מעבורות מדינת וושינגטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו השירות

מעבורות מדינת וושינגטוןאנגלית: Washington State Ferries) הוא שירות מעבורות ציבורי במדינת וושינגטון שבארצות הברית, הפועל במסגרת מחלקת התחבורה שלה. השירות מספק תחבורה ימית ליעדים במפרץ פיוג'יט ואיי סן חואן. השירות הוא הגדול מסוגו בארצות הברית והרביעי בגודלו בעולם. בשנת 2016 השתמשו בשירותיו 24.2 מיליון נוסעים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו של השירות ב"צי היתושים"(אנ'), אוסף של קווי מעבורות פרטיות מונעות בקיטור, שפעל במפרץ פיוג'יט בשלהי המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. בשנות השלושים נותרו מהם רק שני קווים פעילים והקו האחרון קרס בראשית שנות החמישים. אז קנה ממשל מדינת וושינגטון את נכסיו והמשיך להפעיל את המעבורות (מ-1951). הממשל התכוון להפעילן רק עד אשר ייבנו גשרים לרוחב נתיבי המים של המפרץ, אלא שהם לא נבנו לבסוף והמדינה המשיכה להפעיל את שירות המעבורות מאז ואילך.

קווים ומעבורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המעבורת צ'ימאקום (Chimacum), ‏2017

השירות כולל 13–15 קווים, שמקצתם עונתיים. אחד מהם מגיע גם ליעד בינלאומי - העיר סידני בקולומביה הבריטית שבקנדה. הקווים פוקדים עשרים תחנות עגינה שונות. הקו העמוס ביותר במערכת הוא הקו המחבר בין העיר סיאטל לבין האי ביינברידג' שממערב לה(אנ'). אורך נתיבו הוא כ-14 קילומטר ובשנת 2017 השתמשו בו 6.429 מיליון נוסעים ו-1.929 מיליון כלי רכב. בכל אחד מעשרה קווים נוספים השתמשו באותה שנה למעלה ממיליון נוסעים (מ-2 מיליון ועד 4.1 מיליון).

נכון ל-2019 כלל צי המעבורות 23 כלי שיט משמונה דגמים שונים. קיבולתם היא מ-750 ועד 2,500 נוסעים ומ-64 ועד 202 כלי רכב. מהירות המעבורות היא 13 עד 20 קשר. כולן צבועות בסכמת הצביעה הירוקה-לבנה של השירות. גשרי פיקוד וכבשי העמסה קיימים בשני קצותיה של כל מעבורת, כך שהיא אינה צריכה להסתובב בצאתה מאחת מהתחנות.

עד ראשית שנות ה-2000 הפעיל השירות גם מעבורות לנוסעים בלבד, שכולן הוצאו משירות.

המספנה הראשית של השירות נמצאת באי ביינברידג'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]