סולם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סולם הוא כלי המשמש לטיפוס לגובה.

סולם לגג הבניין

המבנה הבסיסי של סולם הוא מספר שלבים (או שליבות) ושני מוטות המחזיקים את השלבים. הוא עשוי מחומרים חזקים המסוגלים לשאת משקל אדם, כגון מתכת, פלסטיק או עץ.

ברכב של מכבי אש מותקן סולם שמטרתו לאפשר הגעה של הכבאים לקומות עליונות שלא ניתן להגיע אליהן בבניין בוער דרך המדרגות הפנימיות. לעתים הסולם מורכב על צריח מסתובב בגג המשאית של מכבי האש, והשליטה עליו יכולה להתבצע משני מרכזי פיקוד - מהמשאית עצמה או מהקצה העליון של הסולם (סלסלה). לאורך הסולם מורכב גם צינור מים.

השימוש בסולם מתבצע על ידי השענתו על הקיר. קיים סוג נוסף של סולם המורכב משני סולמות הנשענים אחד על השני.

סולם חבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סולם חבלים הוא סולם שחלקיו השונים עשויים לא מחומר קשיח אלא מחבל (לעתים עם חיזוקי מתכת בפרקיו). תכונתו היא שהוא קל משקל וניתן לקיפול, וככזה נוח להובילו ממקום למקום ולאחסן אותו, ובשל גמישותו נוח להתקינו באתרים שבהם המשטח האנכי שעליו מטפסים איננו חלק אלא קמור (לדומה - קיר סלע). לעומת זאת השימוש בו מצריך מאמץ ומיומנות רבים יותר מאשר בסולם רגיל. שכן הוא נוטה להתנועע בעת הטיפוס עליו. קיימים גם סולמות חבלים שהשלבים בהם עשויים מחומר קשיח.

תכונותיו של סולם החבלים עושות אותו לשימושי בטיולים ומחנאות, בשימושים צבאיים וכן בפעולות חילוץ והצלה.

סולם במשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

סולמות משמשים גם למשחק ילדים בגני שעשועים. שלביהם של סולמות אלו הם בדרך כלל בעלי פרופיל מעוגל, בניגוד לשלביהם של סולמות העבודה, שהם בעלי פרופיל מלבני.

אף כי הסולם משמש לעלייה כמו גם לירידה, הוא נתפס ככלי לעלייה. למשל במשחק הלוח "סולמות ונחשים", הסולמות מציינים את העלייה, בעוד שהנחשים (או החבלים) מסמלים את הירידה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


כלי עבודה
אזמלגרזןדיסק חיתוךחוט משיכהטסטרכף בנאים‏ • לדרמןמברגמחרטהמסורמסור אנכימסור נימהמסור חרבמספרייםמעדרמפתח ברגיםמפתח צינורותמפתח שוודימקדחהמקצועהמריתמשפךמשרטסולםמלחצייםסכיןפטישפטיש אווירפליירפלס בנאיםקתרשתשטיכמוס Tools.svg