מלפפון ים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgמלפפון ים
Expl5494.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: קווצי עור
מחלקה: מלפפוני ים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Holothuroidea

מלפפון ים הוא קווץ עור, בעל גוף מוארך ועור מחוספס. ניתן למצוא אותו בעיקר בקרקעיות הימים והאוקיינוסים. הוא קרוי על שם צורתו דמוית המלפפון, וכמו כל קווצי העור, יש לו שלד פנימי מתחת לפני העור.

מלפפוני הים הם בעיקר אוכלי נבלות, ניזונים משאריות בשכבה הבנטית. אחת מדרכיהם להשגת מזון היא למקום את עצמם בניגוד לזרם המים ולתת לפלנקטון להיתפס בזרועותיהם. דרך נוספת היא מעבר על קרקעית האוקיינוס ולסנן את הסחופת האורגנית באמצעות הזרועות. אפשר למצוא מלפפוני ים במספרים גדולים מתחת לחוות דגים.

יש להם יכולת להפריש חוטים דביקים, אולי על מנת לשתק טורפים. ביכולתם גם להשיל את איבריהם כשהם נתקלים בטורף אפשרי, איברים אלה גדלים מחדש.

מלפפוני ים מתרבים באמצעות הפרשת זרע וביציות למי האוקיינוס. בהתאם לתנאים, פריט יחיד יכול להפרות אלפי גמטות.

מרק מלפפון ים

מלפפוני הים היוו השראה לאלפי שירי הייקו ביפן, שם הם קרויים "נמקו". בשירים הם מוזכרים כ"חלזונות ים", בשביל המטפורה החלזונית, וישנו ספר עם למעלה מאלף שירים הקרוי "עלו, חלזונות הים!". אך ביולוגים מתעקשים שחלזון ים הוא יצור בפני עצמו ואין להשתמש בו לתיאור מלפפון ים. המלפפון ידוע בכך שהנו חסר מוח, אפילו ללא שום גנגליונים.

מלפפוני הים הם אחד מהמעדנים של המטבח הסיני והיפני. הוא יקר במיוחד בעיקר בגלל תכונות רפואיות המיוחסות אליו.[דרוש מקור]

שימושים רפואיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלפפון ים מהמין גלילן שחור

נאמר על סוגים מסוימים של מלפפוני ים שלהם תכונות מרפא. מספר חברות משווקות משחות, תרופות ומוצרי קוסמטיקה עשויים ממלפפוני ים, בעיקר במלזיה. תכונותיו הרפואיות של מלפפון הים הן נושא של מחקר שקדני. ממחקר שבוצע בתחום עולה כי מלפפון הים מכיל את כל חומצות השומן הנדרשות כדי להעניק לו פוטנציאל לתפקד כגורם פעיל בתיקון רקמות.‏[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Ioannidis, John P. A. (2005). "Why Most Published Research Findings Are False". PLoS Medicine 2 (8): e124. doi:10.1371/journal.pmed.0020124. PMC 1182327. PMID 16060722. 

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ B. D. Fredalina, B. H. Ridzwan, A. A. Zainal Abidin, M. A. Kaswandi, H. Zaiton, I. Zali, P. Kittakoop and A. M. Mat Jais, Fatty acid compositions in local sea cucumber, Stichopus chloronotus, for wound healing (עמ' 337-340), ‏אוקטובר 1999 (באנגלית)