נקדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מגל עשוי צור, מצרים, תקופת נקדה, סוף האלף ה-4 לפנה"ס. תצוגה מוזיאון דגון בחיפה

נָקַדַה היא אתר ארכאולוגי במצרים בו שכנה עיר שנקראה בימי מצרים העתיקה "נובט" ובתקופה ההלניסטית "אומבוס". בקרבת מקום לעיר העתיקה שוכנת כיום עיירה, שעל שמה קרוי האתר, "נקדה". הן העיירה והן העיר הקדומה שכנו על הגדה המערבית של הנילוס. השם "נובט" בא מן המילה המצרית "נוב" שפירושה זהב, ונראה כי העיר הייתה קרובה למכרות הזהב שבמדבר המערבי.

ממצאי נקדה הם מן התקופה הפרהיסטורית שלפני הממלכה הקדומה במצרים העתיקה, בין 4400 לפנה"ס ל-3000 לפנה"ס. במקום שגשגו תרבויות שונות, שעקבותיהן נמצאו גם בחפירות אחרות במצרים. הכמות הגדולה של השרידים שנותרו בנקדה איפשרה לארכאולוגים את תיארוך התרבויות באופן התקף גם למקומות אחרים וסביבות אחרות.

בשנת 1894 חפר במקום הארכאולוג הבריטי פלינדרס פיטרי. פיטרי ואנשיו מצאו כ-3,000 קברים מהתקופה הקדם שושלתית במצרים העתיקה. בעת החפירות הבחין פיטרי בקברים מורכבים שכללו מספר שכבות של קברים, כשבכל אחת כלים שונים. פיטרי שם לב שבדרך זו נוצרות שכבות של קבורה שניתן להבדיל ביניהן. להשתכבות נתן את השם "סטרטיגרפיה", וניסה לתארך את השכבות לשלוש תקופות שונות, אותן כינה על פי אתרי חפירה בהם נמצאו הקברים - תקופת עַמְרֶה, תקופת גֵרְזָה, תקופת סמאינה.

בשנת 1957 חפר במקום וורנר קייזר. הכרונולוגיה של קייזר מתחילה מוקדם יותר משל פיטרי, והיא משמשת בסיס לכרונולוגיה בה משתמשים כיום, השונה מעט משל קייזר -

  • תקופת נקדה I, ‏a-b-c - בין 4,400 לפנה"ס ל-3,500 לפנה"ס, מתאפיינת בכלי חרס צבועים בעלי מכסה שחור, בסחר עם נוביה, עם נווי מדבר במדבר המערבי, ומזרח הים התיכון, וזכוכית געשית המיובאת מאתיופיה.
  • תקופת נקדה II, ‏a-b-c - בין 3500 לפנה"ס ל-3200 לפנה"ס. תקופה זו מאופיינת בכלי חרס עשויים מחוואר ובעיבוד מתכת. תרבות זו התפשטה במצרים כולה.
  • תקופת נקדה III, ‏a-b-c - בין 3200 לפנה"ס ל-3000 לפנה"ס. התקופה מאופיינת בכלים עדינים יותר, צנצנות בצורת גליל ובהופעת הכתב.

בין הממצאים המעניינים שנמצאו בנקדה היה קבר קדם שושלתי שכלל לוחות משנהב ושרידי אגרטלים וחמר שנשאו את שם פרעה חור אחע ושמה של אשתו, נאיטחוטפ. הקבר היה שייך כפי הנראה למנהלן מתקופת השושלת הראשונה. קברים נוספים באותו אזור שוייכו לתקופה מאוחרת יותר, לתקופת הממלכה הקדומה ותקופת הביניים שלאחריה.

גודלם של בתי הקברות שנמצאו באזור מראה כי נקדה הייתה עיר חשובה בתקופה הקדם שושלתית המאוחרת, וייתכן שגרמה לכך קרבתה למכרות הזהב במדבר המערבי.

האל המקומי של נקדה היה סת. במקום נמצא מקדש לסת מתקופת הממלכה החדשה, ובו ממצאים המשויכים למספר פרעונים מן השושלת ה-18. במקום נמצאה גם פירמידה קטנה, המכונה "פירמידת המדרגות של אומבוס" מתקופת השושלת השלישית.

קואורדינטות: 25°57′00″N 32°44′00″E / 25.95000°N 32.73333°E / 25.95000; 32.73333

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נקדה בוויקישיתוף