נסיכות אבחזיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שלט האצולה של נסיכות אבחזיה, על פי וחושטי

נסיכות אבחזיהגאורגית: აფხაზეთის სამთავრო) נוסדה כישות פיאודלית נפרדת במאה החמש עשרה-שש עשרה, בין מלחמות האזרחים בממלכה הגאורגית המאוחדת, שהביאו להתפוררותה של הממלכה. הנסיכות שמרה על מידה מסוימת של אוטונומיה תחת השלטון העות'מאני, ולאחר מכן תחת השלטון רוסי, וסופחה בסופו של דבר לאימפריה הרוסית בשנת 1864.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוכסות אבחזיה (סאריסתוו), הייתה חלק מהממלכה הגאורגית המאוחדת ונשלטה על ידי בית שרוואשידזה[1] מאז המאה השתים עשרה. המקורות לגבי ההיסטוריה של אבחזיה, באותה תקופה, מצומצמים מאוד. במאה הארבע עשרה הקימו הגנואים את בתי המסחר שלהם לאורך החוף האבחזי, אולם לזמן קצר בלבד. כאשר הממלכה הגאורגית שקעה במלחמת אזרחים, בשנות החמישים של המאה החמש עשרה, הצטרפו השרוואשידים למרד הראשי כנגד המלך גיאורגי השמיני, שהובס בשנת 1463, בקרב צ'יחורי. כתוצאה מכך התפצלה הממלכה הגאורגית לשלוש ממלכות יריבות וחמש נסיכויות. הנסיכים האבחזים היו וואסלים של מגרליה, שהייתה בעצמה משועבדת לממלכת אימרתי. אף על פי כן, היה השיעבוד בעיקרו סמלי, ושליטי שתי הוסליות, המגרלים והאבחזים, הצליחו לא רק להיאבק ולהשיג את עצמאותן, אלא גם עירערו על גבולות האחת של השנייה ושל ממלכת אימרתי.

מהמאה השש עשרה ועד למאה השמונה עשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות השבעים של המאה השש עשרה כבש הצי העות'מאני את נמל צחומי והפך אותה למצודה טורקית בשם סוחום-קלה (כיום סוחומי). אבחזיה הפכה להיות תחת ההשפעה העות'מאנית והאסלאמית. הנצרות באבחזיה הוחלפה בהדרגה לאסלאם עד למחצית השנייה של המאה השמונה עשרה, שבה התאסלמה משפחת שרוואשידזה בעצמה. עד לאותה עת שמרה אבחזיה על עצמאותה והפיקה רווחים ממסחר בסחורות קווקזיות מסורתיות, בהן עבדים, הודות למיקומה ההררי ויערותיה הבלתי חדירים.

במהלך התקופה שבין המאה השש עשרה ועד למאה השמונה עשרה, היו האצילים האבחזים מעורבים בסכסוכי גבול בלתי פוסקים כנגד הנסיכים המגרליים. כתוצאה מכך, בית שרוואשידזה רב-העוצמה יכל להגדיל את שטחיו לכיוון מזרח. תחילה לכיוון נהר ר'אלידזגה ולאחר מכן נהר האנגורי שמשמש כיום כגבול בין אבחזיה ליתר גאורגיה. לאחר מותו של הנסיך האבחזי, זגנק, בסביבות שנת 1700, חולקה הנסיכות בין בניו. הבן הבכור רוסטום ייסד את אבחזיה גופא הידועה גם בשם "בזיב אבחזיה", שהשתרעה לחוף הים מגגרה של היום שמצפון נהר הבזיב ועד לנהר ר'אלידזג, כאשר מקום מושבו היה הכפר ליחני. האח השני, ג'יקשיה, קיבל את אבג'ואה שבין נהר הר'אלידזגה ועד לנהר נהר קודורי והאח הצעיר, קוואפו, שהפך ללורד של מחוז לחוף שהשתרע בין הר'אלידזגה ועד לנהר האנגורי, שנודעה לאחר מכן כנסיכות סאמורזקן על שם בנו של קוואפו, מורזקן. רמת צבאלדל[2] היו ללא שלטון מרכזי, אבל היו שייכים לבית מרשנייה. הסדזיםסדזן) שנקראו באותה תקופה זוּגיה (ג'יקתי על פי המקורות הגאורגיים) התפשטה צפונה לכיוון "אבחזיה גופא", ששטחה, באותם הימים, היה בין גגרה לבין סוצ'י של היום, ונשלטה על ידי בית גֶצ'בַּה. נסיכויות אלה כללו גם מספר אחוזות פיאודליות זעירות שנשלטו בידי משפחות מבית שרוואשידזה-צ'אצ'בה או משפחות אצילים אחרות כמו אצ'בה (אנצ'בדזה), אמהא (אמוּחווארי), זיאפש-איפא, אינאל-איפא, צ'בלורחואה וצ'חוטואה. כל הנסיכויות הללו היו פחות או יותר תלויות בנסיך "אבחזיה גופא".

בין האימפריה עות'מאנית לאימפריה הרוסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלש-ביי (17801808) היה הנסיך הראשון של הנסיכות שהתאסלם, ובתמורה ניתנה לו עיר הנמל סוחום-קלה. למרות זאת לא היו המרות הדת של הנסיכים האבחזים בלתי הפיכות. במהלך המאה התשע עשרה, מספר נציגים מבית שרוואשידזה המירו את דתם הלוך ושוב, בהתאם לתוצאות המאבקים בין האימפריה העות'מאנית לבין האימפריה הרוסית.

הניסיון הראשון להתקרב לרוסים נעשה על ידי קלש-ביי בשנת 1803, זמן קצר לאחר שהאחרונה סיפחה את הממלכה המזרח גאורגית, כארתלי-קאחתי, בשנת 1801. לאחר שבנו של קלש-ביי, אסלן-ביי (18081810), התנקש באביו, ב-2 במאי 1808, גברה בנסיכות הנטייה הפרו עות'מאנית, אולם רק לפרק זמן קצר. ב-2 ביולי 1810 הסתערו הנחתים הרוסים על סוחום-קלה והחליפו את אסלן-ביי באחיו המורד ספר-ביי (18101821), שהתנצר והחליף את שמו לגיאורגי, ואבחזיה הצטרפה לאימפריה הרוסית כנסיכות אוטונומית.

אוקרוג סוחום-קלה

אף על פי כן, היה שלטונו של גיאורגי, כמו גם של יורשיו, מוגבל לסביבת סוחום-קלה כאשר באזור בזיב הוצב חיל מצב רוסי. החלקים האחרים של הנסיכות נותרו בשליטת האצילים המוסלמים. המלחמה הרוסית-עות'מאנית הבאה שיפרה במידה רבה את העמדות הרוסיות והובילה לפיצול עמוק יותר בקרב האליטה האבחזית, שהתבטא בעיקר בפילוג דתי. במהלך מלחמת קרים (18531856), נאלצו הכוחות הרוסיים לפנות את אבחזיה והנסיך מיכאיל (18221864) עבר למראית עין לצד העות'מאני. מאוחר יותר התחזקה נוכחות הרוסית באזור ותושביה ההרריים של מערב הקווקז שועבדו לבסוף, בשנת 1864, בידי הרוסים. האוטונומיה של אבחזיה, שתיפקדה כ"אזור-חיץ" פרו-רוסי באזור לא יציב ובעייתי, איבדה את תפקידה בעיני השלטון הצארי ושלטון בית שרוואשידזה[1] בא לקיצו. בנובמבר 1864, הוכרח הנסיך מיכאיל לוותר על כיסאו ולהתיישב מחדש בוורונז' (Воро́неж) {כיום באוקראינה). אבחזיה סופחה לאימפריה הרוסית כפרובינציה צבאית מיוחדת שנקראה "פרובינציית סוחום-קלה". מאוחר יותר, בשנת 1883, הפכה לאוקרוג (о́круг) בתוך פלך כותאיסי.

אחרית דבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המאמרים העוסקים ב:

היסטוריה של גאורגיה

העת העתיקה
קולכיס
אגריסי-לזיקה
ממלכת איבריה | נסיכות איבריה
ימי הביניים
אמירות טביליסי
ממלכת אבחזיה | ממלכת הרתי
כורבישופות קאחתי | ממלכת קאחתי-הרתי
טאו-קלארג'תי
הממלכה הגאורגית המאוחדת
הפלישה המונגולית לגאורגיה
הפלישות הטימוריות לגאורגיה
ממלכת אימרתי | ממלכת כארתלי
נסיכות אבחזיה | ממלכת קאחתי
נסיכות סוואנתי| כארתלי-קאחתי
השלטון הרוסי
גאורגיה תחת האימפריה הרוסית
עצמאות מוקדמת
הרפובליקה הדמוקרטית של עבר הקווקז
הרפובליקה הדמוקרטית של גאורגיה
מלחמת גאורגיה-ארמניה
פלישת הצבא האדום לגאורגיה
השלטון הסובייטי בגאורגיה
הרפובליקה הסובייטית של עבר הקווקז
גאורגיה הסובייטית
טבח טביליסי (1956)
טבח טביליסי (1989)
גאורגיה המודרנית
הרפובליקה של גאורגיה
מלחמת האזרחים של גאורגיה
מהפכת הוורדים
גאורגיה אחרי שוורדנדזה
ההיסטוריה של הרפובליקות האוטונומיות
ההיסטוריה של אבחזיה
ההיסטוריה של אג'ריה

ביולי 1886 הוביל, ניסיון של השלטונות הרוסיים לאסוף נתונים לגבי מצבם הכלכלי של האבחזים למטרת מיסוי, למרד. המורדים הכריזו על מיכאל שרוואשידזה, בנו של גיאורגי כנסיך וצעדו לכיוון סוחום-קלה. המרידה הוכנעה באוגוסט של אותה שנה בידי תגבורת רוסית חזקה בראשות הגנרל סוויטופולק-מירסקי (Дмитрий Иванович Святополк-Мирский). המרידה והיחס הרוסי הנוקשה בעקבותיה הביאו להגירה ניכרת של אבחזים מוג'הירים[3] לתחומי האימפריה העות'מאנית. ההגירה האבחזית התגברה בעיקר לאחר שהמקומיים נטלו חלק במרד של הרריים קווקזים שהוסת בידי כוחות עות'מאניים שהגיעו לאזור בשנת 1877. כתוצאה מכך הפכו אזורים רבים לאזורי רפאים ואוכלוסיית אבחזיה צומצמה לכדי שליש.

שליטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקורות לגבי תקופת שלטונם של נסיכי אבחזיה אינם רבים. שיניים תכופים ברצף השליטה, סכסוכים שושלתיים והתערבויות חיצוניות הוסיפו אף הם לבלבול. רשימת הנסיכים המשוערת, מהענף הראשי של בית שרוואשידזה/צ'צ'בה[1], ששלטה ב"אבחזיה גופא"/"בזיב אבחזיה", נראה כך:

 • פוטו (סביבות 1580 - 1620)
 • סטמן (סביבות 1620 - 1640)
 • סוסטר (סביבות 1640 - 1665)
 • זגנק (סביבות 1665 - 1700)
 • רוסטום (סביבות 1700 - 1730)
 • מאנוצ'ר (סביבות 1730 - 1750)
 • זוראב (סביבות 1750 - 1780)
 • קלש אחמד-ביי (סביבות 1780 - 1808)
 • אסלן-ביי (סביבות 1808 - 1810)
 • ספר עלי-ביי (גיאורגי) (סביבות 1810 - 1821)
 • אומר-ביי (דימיטרי) (סביבות 1821 - 1822)
 • מיכאל (חמוד-ביי) (סביבות 1822 - 1866)

מקורות ולקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נסיכות אבחזיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 1.2 ידועה גם בשמות שארוואשידזה, צ'אצ'בה או שאראשיה
 2. ^ או צבלדה או צבל
 3. ^ מוג'היר (مهاجر) - הגירה של ילידי הקווקז לתחומי האימפריה העות'מאנית, שנבעה מהמלחמה הרוסית-צ'רקסית (17631864