תא זרע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המונח "זירעון" מפנה לכאן. לערך העוסק בפרי דמוי זרע, ראו זירעון (בוטניקה).
תא זרע
spermatozoon
תא זרע מנסה לחדור לביצית
תא זרע מנסה לחדור לביצית
שיוך תא רבייה
התפתחות מתוך spermatid עריכת הנתון בוויקינתונים
תיאור ב האנטומיה של גריי (מהדורה 20) (1243) עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהים
קוד MeSH A05.360.490.890 עריכת הנתון בוויקינתונים
מזהה MeSH D013094 עריכת הנתון בוויקינתונים
מערכת השפה הרפואית המאוחדת C0037868 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תא זרע הוא תא רבייה (גמטה, Gamete) המיוצר על ידי זכרים של יצורים רב-תאיים המתרבים ברבייה זוויגית (מינית).

תאי הזרע מתפתחים מתאי נבט דיפלואידיים, שעוברים בתהליך הבשלתם התחלקות מיוטית שתוצאתה היא ארבעה תאי זרע, שכל אחד מהם הוא הפלואידי – מכיל מחצית ממטענו הגנטי ההתחלתי של תא הנבט, או של תא סומטי (מספר הכרומוזומים הוא n במקום 2n). תכונה זו אופיינית לכל תאי הרבייה הבשלים, מכיוון שכך, בעת ההפריה, הזיגוטה שתיווצר תהיה דיפלואידית כמו הוריה.

מבנה, גודל ואורך חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אצל בני אדם, תא הזרע מורכב משלושה חלקים בסיסיים:

  • הראש – מורכב משני חלקים: האקרוזום שמכיל אנזימים פרוטאוליטים שמאפשרים לזרע לחדור את מעטפת הביצית, וגרעין המכיל את המטען הגנטי של תא הזרע, בצורתו הדחוסה ביותר.
  • הצוואר – מכיל מיטוכונדריה המספקים אנרגיה לתנועה.
  • השוטון (פלג'לום) – הוא המבצע את תנועתו העצמית של תא הזרע.

תא הזרע מכוסה בחומר בסיסי על בסיס אבץ המשמש לו הגנה מפני החומציות של הנרתיק.

תא הזרע קטן פי 85,000 מהביצית[1], בעל כושר תנועה עצמית, ומתקיים בסביבה נוזלית. אורך חייו בסביבתו הטבעית הוא עד כ־4–5 ימים וכ-5–6 שעות בחשיפה לאוויר.[דרוש מקור]

הגעה ליעד[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הפורקן המיני נפלט מגוף הזכר נוזל הזרע, שבו מאות מיליונים עד מיליארדים בודדים של תאי זרע. מספר זה משתנה ממין למין, אצל בני אדם מדובר בכ-400–500 מיליון תאי זרע [דרוש מקור] שנפלטים בנוזל הזרע שנפחו בערך 5 סמ"ק. נוזל הזרע עשוי ממים, מסוכרים, ממלחים וכן מאנזימים האחראים על ביקוע קליפת הביצית ועל ההפריה עצמה. האנזימים תורמים לכך שהביצית תופרה אך ורק מזרע של זכר מאותו מין.

זרע צבוע בהמטוקסילין

אצל חלק מבעלי החיים, ובכללם בני האדם, ההפריה נעשית באמצעות פליטת הזרע מהפין אל תוך איבר מינה של הנקבה (פות) וזאת כדי לאפשר לזרע להגיע אל החצוצרה ולפגוש את הביצית. ישנם בעלי חיים, כגון דגים, שמקיימים רבייה חוץ גופית, כלומר, פולטים את הביציות והזרע אל המים, שם מתרחשת ההפריה. אצל סוסוני ים ההפריה מתרחשת כך שהנקבה מטילה את ביציותיה אל תוך כיס מיוחד, דמוי רחם, הקיים אצל הזכר, שמפרה את הביציות ונושא אותן.

אצל יונקים, תאי זרע הנושאים כרומוזום Y מביאים להולדת בן, ותאי זרע עם כרומוזום X מביאים להולדת בת. תאי הזרע שנושאים כרומוזום Y שוחים מהר יותר, אך חיים פחות מאלו שנושאים במטען הגנטי שלהם כרומוזום X[2].

איכות זרע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככלל, איכות הזרע נמדדת בתנועתיות התאים, כיוון התנועה ומבנם. פחות ממחצית מתאי הזרע בכל פליטה הם פוריים (במצב תקין מדובר בכ-40% מכלל תאי הזרע בכל פליטה).

הערכת איכות זרע נעשית במעבדות של בנקי זרע, במטרה לברר בעיות של חוסר פריון, לבצע הקפאות זרע, לצורך תרומות או לשימוש עתידי, למשל, אצל זוג שבו הגבר עובר טיפולי כימותרפיה שעלולים לגרום עקרות. הקריטריונים הללו נקבעו סטטיסטית על ידי ארגון הבריאות העולמי. פליטת זרע נורמלית תהיה בנפח של מעל לשני מ"ל, בריכוז תאים של מינימום 20 מיליון תאים למ"ל של נוזל זרע, עם כמות כדוריות דם לבנות הפחותה ממיליון כדוריות למ"ל. בנוסף, בבדיקת תנועתיות התאים, זרע תקין הוא זרע שבו מעל ל-25% מהתאים נעים בצורה פרוגרסיבית, כלומר, לא במקום, ולא בצורה איטית. ברוב המקרים, כאשר איכות הזרע לקויה, הדבר נובע מתופעה הנקראת "וריקוצלה" המתוארת כתקלה מכנית במערכת הניקוז של האשכים ומהווה את הסיבה ל-90% ממקרי ירידה באיכות וכמות הזרע.

ב-2018 התריעו החוקרים בסימפוזיון לחקר הזרע בשטוקהולם, שיש ירידה חדה בפוריות הגבר[3].

מחקר מהאוניברסיטה העברית וגורמים נוספים, הציג בנובמבר 2022 כי מצב הפוריות העולמי השתנה לרעה בין השנים 1973–2018, כאשר לאורך 50 השנים הללו נצפתה ירידה של 52% בריכוז הזרע ושל 62% בספירת הזרע. הסיבות הן חשיפה לכימיקלים מסוכנים, עישון, חוסר בפעילות גופנית, צריכת מזון מעובד וכו'[3].

תרומת זרע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרומת זרע מתבצעת למטרת הזרעות או הפריה חוץ גופית לנתרמת שאינה בת זוג, או למטרת מחקר. תרומת זרע נלקחת בדרך כלל מגברים צעירים רווקים בתמורה לתשלום. התורם נבדק למציאת מחלות מידבקות (וכיום רובם נבדקים גם גנטית), נדרש להצהיר על מצב בריאותו ולדווח על מחלות תורשתיות במשפחתו. התורם עובר מספר ראיונות/שיחות עם צוות בנק הזרע במטרה לאבחן אותו ככשיר מבחינה אישית לתרום זרע וכבעל התנהגות נורמטיבית. התורמים המועדפים הם בדרך כלל סטודנטים וזאת מתוך כוונה להתרים גברים בעלי יכולת קוגניטיבית גבוהה. לאחר אבחון ראשוני נבדקים מאפייני הזרע של המועמד להיות תורם (מאפיינים כגון: נפח נוזל הזרע בפליטה, כמות תאי זרע, והתפלגות תאי הזרע הפגומים). התרומה מתבצעת באופן הבא: הגבר פולט את זרעו באמצעות אוננות, והזרע מאוחסן באמצעות שיטת הקפאה קריוגנית בקרח יבש, בקופסאות עמידות, במכלי קירור בבנק הזרע. כאשר יש צורך בתרומה, הזרע מוצא מהבנק ומוחדר לאישה בהליך הפריה מלאכותית. כאשר אישה רוצה להרות לבן-זוגה והוא אימפוטנט, כלומר, אין באפשרותם לקיים יחסי מין תקינים בשל בעיה רפואית, ניתן לבצע הליך שבו הגבר מורדם ולפי הטבעת שלו מוחדר מוט המפיק זרמים חשמליים חלשים המגרים את בלוטת הערמונית להפיק נוזל זרע ואת האשכים ליצור תאי זרע נוספים.

תאי זרע בתנועה בנוזל הזרע

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תא זרע בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Anatomy and Physiology of the Male Reproductive System
  2. ^ מה קובע את היכולת שלו להפרות? 9 עובדות על הזרע הגברי, פרופ' בנימין ברטוב
  3. ^ 1 2 אבירם, מעין פלג (2022-11-15). "מחקר בינ"ל: ירידה של 52% בספירת הזרע של גברים תוך 50 שנה - "זה מטורף"". Ynet. נבדק ב-2022-11-15.