מספרי טראומה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מספרי טראומה ידועים גם בשם מַלְעַ"כּ (ראשי תיבות של: מספריים לחיתוך עם כפתור; או מַלַ"כּ[1]), הם מספריים מיוחדים המיועדים לשימוש כוחות הצלה במקרי טראומה המצריכים קריעת בגדים מעל גוף הנפגע. מספריים אלה שונים משאר המספריים בכך שיש באחד מהלהבים שבהם, כיפוף הקרוי "כפתור"[2], אשר נועד לספק בטיחות לגוף המטופל ולמנוע פציעה במקרה של נגיעה בגוף המופשט מבגדים על ידם.

מלע"כ בגודל סטנדרטי

תיאור מספרי הטראומה והשימוש בהן[עריכת קוד מקור | עריכה]

המַלְעַ"כּ הינו[3] מספריים חזקים בדרך כלל, המיועדים לחתוך גם חומרים קשים לחיתוך, כגון: עור; בדים עבים כמו ג'ינס; חגורות בטיחות בתאונות דרכים; בגדי רוכבים ממוגנים; נעליים ומגפיים, ואפילו מתכות דקות. הסוגים החזקים של המלע"כ יכולים לחתוך מטבעות מתכת[4].

לִשני לַהֲבֵי המלע"כ, יש זווית קהה של כ-145 מעלות באמצעם, כאשר מעמידים את בסיס המספריים במאונך או 30 מעלות במאוזן וזה נועד כדי לאפשר חדירה נוחה ובטוחה יותר מתחת לבגדיו של אדם בלא לסכן את גופו בפציעה. קיימים מספר גדלים במלעכי"ם, אך הגודל הנפוץ שבהם הוא כ-20 ס"מ.

מַלְעַ"כּ מצוי בשימוש פרמדיקים, חובשים ואנשי צוות רפואי בשטח ובמיון[5]. כמו כן הוא מצוי בשימוש צוללנים, מטיילים מקצועיים, ויחידות צבאיות המבקשים מספריים אשר מסוגלים לחתוך חומר חזק כמו רשתות או חוטי ברזל.

השימוש במלע"כ הינו חיצוני בלבד ולא נועד לפעולות כירורגיות פנימיות כלשהן. כמו כן כלי זה דורש מיומנות לא פשוטה במקרי טראומה מסוימים הדורשים חיתוך לבוש[6]. באופן כללי ובסיסי, השימוש בו נעשה נעשה באופן שהלהב הכפוף כלפי מטה והלהב החד כלפי מעלה.

היסטוריה ואטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם מלע"כ, ככל הנראה בצה"ל ושם הומצא השימוש בשם זה; לאחר מכן הפך לשימוש נרחב יותר בישראל. גם כיום, בטופסי הרישום הרשמיים של מד"א נקראים מספריים אלה בשם מלע"כ.

רבים תמהים על המילה "כפתור" המשולבת בראשי תיבות זה; לפי אבן-שושן[7], המילה "כפתור" מציינת בין היתר בעברית החדשה "כינוי לבליטה כלשהי מעוגלת וכדורית, במכשיר, בגוף בעל-חיים ועוד". לפי זה ניתן לשער בפשיטות שהכיפוף הבולט בתחילת מספרי הטראומה הוא הכפתור; ולמרות שאינו עגול וכדורי, הכיפוף שבו נחשב אפוא למעוגל.

ראשי התיבות של המלע"כ, שובשו לא פעם מחוסר ידע בנושא, כך למשל ניתן למצוא כאלה שכינו את המלע"כ כ"מל"כ" שראשי תיבותיו: "מספריים לחיתוך כפתורים", פתירה שאין לה משמעות רלוונטית. כמו כן ניתן למצוא פתרון: "מספרים לחומר עם כפתור", אשר גם הוא עם משמעות לא ברורה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Daniel Ellis and Matthew Hooper, cases in Pre-Hospital and rerieval Medicine, Churchill Livingstone, 2009 (36 page)
  • Dannis K. Grover, Aquatic Rescue And Safty, 2003. (57 page)
  • Richard Beebe, Jeffrey Myers,Paramedic Professional: EMS Operations ,2011, (542 page)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו כאן עוד שמות וכינויים באנגלית.
  2. ^ ראו להלן: היסטוריה ואטימולוגיה.
  3. ^ הערה לשונית: מלע"כ מקבל צורת זכר, נקבה או צורת רבים. ראו תשובת האקדמיה ללשון העברית: "אין האקדמיה מתערבת בקביעת המין והמספר של צירוף כשהוא בא בראשי תיבות המבוטאים כמילה. (לפי זה אפשר לומר 'מצ"ח חוקר' או 'מצ"ח חוקרת', 'ד"ש חם' או 'ד"ש חמה', 'התק"ם החליט' או 'התק"ם החליטה', 'נדל"ן מסחרי' או 'נדל"ן מסחריים'." מתוך ישיבת המליאה ריז, שכא
  4. ^ קראו כאן (באנגלית). כמו כן ראו: Mark William Thornton Harvey‏, Peter Simer‏, The National Outdoor Leadership School wilderness guide, 1999, 214 page
  5. ^ מספרי אחיות, הינם סוג של מלע"כ קטן המותאם להסרת תחבושות דקות וכדומה.
  6. ^ ראו Richard Beebe, Jeffrey Myers,Paramedic Professional: EMS Operations ,2011, (542 page).
  7. ^ ראו, אברהם אבן שושן, המילון החדש, ערך כפתור.