מפלגת העם הסוציאליסטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפלגת העם הסוציאליסטית
Socialistisk Folkeparti
מדינה דנמרק
מייסד Aksel Larsen עריכת הנתון בוויקינתונים
מנהיגים Pia Olsen Dyhr עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1959–הווה (כ־65 שנים)
אידאולוגיות סוציאליזם
מטה ארמון כריסטיאנסבורג עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום במפה הפוליטית שמאל
ארגונים בינלאומיים הברית החופשית של הירוקים האירופאים
צבעים רשמיים אדום, ירוק
נציגויות בפרלמנטים
פולקטינג
14 / 179
הפרלמנט האירופי
2 / 75114 מושבים מוקצים לדנמרק
www.sf.dk
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מפלגת העם הסוציאליסטיתדנית: Socialistisk Folkeparti, מכונה גם SF) היא מפלגה ירוקה וסוציאליסטית בדנמרק.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה הוקמה ב-15 בפברואר 1959 על ידי אקסל לארסן, לשעבר מנהיג המפלגה הקומוניסטית הדנית (DKP). לארסן סולק משורות ה-DKP לאחר שביקר את מדיניות ברית המועצות במרד ההונגרי בשנת 1956. לארסן ניסה ליצור דרך כלכלית שתשלב את רעיון הסוציאל-דמוקרטיה מהמערב ואת הקומוניזם של ברית המועצות- לשלב דמוקרטיה וקומוניזם. ללארסן הצטרפו רבים מחברי ה-DKP, שתמכו בעצמאות מעול שלטון ברית המועצות. בשנת 1960 התמודדה לראשונה לפולקטינגפרלמנט הדני), וקיבלה 11 מושבים (מתוך 179), זאת לאחר שזכתה ב-6.1% מהקולות. ה-DKP הפסידה באותן הבחירות את כל כוחה. בשנות ה-60 פעלה המפלגה למען שלום, והתנגדה לפיתוח נשק גרעיני ולאנרגיה גרעינית. בשנת 1966 המפלגה הכפילה את כוחה, ותמכה מבחוץ בממשלת המיעוט של הסוציאל-דמוקרטים, ממשלה שהחזיקה רק שנה. שיתוף הפעולה בין המפלגות גרם למתחים שהפילו את הממשלה בסופו של דבר. בסוף העשור נחלש במעט כוחה של ה-SF.

בתחילת שנות ה-70 הובילה המפלגה למשאל עם בנושא הצטרפות דנמרק לשוק האירופי המשותף, משאל בו נצחה המפלגה. בהמשך העשור ה-SF ניסתה להיפתח לקהלים חדשים מלבד פועלים גברים. בתקופה זו החלה ה-SF לעסוק גם בפוליטיקה של זהויות ובסביבתנות. בשנת 1988 הגיעה המפלגה לשיא כוחה- 27 מושבים בפרלמנט.

בשנת 1992 הוקם האיחוד האירופי באמצעות אמנת מאסטריכט, שאליה המפלגה התנגדה בתחילה, אך התפשרה בהמשך התהליך. בשנת 2000 המפלגה הובילה קמפיין מוצלח כנגד הפיכת האירו למטבע הלאומי של דנמרק. בבחירות שנערכו בשנת 2001, המפלגה איבדה חלק ממושביה בפרלמנט, ולא היה לה כוח פוליטי ממשי. בשנת 2004 הנציג היחידי של המפלגה בפרלמנט האירופי החליט לעבור לגוש הברית החופשית של הירוקים האירופאים, במקום השמאל האירופי המאוחד/השמאל הנורדי הירוק. המעבר בין המפלגות האירופיות הוביל למחלוקת עזה בתוך המפלגה. המחלוקת נמשכה עד שנת 2008, כאשר הוחלט שנציגי ה-SF יישארו בברית של הירוקים האירופאים, אך כמשקיפים בלבד, ולא חברים בצורה מלאה.

בבחירות 2007 הוכפל כוחה של המפלגה והיא הפכה למפלגה הרביעית בגודלה. חיזוק זה לא הוביל לחיזוק העוצמה הפוליטית של המפלגה, שכן הימין שמר על רוב בפרלמנט. למרות זאת, הגידול בכמות הקולות והמושבים הביא אופטימיות ומשאבים חדשים למפלגה. מספר חברי המפלגה גדל מאוד בתקופה זו. בשנים 2011-2014 הייתה ה-SF חלק מהממשלה.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבסיסה הערכי של המפלגה, נמצאים הסוציאליזם דמוקרטי ורעיון הקיימות. המפלגה תומכת בזכויות האדם, זכויות מיעוטים וערכים דמוקרטיים נוספים. בתחילת דרכה, המפלגה הייתה מאוד אירוסקפטית, אך במהלך שנות ה-90, החלה לתמוך בו. נושא זה עדיין מהווה מחלוקת פנימית ב-SF. בנוסף על כך, המפלגה תומכת בפמיניזם ובאיכות הסביבה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]