מכתש סחיפה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מכתש אירוזי)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מַכְתֵשׁ סחיפה (מכתש אירוזי) הוא שקע שבניגוד למכתשים אחרים, הנוצרים מפגיעה של מטאוריטים, נוצר כתוצאה מפעולת כוחות סחיפה - בעיקר זרימה של מי משקעים על שכבות הסלע. בעולם כולו קיימים שבעה מכתשים כאלה, הנמצאים בנגב ובסיני. לאור זאת השם הגאולוגי המדעי למכתש Makhtesh מקורו מהשפה העברית. המכתשים בנגב הם מכתש רמון, המכתש הגדול, המכתש הקטן, ושני מכתשי התאומים בהר עריף.

תהליך היווצרות המכתש[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכתש סחיפה נוצר כתוצאה מסחיפת הסלע על ידי משקעים בתצורות גאולוגיות של שכבת סלע קשה מעל לשכבת סלע רכה. סדקים בשכבה הקשה מאפשרים למים לחלחל למטה וליצור אגם המתרחב עם הזמן בראש הר.

ההבדל בין מכתש סחיפה לבין קניון (ואדי) בכך שלקניון יש פתח כניסת מים ופתח יציאה, ובמכתש יש רק פתח יחיד המנקז את המשקעים היורדים בתוכו.

בגלל דרך היווצרות המכתשים ניתן לראות על צלע המכתש את שכבות סלע רבות השונות שמקורן בתקופות גאולוגיות קדומות. חולות צבעוניים הנמצאים בשכבות השונות גם הם מראה שכיח בתוך מכתשי סחיפה.

המכתש הקטן מאפשר צפיה בתצורת הקרקע מאחר שהוא קטן דיו כדי להיכנס לשדה הראיה מנקודת תצפית על שוליו

תאוריה מודרנית להיווצרות מכתש[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן תיאור סכמטי בן שבעה שלבים להיווצרות של מכתשי הנגב

התמונה הראשונית היא בת כ- 150 מיליון שנה, הים הקדום, ים הטטיס וממנו עולים פני כדור הארץ מזרחה. (השבר הסורי אפריקאי - בקע הירדן התחיל להיווצר "רק" לפני כ- 25 מיליוני שנה והוא עדיין לא בתמונה): (1) שקיעה של סלעי משקע ימיים - יורא, עד לפני 136 מיליון שנה (2) נסיגת הים ושקיעה של סלעי משקע יבשתיים - קרטיקון תחתון, עד לפני מיליון שנה 100 (3) שלב ימי נוסף - קנומן, עד לפני 92 מיליון שנה (4) קימוט ממזרח וממערב - היווצרות קמר א-סימטרי - סנון-טורון עד לפני 65 שנה. ארבעה קווי קמר שכיוונם דרום מערב לצפון מזרח: ירוחם, חתירה, חצרה, מחמל (5) עדיין בשלב הימי - סחיפה וגידוע של ראשי הקמרים - איאוקן-פליאוקן עד לפני 35 מיליון שנה (6) נסיגה נוספת של הים עד לפני 5 מיליון שנה - אוליגוקן ומיוקן (7) מיצוב של השבר הסורי אפריקאי באזור ים המלח והערבה, שינוי כיוון הזרימה של הנחלים למזרח ואיתה התחתרות חזקה והיווצרות סופית של המכתשים - פליוקן, עד לפני 2.8 מיליון שנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]