סאמרהיל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בית ספר סאמרהיל

סאמרהיל הוא שמו של אחד מבתי הספר הפתוחים הראשונים בעולם - מחלוצי החינוך הדמוקרטי, שהקים אלכסנדר ס. ניל (1883 - 1973, Alexander S. Neill) עם אשתו הראשונה ב-1921. בו למדו ילדים מגיל 5 עד 16. אליו הגיעו תלמידים גם מהולנד גרמניה ואף מאמריקה,  הם מחולקים לשלוש קבוצות גיל, צעירים מחמש עד שבע, אמצעיים בני שמונה עד עשר, והמבוגרים, בני אחת עשרה עד חמש עשרה.  הם מתגוררים במבנים שונים, בהתאם לקבוצת הגיל. סדר היום, הוא: ארוחת בוקר מ8:15 עד 9:00, וב9:30 מתחילים הלימודים, בתחילת כל שליש מתפרסמת מערכת השעות, השיעורים עד 1:00. הצעירים אוכלים כבר ב12:30, והגדולים והצוות ב1:30. אחר הצהריים, כל אחד חופשי לנפשו, לעסוק בציור, אמנות, רכיבה, ומלאכה. בערב התוכנית משתנית מדי יום, הרצאות, ישיבות, ריקודים או ערב חופשי. אבל אין זה סדר מחייב. כל תלמיד חפשי לנפשו לעשות כהבנתו.

מיקומו הראשון של בית הספר היה בהלראו, פרבר של העיר דרזדן בגרמניה, לאחר מכן עבר מספר תחנות באוסטריה ובאנגליה, עד למיקומו הנוכחי במחוז סאפוק (Suffolk) אליו עבר ב-1927.

היום סאמרהיל הוא בית ספר דמוקרטי, פנימיה ובית ספר יום, שמנוהל על ידי בתו של ניל, זואי רֱדהֱד.

הנחת היסוד של משנת סאמרהיל היא שילדים הם במיטבם כשהם חופשיים. כל השיעורים בבית הספר, הם שיעורי רשות, והתלמידים חופשיים לנהל את זמנם כראות עיניהם. ניל הקים את סאמרהיל עם אמונה ש:

תפקידו של ילד הוא לחיות את חיי עצמו - לא את החיים שהוריו הדאגנים חושבים שעליו לחיות, ולא חיים לפי יעדיו של מחנך החושב שהוא מיטיב לדעת.

בנוסף להיותם בעלי השליטה על חייהם, התלמידים יכולים להשתתף בקהילת הממשל העצמי של בית הספר, המבוסס על שוויון ודמוקרטיה. אסיפות בית ספר מתקימות ארבע פעמים בשבוע. באסיפות דנים, וקובעים או משנים את חוקי בית הספר. משקל זהה ניתן לקולו של תלמיד ולקולו של איש הצוות החינוכי, בהצבעות על חיי היומיום. האספות הן גם הפורום בו מתקימים דיונים והצבעות על קונפליקטים לא פתורים כמו הענשת אלימות והפרת חוקי המקום.

ניל ואשתו החליטו לגבי קבלת חברי צוות חדשים ופיטוריהם, על סידורי האוכל, השינה והתקציב ועל ספרי הלימוד, והחזיקו בזכות וטו על החלטות האספה. בפועל השימוש בזכות הווטו נדיר, גם היום.

ניל הושפע בבניית משנתו החינוכית, מפסיכולוגים שעסקו בחינוך כמו הומר ליין ווילהלם רייך.

רייך טען כי עכבות מיניות קשורות לדיכוי החופש אצל ילדים: "אם תכופף את העץ כשהוא עדיין חוטר, הוא יגדל מכופף". ניל יצא כנגד הדיכוי המיני ועודד חיים מיניים מלאים: "כל תלמיד בסאמרהיל יודע מתוך שיחותיו עמי ומתוך ספרי שאני בעד חיים מיניים מלאים עבור כל מי שחפץ בכך". חיי מין חופשיים אלו יגרמו, לדעתו, לחיי מין בריאים כמבוגר. בכתביו המוקדמים התייחס ניל אל ההומוסקסואליות כאל חריגה ממיניות בריאה, אך חזר בו בערוב ימיו.

במחקר שנערך על בוגרי סאמרהיל, נראה כי הם גדלו להיות בני אדם סובלניים ביחסם לסביבה, המקבלים את זולתם כפי שהוא ונותנים בו אמון. עם זאת, רבים מהבוגרים התלוננו כי הממד האקדמי בבית הספר הוזנח. סאמרהיל עורר עניין וזכה להתייחסות של הוגים רבים, לחיוב ולשלילה. חלק מהמאמרים מרוכזים בספר "סאמרהיל – בעד ונגד" שמסתיים בתמיכתו של אריך פרום: "הקריטריון של סאמרהיל: לא מה הוא האדם, אלא מי הוא האדם".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • סאמרהיל - גישה רדיקלית לחינוך ילדים מאת א.ס. ניל, מבוא מאת אריך פרום, תרגום רפאל אלגד הוצאת יבנה 1973. הספר יצא בהוצאה מחודשת בשם בית ספר סאמרהיל/ילדות אחרת בתרגום ורדה יערי, הוצאת כתר והמכון לחינוך דמוקרטי, 2003.
  • אתגר: סאמרהיל בעד ונגד - אסופת מאמרים של מחברים שונים בעד ונגד גישת בית הספר, הוצאת יבנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיינו גם בפורטל

P Education.png

פורטל החינוך הוא שער למגוון נושאים הקשורים בחינוך ובהשכלה, בהם מוסדות, אישים, מושגים ועוד.