נח פלוג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

נח פלוג (192511 באוגוסט 2011) היה כלכלן ישראלי ודיפלומט שהוביל את המאבק למען זכויותיהם של ניצולי השואה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלוג נולד בעיר לודז' שבפולין. במהלך מלחמת העולם השנייה הוא היה בגטו לודז', ממנו הוא הועבר ב-1944 לאושוויץ. בחודשים האחרונים של המלחמה נשלח פלוג למחנה הריכוז גרוס-רוזן, ממנו חולץ על ידי כוחות בעלות הברית בעת צעדת המוות.

בשנת 1958 היגר למדינת ישראל. ככלכלן, עבד פלוג בשירות הציבורי במשך 30 שנים, תחילה במשרד האוצר, ומאוחר יותר כיועץ פיננסי של ועדת הכספים של הכנסת, וכיועץ כלכלי בשגרירות ישראל בבון. פלוג גם שימש כקונסול ישראל בציריך.

פלוג היה פעיל מרכזי בתנועה לקידום זכויותיהם של ניצולי השואה. ב-1987 נמנה עם מקימי ארגון "עמך" - המרכז הישראלי לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי השואה ובדור השני. ב-1994 היה ממקימי הקרן לרווחת ניצולי השואה בישראל, שנותנת שירותים חומריים ישירים לניצולי השואה הנזקקים. לאחר פרישתו מן השירות הציבורי הוא הקדיש את עיקר זמנו לקידום רווחתם של ניצולי השואה, ושירת כנשיא של ארגון ניצולי אושוויץ הבינלאומי, סגן נשיא ועידת התביעות וחבר הוועד המנהל של מרכז יד ושם. כיהן כיו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל.

נח פלוג אביה של נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, וענת פלוג, פסיכואנליטיקאית. אשתו, ד״ר דורוטה פלוג לבית טוגנדרייך, היא רופאת ילדים. הוא נפטר ב-11 באוגוסט 2011.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]