נחליאלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgנחליאלי
Africanpiedwagtail45.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: ציפורי שיר
משפחה: נחליאליים
סוג: נחליאלי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Motacilla
ליניאוס, 1758
נחליאלי צהוב

נחליאלי (שם מדעי: Motacilla) הוא סוג של ציפורי שיר ממשפחת הנחליאליים. הנחליאלי הוא ציפור שיר דקת-גו ודקת מקור. נוצות זנבה נעות ללא הרף. גודלו כגודלה של דרור, אך זנבו ורגליו ארוכות יותר משל הדרור. הנחליאלי מתעופף בקלילות. פירוש השם המדעי - "זנב-נוע", ואכן, הנחליאלי מנענע בזנבו הארוך תוך כדי הליכתו. השם העברי נחליאלי ניתן על ידי מנדלי מוכר ספרים, בספרו "תולדות הטבע" משנת 1886, זאת מכיוון שהוא מקנן על גדות נחלים.

הנחליאלי מקנן בקנים הבנויים על הקרקע. אלו עשויים מחומר צמחי ומרופדים בשיער ובנוצות. נקבת הנחליאלי מטילה כארבע עד שבע ביצים אפרפרות בכל הטלה. הדגירה נמשכת כשבועיים. שבועיים נוספים לאחר מכן הנקבה מאכילה את גוזליה עד שהם עפים מן הקן והופכים עצמאיים.

מינים בעולם ובארץ ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לנחליאלי יש 11 מינים הנפוצים באסיה אירופה ואפריקה.

בישראל נפוצים ארבעה מיני נחליאלי.

המין המוכר ביותר הינו נחליאלי לבן (Motacilla alba). צבע הזכר במין זה אפור שחור לבן- עם סינר שחור באזור החזה. אורך גוף הנחליאלי הוא כ-20 סנטימטר ואורך זנבו כ-10 ס"מ; משקלו כ-20 - 25 גרם. פרטים מעטים מקננים בישראל בעמק החולה ובבקעת הירדן. הפרטים החורפים מרבים להימצא בערים ונחים על עצים ללינה משותפת.

הנחליאלי צהוב חורף בארץ ישראל, ופרטים אחדים מקננים בעמקי הצפון.

מין אחר החולף וחורף בישראל הוא הנחליאלי הזנבתן (M. cinerea). אורך זנבו הוא כמחצית מאורך גופו. הזכר אפור צהוב כחלחל והנקבה בעלת צבעים דהויים יותר.

הנחליאלי הלימוני (M. citreola) הוא ירוק צהוב והוא שוכן ליד מקורות מים. הוא חולף בישראל ונדיר שהוא חורף במקום, אם כי ייתכן שהוא מקנן.

מינים נוספים בסוג, שאינם נפוצים בישראל:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]