נחליאלי לבן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןנחליאלי לבן
נחליאלי לבן
נחליאלי לבן
מצב שימור
נכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חששconservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: עופות
סדרה: ציפורי שיר
תת־סדרה: דמויי־דרור
משפחה: נחליאליים
סוג: נחליאלי
מין: נחליאלי לבן
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Motacilla alba
ליניאוס, 1758
תחום תפוצה
מקרא: צהוב - קיץ, ירוק - יציב לאורך השנה, כחול - חורף
     מצוי בקיץ
     יציב לאורך השנה
     מצוי בחורף
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
Motacilla alba

נַחֲלִיאֵלִי לָבָן (שם מדעי: Motacilla alba) הוא מין ציפור שיר קטנה ממשפחת הנחליאליים. נפוץ ברוב חלקי אירופה ואסיה וחלקים מצפון אמריקה. ניזון מחרקים וחי באזורים פתוחים, בעיקר סמוך למקורות מים (על כן שמו). מקנן בתוך קירות אבן טבעיים או מלאכותיים. אורכו מגיע עד 20 סנטימטר, וזנבו ארוך יחסית לגופו, בצבעי שחור ולבן. מוכר בישראל כמבשר הסתיו.

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציפור קטנה, בצבעי לבן, אפור ושחור. אורך גופה כ-20 סנטימטר, זנבה כ-9 סנטימטר, משקלה 18–28 גרם ומוטת כנפיה 26–30 סנטימטר. עפה בגלים ומשמיעה קול ציוץ טיפוסי.

הזכר, בדרך כלל, קצת יותר גדול מהנקבה. בלבוש החורף, יש לו כיפה שחורה ומעין שרשרת שחורה על החזה. מצחו, לחייו וגרונו לבנים, לעומת שאר חלקי גופו העליונים האפורים. צבע הגחון בין לבן לאפור. כנפיו שחורות ובעת המעוף ניתן לראות עליהן שני פסים לבנים בולטים. אברות זנבו שחורות, למעט החיצוניות, שהן לבנות.

לנקבה ניצוי דומה, אך בלבוש החורף כיפת ראשה אפורה, ומצחה אפור ברובו. אם יש לה פס מצח לבן, הוא צר מזה שבמצח הזכר. כמו כן, הסהרון בחזה שלה צר יותר וצבעיו עזים פחות מאלה של הזכר.

בין ינואר למרץ, הנחליאלי עובר חילוף נוצות, לאחריו הוא עטור בלבוש הקיץ. אצל הזכר העורף הסנטר והסינר בחזה משחירים וצבעם הופך עז ובוהק. הנקבה דומה בזה לזכר אך צבעיה בוהקים פחות, והסהרון בחזה שלה קטן יותר וגבולותיו לא כל כך חדים. זכר צעיר דומה במראהו לנקבה.

אזור המחיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל הנחליאלי הלבן נפוץ מאוד בכל רחבי הארץ כציפור חולפת. גם כציפור חורפת ניתן למצוא את הנחליאלי במרבית חלקי הארץ, לבד מאזורי המדבר, אך בנגב ובמדבר יהודה הוא מצוי בתחומי יישובים ונאות המדבר. כמקייץ/דוגר, הנחליאלי נדיר, בעמק החולה, בבקעת כינרות ובגליל המערבי. אזור המחיה המועדף עליו הוא נופים פתוחים, שדות, ביצות ושטחים חקלאיים - בעיקר במישורים ובעמקים. בעיר הנחליאלי בוחר בחצרות בתים וגינות עירוניות.

נדידת הסתיו של הנחליאלי הלבן מתחילה בספטמבר עד סוף נובמבר. ישנה גם נדידת אביב בין פברואר למאי, אך היא בהיקף מצומצם מנדידת הסתיו וגודלן של הלהקות הנודדות קטן יותר.

האוכלוסייה החורפת מגיעה בדרך כלל בגל אחד בין סוף ספטמבר לתחילת נובמבר. החל מחודש פברואר עד לשבוע הראשון של אפריל האוכלוסייה החורפת מתחילה להתדלדל. האוכלוסייה הנשארת לקיץ לדגור מונה עשרות זוגות בלבד.

נַחֲלִיאֵלִי הַמָּצוּי (1866)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר תולדות הטבע של ממו "ס, חוברת ראשונה 1862

השם נחליאלי נטבע לראשונה על ידי מנדלי מוכר ספרים ב"ספר תולדות הטבע":

נַחֲלִיאֵלִי הַמָּצוּי M. Alba
שם העוף הזה, כשם יתר בעלי מינו, הוא מפני שדרכו לשכון אצל נחלי מים, נקרא גם כן הָאִיכָּר, כאשר ילקט אחרי הָאִיכָּר בשדה, בעת יחרוש וישדד אדמתו. גַּבּוֹ אמוץ-דשניי, מצחו וצדיו לבנים, ובבציר יש כתם שחור על גרונו הלבן. זנבו ארוך כמו גווייתו, שתי נוצותיו הקיצונות לבנות מעט, ושמנה נוצותיו התיכונות הן שחורות. ארכו שבע אצבעות וחצי. משכנו באירופה וסיביריה עד ירכתי צפון. אוהב לשכון בקרבת נאות אדם אצל הַבְּרֵכוֹת ובערמות עצים. בציר יעזוב את ארצנו וימהר לשוב אלינו באביב, ובזאת צָפוּי הוא פעמים רבות אלי אסון ופגע כאשר ישוב השלג לכסות הארץ שנית. מאכלו שרצים ותולעים, אשר יחפשם, אצל המים, גם במדמנה ומרעה עדרים. יִקַנֵּן שתי פעמים בשנה בבניינים ובחורי החומות, בחורי העצים ובמחלות עפר ובין עצים גדועים וכדומה. יעשה לו קן טוב וחם, והנקבה תמלט ארבע עד שמֹנה ביצים לבנות מעט בכמים אֲמֻצִים. הקוקיאה ימלט שם לפעמים ביציו ועל הצפור התמימה הזו לכלכל את ילדיו בגיחם מן הביצים עד אשר יגדלו. העוף הנחמד הזה יעופף בחפזה, יתקוטט לעתות עם אחיו, אף יארח אתם לחברה ויגרש בזעקה גדולה את העופות הדורסים ואת הקוקיאה. הזכר לא ישיר בקול רם ושירו איננו מְשֻׁבּח. בפח יוקשים ילכד לא בנקל. בבית לא יאריך ימים.

מתוך "ספר תולדות הטבע", כתב בגרמנית ד"ר הארלד אותמר לנץ (גר'), תעתק לעברית מנדלי מוכר ספרים,
חוברת שנייה: העוף, ז'יטומיר תרכ"ז (1866).
הבאורים בגוף הטקסט לעיל על פי המילון ההיסטורי של האקדמיה ללשון

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נחליאלי לבן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נחליאלי לבן באתר הרשימה האדומה של IUCN