סולנום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןסולנום
Solanum pseudocapsicum.jpg
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: סולנאים
משפחה: סולניים
סוג: סולנום
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Solanum
ליניאוס, 1753

סולנום (שם מדעי: Solanum) הוא סוג של צמחים בעלי פרחים, אשר נפוצים בכל רחבי העולם כולל באמריקה, אירופה, אפריקה, אוסטרליה ואיי האוקיינוס השקט, בגידולי בר וגידולים חקלאיים. קיימים כ-2,000 מינים שונים של סולנום, רבים מהם רעילים, ומעטים משמשים כצמחי מאכל ונוי. מינים שונים של הסולנום מגודלים לצורך מאכל של עלים, פירות, גבעולים ואף פקעות קנה-שורש, בהתאם למין. מבין המינים הבולטים, שלושה זכו לזנים תרבותיים מגוונים: העגבנייה (Solanum lycopersicum), החציל (Solanum melongena) ותפוח האדמה (Solanum tuberosum).

הרעלן המופיע במרבית מיני הסולנום, כולל העגבנייה הלא-בשלה, הוא הסולנין.

פריחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פריחת סולנום סגול

פרחי הסולנום משתנים בגודלם, אך לרוב הפרח בצורת משפך המורכב מחמישה עלי כותרת המאוחים זה לזה בבסיסם. היקפו של הפרח עשוי להיראות ככוכב או כמחומש. הפרחים מגיעים בצבעים שונים, כאשר הנפוץ ביותר הוא סגול עם אבקנים צהובים. פרחיו הסגולים של המין ליסיאנתס רנטונט (אף הוא במשפחת הסולניים) דומים מאוד לאלו של מיני סולנום שונים; ייתכן כי זו הסיבה לסיווג המוטעה של מין זה כסולנום שיחי.

מינים נבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארץ צומחים בר שמונה מיני סולנום: סולנום שחור, סולנום זיתני, סולנום סיני, סולנום עדין, סולנום שסוע, סולנום החדק, סולנום שעיר וסולנום המקור.

כולם רעילים (אם כי לא כל פרי מכיל רעל בכמות קטלנית), אך קיימות תרופות מסורתיות המורכבות מחליטה של חלק מפירותיהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]