לדלג לתוכן

פלייר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המונח "צבת" מפנה לכאן. לערך העוסק באיבר בבעלי חיים מסוימים, ראו צבת (ביולוגיה).
פלייר סטנדרטי
פלייר פטנט
פלייר אף ארוך
שימוש בפלייר בעל אף ארוך

פְּלָיֶר (בעברית: מֶלְקַחַת) הוא כלי עבודה המשמש לתפיסת עצמים באמצעות שימוש במנוף. פליירים מתוכננים לשימושים רבים, ולעיתים הצבתות שלהם מעוצבות בצורות ייעודיות כדי לאחוז, לכופף, למשוך או לסלסל חומרים שונים. בעלי מקצוע שונים משתמשים בפליירים לפעולות שונות. סוגים רבים של פליירים מכילים צבתות ייעודיות לחיתוך.

המלה העברית "צבת"[1], שמקורה כנראה בארמית, משמשת בשנות האלפיים בעיקר לכלי המשמש לעקירת מסמרים, הידוע באנגלית כ- pincers. בצבא משמש הביטוי "מכפתיים מתכוונן נטוי" לרישום מלאי של צבת מתכווננת.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפלייר הומצא בעת העתיקה לשם אחיזת עצמים לוהטים, ושימש בעיקר בעבודות מתכת. איור עתיק מציג צבתות בנפחיה של הפייסטוס (אל האש ואומנויות הפחחות היווני). סוגים רבים של פליירים התפתחו במרוצת השנים, עם המצאות של חפצים שונים, שאותם היה צורך לאחוז, כגון פרסות, ברגים, חוטים חשמליים, צינורות וציוד חשמלי ואלקטרוני.

בעברית מופיעה הצבת במסכת אבות: צבת בִּצבת עשויה (אבות ה' ו'), שם מוזכרת הצבת כאחד מעשרת הדברים שברא אלוהים בערב שבת בין השמשות, שהלא כדי ליצור צבת משתמש הנפח בצבת אחרת, ועל כן מוכרח שהצבת הראשונה נוצרה בדרך נס. בעברית החדשה משמש המשפט כביטוי לגבי עניין סבוך ומפותל, שמרכיביו אחוזים זה בזה כשלשלת.

עיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיצוב הבסיסי של הפלייר לא השתנה רבות מאז המצאתו. הוא כולל זוג ידיות, ציר (לעיתים בצורת מסמרת) וראש בעל זרועות (אף), או לסתות מחודדות. בניגוד למספריים או למזמרה, לסתות הפלייר תמיד נפגשות בסוף מהלך הידיות.

פליירים ממירים את פעולת האחיזה בידיות, על ידי סגירת האצבעות על כף היד, לתפיסה מדויקת של העצם. כיוון שהידיות ארוכות יותר מאף הפלייר, הכח המופעל על העצם חזק יותר, בשל המנוף שנוצר.

הפלייר עשוי בדרך כלל מסגסוגת פלדה עם תוספות התורמות לחיזוק ולמניעת חלודה, כגון ונדיום וכרום.

ידיות הפלייר מצופות בדרך כלל פלסטיק במטרה לבודד מפני מתח חשמלי ומפני חום.

סוגי פליירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלייר מתכוונן (ג'בקה)
  • פלייר סטנדרטי
  • פלייר אף-ארוך (נקרא גם שפיץ-פלייר או פלייר-שפיץ) - בעל צבתות ארוכות וצרות לתפיסת חלקים בחללים קטנים.
  • פלייר פטנט - בעל מנגנון קפיצי ננעל המתכוונן על ידי בורג ומאפשר נעילת הצבתות בעצמה חזקה יותר מכח היד לבדה.
  • פלייר מתכוונן (נקרא גם ג'בקה ("ז'בקה" צפרדע בבולגרית) או ג'בקה אמריקאית) - ניתן להזיז את צירו כדי לאחוז עצמים בגדלים שונים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עשרה דברים שנבראו בערב שבת בין השמשות... ויש אומרים אף צבת - בצבת עשויה. פרקי אבות פרק שישי - בעשרה מאמרות, משנה ה'. כלומר: הצבת הראשונה לאחיזה בברזל מלובן, הייתה טבעית - ונבראה ממש לפני סוף בריאת העולם לקראת סיום ששת ימי הבריאה.