סולנום זיתני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןסולנום זיתני
סולנום זיתני
סולנום זיתני
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: סולנאים
משפחה: סולניים
סוג: סולנום
מין: סולנום זיתני
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Solanum elaeagnifolium
Cavanilles, 1795

סוֹלָנוּם זֵיתָנִי (שם מדעי: .Solanum elaeagnifolium Cav) הוא מין עשב רב-שנתי ממשפחת הסולניים שמוצאו בדרום-מערב ארצות הברית וצפון מקסיקו. צמח גר בארץ ישראל, ידוע משנת 1957, ונמצא ברשימות של צמחים פולשניים של המשרד להגנת הסביבה.[1]

גובה הצמח בין 10 ל-100 ס"מ. גבעוליו מכוסים קוצים (שִׂיכִים) קצרים ודקים, ישרים וניצבים לגבעולים או לעורקי העלים, בצפיפויות שונות מפרט לפרט. העלים והגבעולים מכוסים גם בשערות עדינות הנותנות להם גוון אפרפר. העלים ארוכים (עד 15 סנטימטרים) וצרים (בדרך כלל 0.5 עד 2.5 סנטימטרים), עם שפה גלית. הפריחה בארץ נמשכת מרבית חודשי השנה, למעט חודשים בודדים בשיא החורף, לעומת אפריל עד אוגוסט באקלים קר יותר. הפרחים בעלי חמישה עלי כותרת מאוחים בצורת כוכב, בקוטר כשלושה סנטימטרים. צבעם בדרך כלל כחול או לילך, ולעיתים לבן. במרכז הפרח מקיפים חמישה אבקנים צהובים את עמוד העלי שגם הוא צהוב בהיר. הפרי הוא ענבה כדורית, שצבעה לפני ההבשלה ירוק בהיר עם פסי ירוק כהה. הפרי הבשל צהוב, כתום או אדום, ונשאר על הצמח במשך חודשי החורף.

הצמח מוכרז פולשני, בנוסף לישראל, גם ב-29 ממדינות ארצות הברית, באוסטרליה, מרוקו, מצרים, הודו, זימבבווה, דרום אפריקה, ספרד, ויוון. תכונותיו הפולשניות הן הסתפקות בקרקע דלה ומעט מים, התרבות הן מזרעים והן ברבייה וגטטיבית מקני שורש. מחתיכות שורש באורך של פחות מסנטימטר יכולים להתפתח צמחים שלמים[דרוש מקור].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]