סאמרהיל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: חלוקה לקטעים ומבנה אנציקלופדי הגיוני.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
בית ספר סאמרהיל

סאמרהיל הוא שמו של אחד מבתי הספר הפתוחים הראשונים בעולם - מחלוצי החינוך הדמוקרטי, שהקים אלכסנדר ס. ניל (18831973, Alexander S. Neill) עם אשתו הראשונה ב-1921. בו למדו ילדים מגיל 5 עד 16. אליו הגיעו תלמידים גם מהולנד גרמניה ואף מאמריקה, הם מחולקים לשלוש קבוצות גיל, צעירים מחמש עד שבע, אמצעיים בני שמונה עד עשר, והמבוגרים, בני אחת עשרה עד חמש עשרה. הם מתגוררים במבנים שונים, בהתאם לקבוצת הגיל. סדר היום, הוא: ארוחת בוקר מ־8:15 עד 9:00, וב־9:30 מתחילים הלימודים, בתחילת כל שליש מתפרסמת מערכת השעות, השיעורים עד 13:00. הצעירים אוכלים כבר ב־12:30, והגדולים והצוות ב־13:30. אחר הצהריים, כל אחד חופשי לנפשו, לעסוק בציור, אמנות, רכיבה, ומלאכה. בערב התוכנית משתנית מדי יום, הרצאות, ישיבות, ריקודים או ערב חופשי. אבל אין זה סדר מחייב. כל תלמיד חופשי לנפשו לעשות כהבנתו.

מיקומו הראשון של בית הספר היה בהלראו, פרבר של העיר דרזדן בגרמניה, לאחר מכן עבר מספר תחנות באוסטריה ובאנגליה, עד למיקומו הנוכחי במחוז סאפוק שבאנגליה אליו עבר ב-1927.

היום סאמרהיל הוא בית ספר דמוקרטי, פנימיה ובית ספר יום, שמנוהל על ידי בתו של ניל, זואי רֱדהֱד.

הנחת היסוד של משנת סאמרהיל היא שילדים הם במיטבם כשהם חופשיים. כל השיעורים בבית הספר, הם שיעורי רשות, והתלמידים חופשיים לנהל את זמנם כראות עיניהם. ניל הקים את סאמרהיל עם אמונה ש:

תפקידו של ילד הוא לחיות את חיי עצמו - לא את החיים שהוריו הדאגנים חושבים שעליו לחיות, ולא חיים לפי יעדיו של מחנך החושב שהוא מיטיב לדעת.

בנוסף להיותם בעלי השליטה על חייהם, התלמידים יכולים להשתתף בקהילת הממשל העצמי של בית הספר, המבוסס על שוויון ודמוקרטיה. אסיפות בית ספר מתקיימות ארבע פעמים בשבוע. באסיפות דנים, וקובעים או משנים את חוקי בית הספר. משקל זהה ניתן לקולו של תלמיד ולקולו של איש הצוות החינוכי, בהצבעות על חיי היומיום. האספות הן גם הפורום בו מתקיימים דיונים והצבעות על קונפליקטים לא פתורים כמו הענשת אלימות והפרת חוקי המקום.

בית הספר לועג לפחד מהמורה כדמות סמכותית, ורואה אותו כדמות שווה. המורה לא מורשה להטפות מוסר, וכך גם התלמידים: בית הספר מתנגד להערות מוסריות.

ניל ואשתו החליטו לגבי קבלת חברי צוות חדשים ופיטוריהם, על סידורי האוכל, השינה והתקציב ועל ספרי הלימוד, והחזיקו בזכות וטו על החלטות האספה. בפועל השימוש בזכות הווטו נדיר, גם היום.

ניל הושפע בבניית משנתו החינוכית, מפסיכולוגים שעסקו בחינוך כמו הומר ליין ווילהלם רייך.

במחקר שנערך על בוגרי סאמרהיל, נראה כי הם גדלו להיות בני אדם סובלניים ביחסם לסביבה, המקבלים את זולתם כפי שהוא ונותנים בו אמון. עם זאת, רבים מהבוגרים התלוננו כי המימד האקדמי בבית הספר הוזנח[דרוש מקור]. סאמרהיל עורר עניין וזכה להתייחסות של הוגים רבים, לחיוב ולשלילה. חלק מהמאמרים מרוכזים בספר "סאמרהיל – בעד ונגד" שמסתיים בתמיכתו של אריך פרום: "הקריטריון של סאמרהיל: לא מה הוא האדם, אלא מי הוא האדם".


בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2008 יצא סרט בשם "סאמרהיל" שבו מתואר על התמודדות בית ספר מול משרד החינוך והממשלה וכן את חיי הילדים הלומדים בו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • סאמרהיל - גישה רדיקלית לחינוך ילדים מאת א.ס. ניל, מבוא מאת אריך פרום, תרגום רפאל אלגד הוצאת יבנה 1973. הספר יצא בהוצאה מחודשת בשם בית ספר סאמרהיל/ילדות אחרת בתרגום ורדה יערי, הוצאת כתר והמכון לחינוך דמוקרטי, 2003.
  • אתגר: סאמרהיל בעד ונגד - אסופת מאמרים של מחברים שונים בעד ונגד גישת בית הספר, הוצאת יבנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סאמרהיל בוויקישיתוף

עיינו גם בפורטל

P Education.png

פורטל החינוך הוא שער למגוון נושאים הקשורים בחינוך ובהשכלה, בהם מוסדות, אישים, מושגים ועוד.