סוגי כלבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
כלבי מזחלת, 1900 לספירה. שונים במראה אך עושים את אותה עבודה.

סוגי כלבים הם קבוצות של כלבים המאופיינות לפי ייעוד. מבחינה טקסונומית, כל הכלבים שייכים לאותו סוג טקסונומי ולמעשה כולם שייכים לאותו תת-מין: כלב הבית.

מנגד, גזעי הכלבים המודרניים הם תקני גזע בודדים החולקים מספר מאפיינים תורשתיים משותפים, שעליהם החליטו מועדוני הכלבים שהכירו בגזע.

סוגי כלבים כוללים צורות קדומות (או צמחי תרבות מסורתיים) שהתפתחו ללא מעקב לאורך תקופת זמן ארוכה.

מקורם של סוגי הכלבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם ראשית החקלאות, לפני כ-12,000 שנה, החלו בני האדם להשתמש בכלבים בדרכים שונות. אליין אוסטראנדר (Elaine Ostrander), ביולוגית מולקולרית והמייסדת של פרויקט הגנום הכלבי, אמרה ש"כשהפכנו לחברה חקלאית, מה שדרשנו מכלבים השתנה מאוד, ופיצול נרחב ולא ניתן להשבה [בין כלבים לזאבים] התרחש בנקודה זו"[1]. ישנן הרבה השערות לגבי השימושים הראשונים של כלבים, אבל הניתוחים הגנטיים האחרונים מראים את אבותיהם הקדומים של גזעים מודרניים (אלו בעלי הסטייה הגנטית הקטנה ביותר מהזאב הקדום) הכוללים סוגי כלבי לוויה (כמו פקינז ושי טסו) יחד עם סוגי כלבי ציד וכלבי עבודה ושירות.

סוגי כלבים היסטוריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלוקה לסוגים שונים של כלבים התקיימה כבר בעת העתיקה בהתאם לשימושם האזורי. בסין החלוקה הייתה בין כלבי שמירה, כלבי ציד וכלבים לאכילה בעוד ברומא העתיקה החלוקה לשלוש קבוצות הייתה בין כלבי קרב, מהירי רגליים וחכמים.

סוגי כלבים וגזעי כלבים מודרניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפדרציה הבינלאומית לכלבנות, שהחלוקה שלה מקובלת ברוב ארצות אירופה, ברית המועצות לשעבר ומדינות נוספות, מגדירה 10 סוגי גזעים של כלבים:[דרוש מקור]

  1. כלבי רועים פרט לכלבי רועים שווייצריים
  2. פינצ'רים, שנאוצרים, מולוסים, כלבי הרים וכלבי רועים שווייצריים
  3. טריירים
  4. תחשים
  5. כלבי שפיץ וגזעים מן הסוג הפרימיטיבי
  6. כלבי מרוץ, כלבי מרוץ עוקבים והגזעים הקרובים
  7. רטריברים, ספניאלים, כלבי מים
  8. כלבים שותפים
  9. כלבי רוח
  10. כלבים שימושיים

בבריטניה וארצות הברית סוגי הכלבים מתחלקים לגזעים באופן שונה.

רשימת סוגי כלבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום, גזעי כלבים מסווגים לפי הסוג ותת הסוג הקדומים שמהם הגזע התפתח. בנוסף, קבוצות כלבים, שמועדוני כלבים משתמשים בהן על מנת למיין את גזעי הכלבים, מבוססות על גזעי כלבים כמו כלבי גישוש או טריירים. חלק מהקבוצות מכסות יותר מסוג כלבים אחד: כלב עבודה ושירות הוא כלב שעושה עבודה כלשהי לבני אדם, בניגוד לכלב לוויה שהוא חיית מחמד, אף על פי שכלבי עבודה יכולים להיות מלווים ושכלבי לוויה יכולים לעשות עבודה מועילה. המונחים אינם ברורים לחלוטין, כפי שאפשר לראות בקבוצת כלבי העבודה ובקבוצת הכלבים השימושיים. לכלבים מעורבים יכול להיות כל שילוב של תכונות עבודה ולוויה, והם יכולים להיות מכל סוג שהוא. טוי הוא כלב קטן מאוד מכל סוג שהוא, כפי שאפשר לראות בקבוצת כלבי הטוי. גזעי כלבים קדומים הם גזעי כלבים מודרניים שזוהו גנטית כצאצאים של סוג קדום מאוד של מספר סוגים, והם יכולים להשתייך למספר סוגים.

מובאים לפניכם סוגים ותת-סוגים של כלבים. גזע כלבים יכול היה להיות מפותח למספר מטרות, ולכן יכולות להיות חפיפות בין הקבוצות. קטגוריות ראשיות רשומות קודם ותת-סוגים אחריהן.

כלבי שמירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלבי ציד[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלבי עבודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם כלבים כפריים וכלבי שמירה

פאריה (כלבים פרימיטיבים)[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלבים כפריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלבי מזחלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלבים מסובבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סוגי כלבים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]