הפועלים להכשרת רבנים ודיינים. בראש המכון עמד הרב שאר ישוב כהן.

אודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשיתו של מכון אריאל ב"מכון הרי פישל לדרישת התלמוד" שנוסד בסוף שנת תרצ"ב (1932), ביוזמתו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק ובמימון הנדיב ישראל אהרן פישל[1]. ראשו ומנהלו היה הרב דב הכהן קוק, אחיו של הראי"ה קוק. הראי"ה קוק בחר להקמת המכון בעשרה מתלמידיו המובחרים ביותר ובעיקר מישיבת מרכז הרב וביניהם הרבנים אליהו יצחק פריסמן, שמעון סטרליץ, שלום אליהו ננקנסקי, שמואל אליעזרי, משה דוד בקשט ובנימין צבי יהודה רבינוביץ' תאומים שהיה תלמיד הרב קוק אך לא למד בישיבת "מרכז הרב", עוד כיהנו במכון הרב יוסף כהן והרב מרדכי אילן וכן הפרופ' שאול ליברמן. לאחר שהקים הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג את "מכון משפט התורה", במסגרת "מכון הרי פישל", שמו המלא של המכון הורחב ל"מכון הרי פישל לדרישת התלמוד ומשפט התורה". היום מכון זה הוא אחד מ"מוסדות אריאל".

המכון מורכב מבית מדרש לרבנים ולדיינים, תוכנית הכשרה למוסמכי כשרות מטעם הרבנות הראשית לישראל, תוכנית השתלמות לרבני קהילות מצרפת, מכון "נזר דוד" להוצאת כתבי הרב הנזיר הרב דוד כהן ובנו הרב שאר ישוב כהן המנוהל על ידי הרב הראל כהן, הוצאה לאור העוסקת בספרי יסוד בהגות ובהלכה, ו"מכון הרי פישל לדרישת התלמוד ומשפט התורה" המוציא לאור כתבי ראשונים על פי כתבי יד עם הגהות, ציוני מקורות, ביאורים והערות[2]. בנוסף מקיים המכון ימי עיון לרבנים.

המכון שוכן ברחוב הפסגה בשכונת בית וגן שבירושלים. מנכ"ל המכון הוא הרב דוד טבצ'ניק ויו"ר ההנהלה של המכון הוא הרב יונתן קראוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 'מוסד ליצירות ספרותיות תורניות', דואר היום, 7 בנובמבר 1932, עמ' 4.
  2. ^ למשל, אחת ההוצאות האחרונות של מכון זה היא מהדורה חדשה בתש"ע של "שיטה על מועד קטן" שיצאה במקור בהוצאת "מכון הרי פישל לדרישת התלמוד" בירושלים תרצ"ז, עם ציוני המקורות, הביאורים וההערות שבמהדורה המקורית מאת הרבנים אליהו יצחק פריסמן, שמואל אליעזרי, מרדכי יהודה ליב זק"ש ואהרן יעקובוביץ.
Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.