מרקוס ומוואקאריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מרקוס ומוואקאריס

מרקוס ומוואקאריסיוונית: Μάρκος Βαμβακάρης; ‏10 במאי 1905 סירוס - 8 בפברואר 1972 ניקאה, אטיקה) היה זמר, מלחין-יוצר ובוזוקאי יווני, מגדולי יוצרי מוזיקת הרבטיקו. בעל קול גס משהו, מתכתי וחזק, היה נציג הסגנון הקרוי "מפיראוס" (פיראוטיקו רבטיקו) וכונה "פטריארך" או ה"סבא" של הרבטיקו. היה ידוע גם פשוט כ"מרקוס" או "פראנגוס" ("הקתולי").

רקע משפחתי ותחילת דרכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרקוס ומוואקאריס נולד בשנת 1905 בשכונת סקאלי ב"אנו חורה" בעיר אני סירוס באי סירוס שבאיים הקיקלאדיים. היה הבן הבכור מבין ששת הילדים של דומיניקוס ומוואקאריס ושל אשתו אלפידה (לבית פרוֹבֶלֶנגיוס), [1] בני איכרים עניים. בדומה לרבים מתושבי האי הם היו בני הדת הרומית - קתולית. משם כינויו של ומוואקאריס ביוון - Φράγκος "פראנגוס" ("הפרנקי"), שם שבו הרוב האורתודוקסי ביוון היה מכנה את הקתוליים המקומיים לפי הכינוי בשימוש לגבי הזרים המערב - למשפחתו הייתה מסורת מוזיקלית, כשסבו היה מחבר שירים ולחנים ואביו ושני דודיו מצד האב היו מנגנים בחמת החלילים היווני "גאידה". הילד ליווה לפעמים את נגינת אביו בצלילי תוף. מרקוס נטש מוקדם את בית הספר ועבד יחד עם אמו בבית חרושת לכותנה. בגיל 12, מתוך חשש שהמשטרה מחפשת אותו, עזב מרקוס את האי והפליג לפיראוס (פיריאס), שם עבד לפרנסתו בעבודות שונות: היה סבל בנמל, פקיד במכרה פחם, לטש וקצב. בעוד שביום עמל קשות בערבים היה מבלה ומעשן חשיש בחברת זונות. המשפחה הצטרפה אליו מאוחר יותר. המשיכה למוזיקה דחפה אותו ללמוד תוך זמן קצר (חצי שנה, לפי האגדה - אצל בוזוקאי בשם "ניקוס הזקן") את אמנות הנגינה בבוזוקי על מנת להשתלב במועדונים ובמחששות הקרויים "טֶקֶדֶס" (ביחיד: טֶקֶה) שקהלם היו אנשים פשוטים ואף מהעולם התחתון. עם הזמן נעשה מוכר הודות לווירטואוזיות של נגינתו ולכישוריו כיוצר.

הקריירה המוזיקלית. חלוץ תקליטי הרבטיקו והבוזוקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחד עם נגן הבגלמה יורגוס (צוֹרוס) באטיס, הזמר סטראטוס פאיומידזיס והבוזוקאי והמלחין אנסטיס דליאס (הידוע גם כ"ארטמיס") הרכיב את "הרביעייה המפורסמת של פיראוס" - η ξακουστή Τετράς του Πειραιώς - (אִי קְסאקוסטי טֶטראס טוּ פיראוֹס) בשנת 1933 שווק התקליט הראשון שלו ב78 סיבובים "קאראדוזני" Καραντουζένι, (Έπρεπε να 'ρχόσουνα, ρε μάγκα, στον τεκέ μας אֶפְּרֶפֶה נה'רכוֹסוּנֶה, רָה מאנגה, סטון טֶקֶה מאס) שנחשב התקליט הראשון למוזיקת בוזוקי שהוקלט ביוון. בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה פעילותו הייתה בשיא הפוריות. הקליט בעיקר בשביל החברות "קולומביה", "פרלאפון" ו"אודיאון".

בשנת 1935 הוציא את התקליט שבו שירו הכי ידוע "פראנגוסיריאני" Φραγκοσυριανή (הנערה ה"פראנגית" מסירוס).

:
Μία φούντωση, μια φλόγα
έχω μέσα στην καρδιά
Λες και μάγια μου΄χεις κάνει
Φραγκοσυριανή γλυκιά...

ומוואקאריס המשיך להלחין ולכתוב גם אחרי הנהגת הצנזורה של משטר מטקסס החל משנת 1936, אלא שדאג לא להזכיר יותר בשיריו את החשיש ואת גבורי העולם התחתון.

אחרי נישואים ראשונים סוערים בנעוריו לזונה זינגואלה שפרשה עליו את חסותה, ושמהם שאב השראה ללא מעט שירים, בשנת 1942 מרקוס התחתן בשנית, בכנסייה אורתודוקסית, לאשה בשם ואנגליה. הכנסייה הקתולית נידתה אותו משורותיה ולא הסכימה לבטל את נישואיו הראשונים עד לשנת 1966. מנשואיו השניים נולדו לו חמשה ילדים, מהם שניים מתו בגיל צעיר.

אחרי מלחמת העולם השנייה הקריירה שלו ידעה תקופה של משבר. המוזיקה שלו יצאה מהאופנה ובנוסף לקה בקשיים נשימתיים ובדלקת פרקים באצבעותיו. לא הקליט שוב והתפרנס בדוחק. בהתחלת שנות השישים חלה תחייה של שירת הרבטיקו וחלק משיריו הישנים וגם יצירות חדשות שלו הוקלטו על ידי אמנים צעירים כמו גריגוריס ביתיקוציס, קטי גריי, אנדזלה גְרֶקה, בעיבודים ותזמורים חדשים.

מרקוס ומוואקאריס נפטר בשנת 1972 בגיל 66 בניקאה באטיקה.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 1995 נחנך המוזיאון ע"ש מרקוס ומוואקאריס בשכונת סקאלי באנו סירוס.
  • 2000 סרט תיעודי של יורגוס זרבאס על חיי מרקוס ומוואקאריס

M' Aresoun oi Kardies san ti diki mou (אני אוהב לבבות הדומים ללבי) (קטע מן הסרט

  • 2003 הופיע תקליטור כפול "הוקרה לומוואקאריס" של הזמר יורגוס דאלארס עם שירי ומוואקאריס שביצע בשלושה קונצרטים בספטמבר 2002 בארמופוליס, עם בניו של ומוואקאריס - סטליוס ודמניקוס כאורחים.
  • 2007 סדרת טלוויזיה בשם "רבטיקי היסטוריה - מרקוס ומוואקאריס" ב 4 חלקים הופקה על ידי לאזארוס לאזרידיס

דיסקוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ומוואקאריס הקליט בין השנים 1933-1956 למעלה ממאתיים שירים, (רובם על תקליטים ב 78 סיבובים), שחיבר בעצמו או פרי יצירתם של מלחינים אחרים כמו ספירוס פריסטריס (30 שירים) ווסיליס ציצאניס (24 שירים), אפוסטולוס חאדזיכריסטוס (7 שירים). בגלל בעיות משפטיות הקשורות לנישואיו הראשונים, חלק משיריו פורסמו תחת שם העט "רוקוס" או תחת שמות של ידידים או מוזיקאים אחרים.

  • Markos Vamvakaris Bouzouki Pioneer: 1932-1940 Rounder Select, 1998.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Vamvarakis, Markos. Avtobiographia. Ed. Angeliki-Vellou-Keil. Athens, Greece: Ekdosis Papazisi, 1978. Μάρκος Βαμβακάρης Αυτοβιογραφια, Αγγελικής Βέλλου-Κάιλ, Εκδόσεις Παπαζήση, 1978

(מרקוס ומוואקאריס - אוטוביוגרפיה - הוצאת אנגליקי בלו קייל, פאפזיסי, אתונה 1978) (ביוונית)

Ilias Voliotis Kapetanakis - Manghes Alistou Epohis, Ekdoseis Metronomos 2005 Μάγκες Αλήστου Εποχής, Ηλία Βολιότη-Καπετανάκη, Εκδοσεις Μετρονόμος, 2005

(איליה ווליוטיס-קפטנאקיס - "מאנגס" מתקופה בלתי נשכחת,, הוצאת מטרונומוס, 2005)

Panayotis KounadisMarkos Vamvakaris 1905-1972 Ego mangas yennithika ke mangas tha pethano, Ekdosis Katharti 2005 Μάρκος Βαμβακάρης 1905-1972 Εγώ μάγκας γεννήθηκα και μάγκας θα πεθάνω, Παναγιώτη Κουνάδη, Εκδόσεις Κατάρτι, 2005

(פנאיוטיס קונאדיס - מרקוס ומוואקאריס - 1905-1972 - מנגאס נולדתי, מנגאס אמות, הוצאת קתארטיס, 2005)

Emery, Ed; Petropoulos, Elias. Songs of the Greek Underworld: The Rebetika Tradition. London: Saqi,2000.(באנגלית)

(אד. אמרי ואליאס פטרופולוס - שירי העולם התחתון ביוון:מסורת הרבטיקה, הוצאת סאקי, לונדון

2000)

Holst, Gail. Road to Rembetika: Music from a Greek Sub-Culture; Songs of love, sorrow and Hashish. Athens: Anglo-Hellenic Publishing, 1975

(גייל הולסט - דרך לרבטיקה: מוזיקה מתת-תרבות יוונית:שירי אהבה, עצב וחשיש, אתונה, ההוצאה האנגלו-הלנית, 1975) (באנגלית)

Γιώργος Σκαμπαρδώνης Όλα βαίνουν καλώς εναντίον μας Εκδ. Ελληνικά Γράμματα - 2008

(יורגוס סקאבארדוניס - הכל הולך טוב נגדנו' הוצאת "אלניקה גראמאטה" 2008) (ביוונית)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מרקוס ומוואקאריס בוויקישיתוף

The Rough Guide vol.1 London 1999 (מרק דובין, ג'ורג' פיסאלידיס, יוון:שירים מהמזרח הקרוב - במדריך "ראף גאייד", כרך א, לונדון, 1999) (באנגלית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ תאופילוס סאראסידיס - באתר "מאטיה"