מנזר פוטנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מתחם המנזר פוטנה
כנסיית המנזר פוטנה
ההר הצופה אל המנזר, בראשו צלב ועל המדרון הכתובת STEFAN כתובה בצמחייה

מנזר פוטנהרומנית: Mănăstirea Putna) הוא מנזר רומני אורתודוקסי ואחד החשובים ברומניה מבחינה תרבותית, דתית ואמנותית. המנזר הוקם במהלך ימי הביניים בנסיכות מולדובה, וכמו אחרים הוא נבנה והוקדש בידי הנסיך שטפן הגדול. פוטנה נוסד על אדמות עליהן זרם הנחל פוטנה (אשר מקורו בהרי אובצ'ינה של בוקובינה). שטפן הגדול התפרסם בזכות בנייתו והשפעתו, כאשר בנה עשרות מנזרים וכנסיות ברחבי מולדובה (כביכול, הוא בנה מבנה דתי אחרי כל ניצחון צבאי חשוב שצלח). מנזר פוטנה מכיל את קברו של שטפן וחלק מבני משפחתו. בימינו הוא מוקד לצליינים. הסמלים אשר מעטרים את קברו הם עדויות לאמנות המולדבית בעת שלטונו של שטפן הגדול.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי ששטפן הגדול ניצח בקרב בו הוא כבש את מצודת קיליה, הוא החל את עבודות הבנייה של המנזר כאות תודה לאלוהים, ב-10 ביולי 1466. הכנסייה הייתה אמורה להיות מוקדשת למרים הבתולה. האמונה הייתה שבשטח שעליו המנזר נבנה פעם היה מבצר. ישנן עדויות ששטפן קנה באותו הזמן את הכפר ויקובו דה סוס תמורת 200 זלוטים (המטבע המקומי באותה התקופה), ונתן את תשואת האדמה לאוצר המנזר.

בניית פוטנה הושלמה כעבור 3 שנים, אבל הוא הוקדש רק אחרי 4 שנים נוספות, בגלל שהמולדובנים היו עסוקים בקרבות נוספים. ב-3 בספטמבר 1470, במהלך הטקס שהועבר על ידי שטפן בעצמו ושאר משפחתו, המנזר קיבל את התואר קדוש, ובך הפך עם הזמן לאתר הקדוש ביותר באזור.

מראה הנוכחי של המנזר נוצר בבנייה מחדש בין השנים 1653 ל-1662 בידי וסילה לופו ויורשיו. למרות שיסודו של המבנה בנוי בסגנון מולדובני מן המאות ה-15 וה-16, יש בו הרבה מאפיינים אדריכליים ואמנותיים של המאה ה-17.

למשך זמן ארוך, רווחה האמונה שהמבנה עוצב בידי אדריכל יווני בשם תאודור - אבל פירוש של כתבים מן העיר קיליה באותה התקופה מפריכים את הטענה הזו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]