שטיכמוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שטיכמוס שמראה אותו גובה בשני הקצוות. בדרך כלל הצינור יהיה הרבה יותר ארוך בהשואה לאורך של המיכלים עם השנתות. בגרסה פשוטה יותר, יכול להיות סימון בודד בכל אחד משני הקצוות של צינור שקוף.

שטיכמוס, או שטיכמאס, הוא כלי עבודה פשוט בתחום הבנייה. הכלי מסייע בפילוס (יישור אופקי) של חלקי בניין גדולים לרבות קירות, תוספות בנייה, פרגולות תקרות גבס ועוד. השטיכמוס עשוי צינור גמיש שקוף הפתוח בשני קצותיו שבתוכו מים הממלאים אותו כמעט עד קצותיו. אורכו של הצינור מותאם למרחק בין האלמנטים הנבנים.

אופן השימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי שנקודה מרוחקת תהיה באותו גובה כמו של נקודה קרובה, והכלי הוא רק צינור שקוף, ניתן לפעול באופן הבא. מניחים שהנקודה הקרובה היא בגובה הדרוש. מציבים את שני קצות הצינור בגובה של הנקודה, ומסמנים קו בכל קצה. במצב זה, כאשר שני הסימנים בגובה של הנקודה הקרובה, ממלאים את הצינור במים. יש להפסיק למלא מים כאשר פני המים מגיעים לקוי הסימון. כדי להקל אפשר לעגן את אחד הקצוות כאשר פני המים בקצה זה מתלכדים עם הסימון. כעת מעבירים את קצה הצינור השני לנקודה המרוחקת. אם הקו שסומן מתלכד עם פני המים גם בנקודה המרוחקת, אזי שתי הנקודות באותו גובה. באופן כללי, השימוש בכלי מתבצע על ידי הצבת שפת פני המים שבקצה הצינור האחד בנקודה שגובהה היחסי ידוע (למשל מרכזה של קורת בטון בשלד בניין המסומן במסמר או צבע) ובו בזמן הצבת קצה הצינור השני על גבי מישור אנכי (למשל קיר החוץ של בניין) וסימון שפת פני המים בצידו האחר. מאחר שפני המים בשני קצותיו של הצינור יהיו בגובה שווה (לפי חוק כלים שלובים), יהיה הקו המסומן על המישור האופקי בגובה קבוע הזהה לנקודת היחוס.

הדיוק של הכלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיוק השטיכמוס עלול להיפגע אם לתוך הצינור חודר נוזל בעל משקל סגולי השונה מזה של המים. במקרה כזה בצד שבו חדר נוזל קל מהמים (למשל שמן או כהל) תהיה שפת הנוזל גבוהה יותר מזו של המים. בנוסף הדיוק יכול להיפגע אם לתוך השטיכמוס חודר אוויר כך שהוא יוצר בועות לאורך הצינור. מסיבות אלו נהוג להחליף את המים שבשטיכמוס בכל שבוע ויותר ולפעמים אפילו בתחילת כל יום עבודה באתר. לבדיקת דיוק השטיכמוס נהוג להחזיק את שני קצוות הצינור צמודים זה לזה ולוודא שפני הנוזל בשני הקצוות באותו גובה.

מה מקור המלה?[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלה אינה מערבית או עברית. החשודות הן יידיש, אנגלית, גרמנית, שפות מזרח אירופיות, וטורקית, כפי שדוברו בסוף המאה ה 19 עד המחצית הראשונה של המאה ה 20, או שילוב, אולי משובש, של כמה מהן. המקור‏[1] מדבר על StichMass. אך זו אינה מילה גרמנית, ולא ברור מאיפה היא הגיעה. Stich היא מלה נפוצה בגרמנית, וכנראה גם בשפות נוספות, אולי במשמעויות אחרות. ייתכן שמדובר בשיבוש של StichMaß‏[2], אולם גם טענה זו בעיתית‏[3].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלי עבודה
אזמלגרזןדיסק חיתוךחוט משיכהטסטרלדרמןמברגמחרטהמסורמסור אנכימסור נימהמסור חרבמספרייםמפתח ברגיםמפתח צינורותמפתח שבדימקדחהמקצועהמריתמשפךמשרטסולםמלחצייםסכיןפטישפטיש אווירפליירפלס בנאיםקתרשתשטיכמוס Tools.svg

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]