מפתח ברגים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מערכת מפתחות ברגים

מפתח ברגים הוא כלי עבודה האוחז בראש בורג או אום בעת הברגתם.

יתרונותיו של מפתח הברגים על המברג הם: אחיזה טובה יותר, היכולת לאחוז באום, מנוף מכני גדול יותר ושחיקה מעטה יותר של כלי העבודה ושל הבורג. חסרונו הוא בקושי בהתאמת המידה בין הברגים לבין המפתחות – עבודה עם מפתחות ברגים דורשת מערכת שלמה של מפתחות כאלה, בניגוד לעבודה עם מברגים הדורשת מברגים בודדים.

ישנם שני סוגי מידות של ברגים נפוצים אותם פותחים וסוגרים באמצעות מפתחות: ברגים מילימטריים, וברגים אינצ'יים. מכיוון שמידות אלה שונות אחת מהשנייה יש צורך בערכות מפתחות שונים לכל שיטה. בשיטה המילימטרית המפתחות מסודרים על פי גודל מילימטרי עוקב (למשל 10 מ"מ, 11 מ"מ). ואילו בשיטה האינצ'ית, מחלקים כל אינץ' ל-16 או ל-32 (למשל, מידה 15/16, 1 5/16 וכדומה). שימוש במפתח בעל גודל לא זהה לראש הבורג עלול לגרום לשחיקה והרס הן של הבורג והן של המפתח. לשם כך, יש להתאים את גודל המפתח לגודל הבורג.

סוגי מפתחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפתח פתוח-פתוח, ניתן לראות שקצות המפתח מוטים בזווית קטנה

מפתח פתוח – עשוי מוט מתכת שטוח, שבשני קצותיו (לעיתים בקצה אחד בלבד) ישנם מעין מזלגות שנועדו להתחבר אל ראש הבורג. בדרך כלל, מידת המפתחות בשני הקצוות שונה (כלומר, אחד גדול מהשני במידה אחת). על מנת להקל על עבודה במקומות בעלי גישה לא נוחה, בהם אין מספיק מרווח לסיבוב מלא של המפתח או שקשה להגיע אל הבורג עם המפתח, קצות המפתח מוטים בזווית קטנה (כ-15 מעלות).

מפתח סגור-סגור, ניתן לראות שהמפתחות לא נמצאים במישור הידית, אלא במקביל

מפתח סגור (רינג) – דומה בצורתו למפתח הפתוח, אולם, המזלג המתחבר לבורג אינו פתוח, אלא סגור בצורת טבעת. בדומה למפתח פתוח, גם במפתח סגור בדרך כלל ישנם מפתחות משני צידי המוט. על פי רוב, המפתח עצמו אינו נמצא במישור של המוט, אלא מספר סנטימטרים במקביל לו. צורת מבנה זו מקלה בעת שימוש במקומות לא נוחים, ובנוסף מעניקה נוחות גדולה יותר בעת השימוש במפתח (נוח לאחוז במפתח ולסובב אותו, מבלי לשפשף את היד במשטח אליו מחובר הבורג). חיסרון של מפתח סגור לעומת מפתח פתוח הוא במקומות בהם הגישה אל הבורג קשה וצרה, או שראש הבורג בנוי בצורה שלא מאפשר להשחיל עליו מפתח סגור.

ישנם מפתחות בעלי שש צלעות, וישנם מפתחות בעלי תריסר צלעות. מפתחות בעלי תריסר צלעות נוחים יותר, בעיקר במקומות עם גישה לא נוחה. אבל, מפתחות אלה בעלי חוזק נמוך יותר מאשר מפתחות בעלי שש צלעות.

מפתח סגור עם ראצ'ט (רינג ראצ'ט) – זהו מפתח סגור, המשלב מנגנון של ראצ'ט. שינוי כיוון הראצ'ט יכול להיעשות או באמצעות הפיכת המפתח, או באמצעות ידית קטנה. מפתח כזה משלב יתרונות של מפתח סגור יחד עם ראצ'ט. ישנם ראצ'טים בעלי מנגנון פשוט יותר, אך בעלי תנועה פחות חלקה, וישנם כלים יקרים יותר, בעלי תנועה חלקה יותר.

מפתח משולב – מפתח אשר צד אחד שלו הוא מפתח פתוח, וצידו השני הוא מפתח סגור (או מפתח ראצ'ט סגור). שני צידי המפתח יהיו בעלי מידה זהה.

מפתח ניפל – מפתח זה דומה למפתח סגור, אלא שאינו סגור לגמרי אלא בעל חריץ, כך, שלמעשה, זהו מפתח פתוח, אך בעל היקף כמעט מלא. מפתח זה נועד לאומים המחוברים לצינור – ניפל (למשל צינורות שונים במנוע המכונית). מצד אחד ניתן להשחיל את המפתח על הצינור ואז להצמיד אותו לאום, ומצד שני הוא לופת את רוב הבורג, כך שהכוח מתפזר על רוב האום (נוח בעיקר כאשר הבורג עשוי מחומר רך, ועומס מרוכז עלול לפגוע בו).

מד מומנט, בקצה השמאלי של הידית אפשר לראות את המנגנון הבוחר את עוצמת ההידוק. בחלק הימני אפשר לראות את הבוקסה המחוברת אל מד המומנט

מד מומנט – מפתח המתאים לבוקסות (ראה בהמשך). מפתח זה מאפשר למדוד את המומנט המופעל על הבורג. דבר זה שימושי בעיקר בברגים אותם יש להדק בחוזקה, אך מצד שני, הידוק יתר עלול להזיק (לבורג או לרכיבים המחוברים אליו), וכן שימושי בברגים אותם יש להדק במומנט מסוים (למשל בורגי ראש מנוע של מכונית).

מפתחות מתכווננים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפתח בוקסות (מפתח גביע) – זהו מפתח אליו מתחברים ראשים מתחלפים העשויים צינור קצר הפתוח מצידו האחד ובצידו הפנימי ישנן שיניים המתאימות לבורג. בדומה למפתח סגור גם כאן ישנן בוקסות בעלות שש שיניים ובעלות תריסר שיניים. על מנת להשתמש בבוקסות יש לחבר אותן לידית איתה יהיה אפשר לסובב אותן. למעשה, ישנן דרכים רבות בהן ניתן להשתמש בבוקסות: ידית עם מפרק, ידית כוח (T- bar): ידית שבה החיבור של הבוקסה לידית זחיח (כלומר, נייד), ראצ'ט, מברגים מיוחדים, מד מומנט, אולרים (כגון דגמים מסוימים של לדרמן), מקדחות ומברגות חשמליות וכלים פניאומטיים. חיבור הבוקסה אל המכשיר נעשה על ידי חיבור ריבועי הנקרא: דרייב, חיבור זה הוא בקוטר אינצ'י (למשל ¼, ¾ ). על מנת להקל על השימוש בבוקסה ישנן מוטות הארכה שונים וחלקי עזר נוספים.

מפתח צינורות – בעל תופסנים משוננים שנועדו ללפות צינורות העשויים מתכת רכה. מפתח זה מתכוונן בעזרת בורג, והוא מתהדק על צינורות כאשר מסובבים אותו לכיוון מסוים (כלומר, כדי לפתוח צינור יש לחבר אליו את המפתח בכיוון אחד, וכדי לסגור את הצינור יש לחבר אליו את המפתח בכיוון שני).

מפתח צינורות - משמש לפתיחה וסגירה של צינורות מים

מפתח שוודי - מפתח מתכוונן, בעל בורג המאפשר לכוון את גודל המזלג. לעיתים ישנו לוח שנתות המראה את גודל המִפתח הנבחר. שימוש במפתח שוודי נעשה, בדרך כלל, כאשר אין מפתח מתאים, במקרה בו זקוקים למפתח נוסף (למשל, כאשר מפתח רגיל בגודל זהה כבר נמצא בשימוש), או בשימוש בברגים גדולים מהרגיל (על פי רוב, מפתחות שוודיים הם בעלי מפתח גדול). חסרונו של המפתח הוא בכך שלעיתים ההתאמה בין המפתח וראש הבורג אינה טובה (מה שגורם לנזק), וחוזק מבני נמוך יותר מאשר מפתח רגיל בעל גודל זהה. סוג ישן של מפתח מתכוונן הוא מפתח בעל ידית ישרה, ותופסנים חלקים.

מפתח Crowfoot – מפתח זה, מתחבר בדומה לבוקסה, אלא שהוא אינו מפתח סגור אלא מפתח פתוח. המטרה של מפתחות אלה הוא גישה במקומות לא נוחים. חלקים אלו בשימוש בעיקר למדי מומנט (במקרה רגיל יהיה ניתן להשתמש במפתח פתוח, המטרה של מפתחות אלו היא, אם כן, לאפשר שימוש במד מומנט בברגים שלא ניתן להתחבר אליהם עם בוקסה).

מפתח Saltus – מפתח הדומה לבוקסה, אלא שבשונה מבוקסה, המפתח מחובר לידית ואינו בר החלפה. בדרך כלל המפתח מחובר לידית באמצעות ציר, על מנת להקנות גישה למקומות קשים. על פי רוב, בצידה השני של הידית יהיה מפתח פתוח.

מפתח קופסה – בנוי צינור דק ששני קצותיו משוננים ומשמשים כמפתחות (כמו בוקסה, אך דו צדדית). מופעל באמצעות מוט קצר או ידית המוכנסים מבעד לחורים מפולשים בדופן, יש המכנים מפתח זה בשם 'שטיק', השימוש בו נעשה בעיקר למקומות צרים במיוחד או כשראש הבורג ארוך, לדוגמה בהתקנת ברז היוצא מהשיש משתמשים לסגירת האום מתחת לשיש במפתח זה היות שהמקום צר בדרך כלל (בין הכיור לקיר).

מפתח דפיקה – זהו מפתח עבה במיוחד וקצר. מפתח גוץ זה תוכנן במיוחד לעבודה עם פטיש. מפתח זה מיועד לברגים המסרבים להיפתח (למשל: ברגים גדולים, חלודים או ברגים שנצבעו כך שהצבע מדביק את הבורג למקומו), כאשר באמצעות פטיש מכים על הקצה העבה של הידית. כמו כן, ניתן גם לסגור איתו ברגים (כאלה שלא ייפגעו בהפעלת מומנט רב, או הנמצאים במקומות אליהם קשה להכניס מפתח עם ידית ארוכה). למרות שניתן להכות בפטיש גם על מפתחות רגילים, הדבר אינו מומלץ, מכיוון שבדרך כלל הפטיש יכה על מפתח, ועלול לעקם אותו (כי בשני קצות הידית יש מפתחות). ישנם מפתחות דפיקה פתוחים, וישנם מפתחות דפיקה סגורים.

סוגים נוספים של מפתחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מפתחות שנועדו לפתוח ברגים בהם ראש הבורג שקוע:

מפתח אלן, ניתן להבחין בפרופיל המשושה
מפתחות אלן (מפתח משושה) – מפתח העשוי בדרך כלל ממוט מתכת דק בצורת L, ישנן מפתחות בגדלים שונים.
מפתח טורקס – מפתח בצורת כוכב. בשימוש בעיקר במכוניות, ציוד אוטומטי ורכיבי מחשב. יתרונו הוא בכך שעקב היות ראש הבורג שקוע, המברג לא מחליק מהבורג – כך שלא נגרם נזק לרכיבים עדינים. ולכן הוא מתאים לשימוש בקווי ייצור והרכבה בהם יש שימוש בכלי עבודה בעלי עוצמה.

מפתח רצועה – מפתח המורכב מידית קשיחה ורצועה גמישה (מתכת, גומי או עור) או שרשרת במקום רצועה. המפתח שימושי לברגים מוזרים או לגופים גליליים. המפתח מתבסס בעיקר על החיכוך בין הרצועה והגוף הגלילי. מכשיר זה נפוץ כמפתח להסרת מסנן שמן בכלי רכב. בתיקוני אופניים משתמשים בכלי דומה על מנת להסיר ולהרכיב את גלגלי השיניים שעל טבור הגלגל האחורי.

מפתח פילטר שמן – יכול להיות מפתח רצועה או מפתח העשוי צבת בעלת לסתות מעוגלות.

מפתח תנין – מפתח נפוץ בתחום המכניקה, פועלי מפעלים וחקלאים בתחום התחזוקה והתיקון. מפתח זה נועד לפתוח ברגים בעלי ראש מרובע (ולא משושה). שם המפתח ניתן לו על שום צורתו הדומה לשיני תנין.

מפתח חישורים (מפתח שפיצים) – מפתח שנועד לתיאום החישורים בגלגלים (למשל של אופניים).

מפתח גלגלים – מפתח שנועד לפתיחת בורגי הגלגל בכלי רכב. צורתו בדרך כלל L או צלב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]